Թուրքիա-ԵՄ. մուտքի արտոնագրի չեղարկումը հետաձգվում է մինչև հոկտեմբեր
Թուրք-գերմանական լարվածության ֆոնին Թուրքիան և Եվրամիությունը հայտարարում են, որ հուլիսի 1-ին հայտարարված վերջնաժամկետը թուրք քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրի վերացման համար գրեթե անհնար է պահպանել: Թուրքիայի ԵՄ նախարարն ընդունել է, որ մինչև հուլիսի 1-ը որևէ հնարավորություն չկա ավարտին հասցնել մուտքի արտոնագրի չեղարկման շուրջ համաձայնագիրն այն ժամանակ, երբ ԵՄ ներքին գործերի նախարարները հունիս 10-ին Լյուքսեմբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ հերթական անգամ Անկարայից պահանջել են վերանայել երկրի հակահաբեկչական օրենքը: Այս մասին հայտնում է Hurriyet Daily News-ը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել էր, որ եթե ամենաուշը մինչև հոկտեմբեր մուտքի արտոնագրի վերացման շուրջ համաձայնագիրը չկնքվի, ապա Անկարան կկասեցնի ԵՄ-ի հետ կնքված համաձայնագիր փախստականների խնդրի շուրջ: Թուրք պաշտոնյաները կարծում են, որ Թուրքիան արդեն բավարարել է բոլոր անհրաժեշտ պայմանները և մտադիր չէ փոխել հակաահաբեկչական օրենքը, որը նրանց հնարավորություն է տալիս ահաբեկչության դեմ պայքարի ներքո ոչնչացնել քրդերին, հետապնդել լրագրողներին և այլն:
Deutsche Well-ն, հղում անելով եվրոպացի անանուն դիվանագետին, գրում է, որ Թուրքիայի ներքին զարգացումները լուրջ խոչընդոտ են հանդիսանում մուտքի արտոնագրի վերացման համար: Մասնավորապես, պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելը և Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից հետո գերմանացի պատգամավորների հասցեին Անկարայի հնչեցրած մեղադրանքները ցույց են տալիս, որ «մուտքի արտոնագրի վերացման համար ճիշտ ժամանակը չէ»: Եվրոպական հանձնաժողովի նոր զեկույցը Թուրքիայի հակահաբեկչական օրենքի մասին կներկայացվի հունիսի 14-ին:
Միաժամանակ Telegraph-ը, հղում կատարելով բրիտանացի դիվանագետին, հայտնում է, որ Գերմանիայի իշխանությունները փախստականների խնդիրը լուծելու համար պատրաստ են զգալի փոխզիջումներ անել Թուրքիային, այդ թվում՝  հակաահաբեկչական օրենքի հարցում: Բրիտանացի դիվանագետի կարծիքով այն, որ Թուրքիան պատրաստ է սպասել մինչև հոկտեմբեր ցույց է տալիս, որ կողմերը չեն ցանկանում սրել իրավիճակը Մեծ Բրիտանիայում կայանալիք հանրաքվեից (ԵՄ կազմից դուրս գալու վերաբերյալ) առաջ:
Ինչպես և ակնկալվում էր, Թուրքիան խուսափում է Գերմանիայի և ԵՄ-ի դեմ պրակտիկ գործողություններից՝ բավարարվելով զուտ հայտարարություններով: Երկու կողմերն էլ այս պահին միմյանց հետ համագործակցելու խնդիր ունեն, և նրանց հետագա հարաբերությունները պայմանավորված են լինելու հենց այս անհրաժեշտությամբ:

Турция-ЕС: безвизовый режим отложен до октября
На фоне турецко-германской напряженности Турция и Евросоюз заявляют, что заявленный срок - 1 июля - для отмены виз для турецких граждан вряд ли удастся претворить в жизнь. Министр ЕС Турции признал, что до 1 июля нет никакой возможности довести до завершения работы по соглашению о введении безвизового режима в ЕС для турецких граждан. В то же время министры внутренних дел ЕС на встрече в Люксембурге в очередной раз потребовали от Анкары пересмотреть антитеррористический закон страны. Об этом сообщает турецкий Hurriyet Daily News
Ранее президент Турции Тайип Эрдоган пригрозил отменить сделку с ЕС по мигрантам, если соглашение о введении безвизового режима не будет подписано к октябрю. Турецкие власти считают, что Турция уже выполнила все требования, и что она не будет менять антитеррористический закон, который им позволяет убивать курдов, преследовать журналистов и тд.
Deutsche Well со ссылкой на европейского анонимного дипломата сообщает, что внутренние развития в Турции являются серьезным препятствием на пути введения безвизового режима. В частности, лишение депутатов иммунитета и обвинения Анкары в адрес немецких депутатов после принятии Бундестагом резолюции по вопросу Геноцида армян показывают, что "правильное время для отмены виз еще не настало".
Одновременно Telegraph со ссылкой на британского дипломата сообщает, что для решения миграционного кризиса власти Германии готовы пойти на компромиссы, в том числе и в вопросе антитеррористического закона Турции. По мнению британского дипломата, тот факт, что Турция готова ждать до октября, говорит о том, что стороны не хотят еще больше нагнетать обстановку до референдума (по вопросу выхода из ЕС) в Великобритании.
Как и ожидалось, Турция воздерживается от конкретных шагов против Германии и ЕС, ограничиваясь лишь публичными заявлениями.  Обе стороны сейчас нуждаются в сотрудничестве друг с другом, и логика отношений двух стран будет исходить именно из этой необходимости.