Հայաստանի և Չեխիայի նախագահները ներկա են գտնվել հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացմանը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Չեխիայի Նախագահ Միլոշ Զեմանն այսօր Երևանում ներկա են գտնվել հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացման արարողությանը:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է արդեն ավանդական դարձած հայ-չեխական գործարար համաժողովի մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին և հույս հայտնել, որ համաժողովը կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների և տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնմանը, ինչպես նաև չեխ գործարարների կողմից Հայաստանի` որպես հնարավորությունների երկրի բացահայտմանը:
Առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից ՀՀ Նախագահը կարևորել է այս տարվա փետրվարին Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Յան Մլադեկի Հայաստան կատարած այցն ու դրա շրջանակներում կազմակերպված գործարար համաժողովը:
Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ այսօր Հայաստանում գործում է չեխական կապիտալով շուրջ 20 ընկերություն: Նրա խոսքով, Հայաստանն իրենց համար արդեն հասցրել են որոշ չափով բացահայտել այնպիսի չեխական ընկերություններ, ինչպիսիք են «Չեխ Ավտոն», «Շանտանը», բոհեմական հախճապակի ներմուծող «Պրահա»-ն և այլ ընկերություններ:
Սերժ Սարգսյանը համաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում հանգամանորեն ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային բարենպաստ միջավայրը, տնտեսության զարգացման ներկայիս վիճակը, տնտեսական ազատության և գործարարությամբ զբաղվելու ցուցանիշներով ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանի առաջատար տեղը, որն արձանագրված է նաև միջազգային հեղինակավոր կառույցների վարկանիշային զեկույցներում: Ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից Նախագահը կարևորել է հատկապես երկու գործոն՝ կայունությունը և տնտեսական շահը, ընդգծելով, որ Հայաստանում այդ առումով ստեղծված են բոլոր նախադրյալները։ Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի անկախացումից ի վեր մակրոտնտեսական կայունությունը մեր երկրի համար մշտապես եղել է գերակա ուղղություն, և շնորհիվ խելամիտ հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության՝ ներկայումս Հայաստանն ունի կայուն մակրոտնտեսական միջավայր:
«Մեր օրերում անհնար է պատկերացնել օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումն առանց երկրի քաղաքական կայունության ու կանխատեսելիության: Ի դեպ՝ քաղաքական կայունություն ասելով, ի տարբերություն տարածաշրջանի որոշ երկրների, մենք հասկանում ենք առաջին հերթին ժողովրդավարական կայունություն՝ հիմնված մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության վրա, ինչը թույլ է տալիս երկիրը զերծ պահել քաղաքական ցնցումներից՝ չվտանգելով, իհարկե, նաև ներդրումների ապագան: Այդ նպատակին էին ուղղված նաև սահմանադրական բարեփոխումները մեր երկրում»,-ասել է ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է Հայաստանում իրականացվող համալիր բարեփոխումների մասին՝ ընդգծելով, որ այդ բարեփոխումների ճանապարհին մեծ է եղել Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից մեկի՝ Եվրոպական միության դերը, որի աջակցությամբ նշանակալիորեն եվրոպական չափանիշներին են մոտեցվել առևտրի կանոնակարգերի, սննդամթերքի անվտանգության, մտավոր սեփականության ոլորտները: ՀՀ Նախագահը վստահեցրել է, որ Հայաստանը շարունակելու է վճռականորեն առաջ մղել բարեփոխումների օրակարգը:
Հանրապետության Նախագահը ներկայացրել է նաև Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությամբ մեր երկրի տնտեսության զարգացման, նաև օտարերկրյա ներդրումների համար ստեղծված նոր հնարավորություններն ու բարենպաստ պայմանները, ընդգծելով, որ Հայաստանը արտոնյալ մուտքի հնարավորություն ունի այլ տնտեսական տարածքներ՝ ԵՄ, ԱՄՆ, Կանադա, Շվեյցարիա, Ճապոնիա, Նորվեգիա և մի շարք այլ երկրներ: Վերջիններիս կողմից տրամադրվող արտոնյալ առևտրային ռեժիմների շնորհիվ, ըստ Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանը հնարավորություն ունի զրոյական կամ էապես իջեցված մաքսատուրքերով հայկական ծագում ունեցող ապրանքներն արտահանել այս շուկաներ:
«Մենք վստահ ենք, որ մեր երկրի զարգացման կարևորագույն գրավականն են որակյալ կրթության խթանումը և մարդկային ներուժը, ուստի մենք մեծ տեղ ենք հատկացնում դրանց: Մենք ունենք որակյալ, կրթված և ժամանակակից աշխատաշուկայի պահանջներին հարմարվելու առումով ճկուն աշխատուժ»,-ասել է ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի Նախագահ Միլոշ Զեմանին՝ երևանյան գործարար համաժողովին մասնակցության համար և համոզվածություն հայտնել, որ բարեխիղճ ու արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ Հայաստանը և Չեխիան կարող են նշանակալի արդյունքներ արձանագրել` նպաստելով երկկողմ համագործակցության նոր ոլորտների ուղենշմանը:

Открытие армяно-чешского бизнес-форума
Президент РА Серж Саргсян и президент Чехии Милош Земан сегодня в Ереване присутствовали на церемонии открытия армяно-чешского бизнес-форума, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян приветствовал участников и организаторов уже ставшего традиционным армяно-чешского бизнес форума и выразил надежду, что форум будет способствовать дальнейшему расширению дружественных отношений и экономических связей между двумя странами, а также тому, чтобы чешские бизнесмены открыли Армению как страну возможностей.
