Խանումյանի դեպքը հարված է ԼՂՀ պետականությանը․ Բակո Սահակյան
ԼՂՀ նախագահը հայտարարություն է տարածել՝ կապված ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպի հետ։ Հայտարարության մեջ ասված է․
«Նախօրեին ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Խանումյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպն անընդունելի եմ համարում: Խստորեն դատապարտում եմ բռնության ցանկացած դրսևորում մարդու և քաղաքացու դեմ: ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի, քաղաքական գործչի հանդեպ բռնության կիրառումը լրացուցիչ մտահոգության տեղիք է տալիս:
Այս միջադեպն ուղղակի հարված է ԼՂՀ պետականությանը, ժողովրդավարությանը և մեր կողմից որդեգրված արժեքներին: Ես մշտական կապի մեջ եմ ԼՂՀ իրավապահ մարմինների հետ, տեղեկանում եմ հետաքննության զարգացումներին: Գործընթացը գտնվում է իմ անմիջական վերահսկողության ներքո, և վստահեցում եմ, որ իրավապահ մարմինների կողմից անհրաժեշտ միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու համար:
Կոչ եմ անում զերծ մնալ չհիմնավորված գնահատականներից և մեկնաբանություններից, քանի դեռ չկան հետաքննության վերջնական արդյունքները: Հետաքննության ընթացքի վերաբերյալ բոլոր մանրամասներն օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում կներկայացվեն հանրությանը:
Ես նաև մշտական կապ եմ պահպանում ԼՂՀ առողջապահության նախարարի հետ, ինձ պարբերաբար տեղեկություններ են հաղորդվում պարոն Խանումյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ: Հայկ Խանումյանին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»:

Президент НКР: "Осуждаю любое проявление насилия в отношении человека и гражданина"
Президент НКР Бако Саакян сделал заявление в связи с инцидентом, случившимся накануне с депутатом Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Айком Ханумяном, сообщает пресс-служба президента НКР.
"Инцидент, случившийся накануне с депутатом Национального Собрания НКР Айком Ханумяном, считаю неприемлемым. Со всей строгостью осуждаю любое проявление насилия в отношении человека и гражданина. Применение насилия в отношении депутата Национального Собрания, политического деятеля дает повод для дополнительного беспокойства.
Этот инцидент - прямой удар по государственности НКР, демократии и ценностям, которых мы придерживаемся. Я нахожусь в постоянной связи с правоохранительными органами НКР, информирован о процессе расследования. Процесс находится под моим непосредственным контролем, и заверяю, что правоохранительные органы принимают необходимые меры для выяснения всех обстоятельств случившегося.
Призываю воздержаться от необоснованных оценок и комментариев, пока нет окончательных результатов расследования. Все детали о ходе расследования в установленном законом порядке и сроках будут представлены общественности.
Я поддерживаю также постоянную связь с министром здравоохранения, мне периодически сообщают сведения о состоянии здоровья господина Ханумяна. Айку Ханумяну желаю скорейшего выздоровления".