Հայոց ցեղասպանությունը կներառվի ԱՄՆ Ռոդ Այլենդ նահանգի դպրոցական ծրագրում
Հայոց ցեղասպանությունը դպրոցական ծրագրում ներառելու օրինագիծը, որի  առաջատար հովանավորներից է սենատոր Գեյլ Գոլդինը, հաստատվել է Ռոդ Այլենդ  նահանգի Սենատում:
ԱՄՆ  Ռոդ Այլենդ նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն առաջիկայում նախատեսում է քննարկել  Հոլոքոստն ու մյուս ցեղասպանությունները  պատմության կրթական ծրագրերում ներառելու հարցը: Armenpress-ի հաղորդմամբ, օրենքն արդեն իսկ հավանություն է ստացել Սենատում, որի անդամները միաձայն քվեարկել են դրա օգտին 36 կողմ և ոչ մի դեմ ձայնով:
Համաձայն այդ օրենքի, միջնակարգ և ավագ դպրոցների ծրագրերում նախատեսվում է ներառել  Հոլոքոստը, Հայոց ցեղասպանությունը, Կամբոջայի, Իրաքի, Ռուանդայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունները:
Ռոդ Այլենդի Ներկայացուցիչների պալատում օրենքի ընդունման դեպքում թեման կներառվի 2017-2018 թվականների դպրոցական կրթական ծրագրերում: Նմանատիպ օրենքներ ընդունվել են նաև ԱՄՆ յոթ նահանգներում՝ Կալիֆորնիայում, Ֆլորիդայում, Իլիոնիսոմ, Միչիիգանում, նյու Յորքում, Նյու Ջերսիում և Փենսիլվանիայում:

В Род Айленде (США) обсудят законопроект о внесении Геноцида армян в школьные учебники
Палата представителей штата Род Айленд обсудит законопроект о внесении Холокоста и других геноцидов в школьные учебники. Как передает "Арменпресс", ссылаясь на providencejournal.com, законопроект уже одобрен Сенатом штата Род Айленд единогласно.
Предусмотрено внесение в учебники сведений о Холокосте, Геноциде армян, геноцидах в Камбодже, Ираке, Руанде, Дарфуре. В случае утверждения в Палате представителей штата Род Айленд тема будет преподаваться, начиная с 2017-2018 учебного года.
Законопроект продвигал сенатор Гейл Гольдин, который сказал: "Когда мы смотрим, что происходит в мире в глобальном масштабе, видим последствия войн, то понимаем, что надо преподнести это детям в историческом контексте, чтобы дети поняли длительное воздействие геноцидов, и чтобы подобное не повторялось".
Напомним: 7 штатов США – Калифорния, Флорида, Иллинойс, Мичиган, Нью-Йорк, Нью Джерси и Пенсильвания - уже имеют подобные законы.