С точки зрения углубления торгово-экономических отношений президент РА подчеркнул важность визита в Армению в феврале этого года министра промышленности и торговли Чехии Яна Младека и организованного в рамках того визита бизнес-форума.
Президент Республики с удовлетворением констатировал, что сегодня в Армении действует почти 20 компаний с чешским капиталом. По его словам, в определенной мере Армению для себя уже успели открыть такие чешские компании, как "Чех Авто", "Шантан", импортёр богемского хрусталя "Прага" и другие компании.
В своем обращении к участникам форума Серж Саргсян обстоятельно представил благоприятный инвестиционный климат Армении, нынешнее состояние развития экономики, передовое место Армении среди стран СНГ по показателям экономической свободы и предпринимательской активности, что зафиксировано также в рейтинговых докладах авторитетных международных структур. С точки зрения привлечения инвестиций президент, в особенности, выделил важность двух факторов: стабильности и экономической выгоды, подчеркнув, что в Армении в этом плане созданы все предпосылки. Президент Саргсян подчеркнул, что со времени обретения Арменией независимости макроэкономическая стабильность для нашей страны всегда была главенствующим направлением, и благодаря разумной налогово-бюджетной и денежно-кредитной политике, в настоящее время Армения имеет стабильную макроэкономическую среду. "В наши дни невозможно представить привлечение иностранных инвестиций без политической стабильности в стране и прогнозируемости. Между прочим, говоря " политическая стабильность", в отличие от некоторых стран региона, мы понимаем, в первую очередь, демократическую стабильность, основанную на правах человека и приоритете закона, что позволяет удерживать страну от политических потрясений, не подвергая риску, конечно, также инвестиционное будущее. На эту цель были направлены также конституционные реформы в нашей стране",- сказал президент РА.
Серж Саргсян говорил также о реализуемых в Армении комплексных реформах, подчеркнув, что на пути этих реформ велика была роль одного из важнейших партнеров Армении - Европейского Союза, при содействии которого сферы торгового регулирования, безопасности пищевой продукции, интеллектуальной собственности значительно приближены к европейским критериям. Президент РА заверил, что Армения продолжит решительно продвигать повестку реформ.
Президент Республики представил также новые возможности и благоприятные условия, создавшиеся для экономического развития нашей страны, а также для зарубежных инвесторов после вступления Армении в ЕАЭС. Он подчеркнул, что Армения имеет возможность льготного входа в другие экономические пространства: ЕС, США, Канаду, Швейцарию, Японию, Норвегию и ряд других стран. Благодаря предоставляемым последними льготным торговым режимам, согласно президенту Республики, Армения имеет возможность экспортировать товары армянского происхождения на эти рынки с нулевыми или существенно сниженными таможенными пошлинами.
"Мы уверены, важнейшим залогом развития нашей страны является стимулирование качественного образования и человеческий потенциал, следовательно, мы выделяем этому большое место. Мы имеем качественную, образованную и гибкую в плане приспособления к требованиям современного рынка труда рабочую силу", - сказал президент РА.
Серж Саргсян поблагодарил президента Чехии Милоша Земана за участие в ереванском бизнес-форуме и выразил уверенность, что благодаря добросовестной и эффективной работе Армения и Чехия могут зафиксировать значительные результаты, способствуя тому, чтобы намечать всё новые сферы двустороннего сотрудничества.