Խանումյանի դեպքը հարված է ԼՂՀ պետականությանը․ Բակո Սահակյան
ԼՂՀ նախագահը հայտարարություն է տարածել՝ կապված ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպի հետ։ Հայտարարության մեջ ասված է․
«Նախօրեին ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Խանումյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպն անընդունելի եմ համարում: Խստորեն դատապարտում եմ բռնության ցանկացած դրսևորում մարդու և քաղաքացու դեմ: ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի, քաղաքական գործչի հանդեպ բռնության կիրառումը լրացուցիչ մտահոգության տեղիք է տալիս:
Այս միջադեպն ուղղակի հարված է ԼՂՀ պետականությանը, ժողովրդավարությանը և մեր կողմից որդեգրված արժեքներին: Ես մշտական կապի մեջ եմ ԼՂՀ իրավապահ մարմինների հետ, տեղեկանում եմ հետաքննության զարգացումներին: Գործընթացը գտնվում է իմ անմիջական վերահսկողության ներքո, և վստահեցում եմ, որ իրավապահ մարմինների կողմից անհրաժեշտ միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու համար:
Կոչ եմ անում զերծ մնալ չհիմնավորված գնահատականներից և մեկնաբանություններից, քանի դեռ չկան հետաքննության վերջնական արդյունքները: Հետաքննության ընթացքի վերաբերյալ բոլոր մանրամասներն օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում կներկայացվեն հանրությանը:
Ես նաև մշտական կապ եմ պահպանում ԼՂՀ առողջապահության նախարարի հետ, ինձ պարբերաբար տեղեկություններ են հաղորդվում պարոն Խանումյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ: Հայկ Խանումյանին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»:

Bako Sahakyan: Incident Occurred with Deputy Hayk Khanoumyan - a Blow to the Artsakh Republic Statehood
I consider unacceptable the incident occurred with National Assembly deputy Hayk Khanoumyan the day before. I strongly condemn any act of violence against a person and a citizen. Violence against the NKR National Assembly deputy, political figure gives additional cause of concern, the official website of Artsakh Republic President reports.
This incident was a direct blow to the Artsakh Republic statehood, democracy and values shared by us. I am in a constant contact with the law enforcement structures agencies, I am aware of the course of investigation. The process is under my immediate control and I assure that the necessary measures are being taken by law enforcement authorities to determine all the circumstances of the incident.
I urge refrain from unjustified assessments and commentaries before the final results of the investigation. All details concerning the investigation process will be presented to the public in accordance with the procedures and time frames set by the law.
I also keep in touch with the minister of healthcare, I am regularly informed on the health condition of Mr. Khanumyan and wish him a speedy recovery.