ՆԱՏՕ-ն կարող է մասնակցել ԻՊ դեմ գործողություններին
ՆԱՏՕ-ն կարող է ապագայում մասնակցել Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ ռազմական կոալիցիայի կազմում ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարին։ Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուն, փոխանցում է РИА Новости-ն։
«ՆԱՏՕ-ն կարող է ապագայում ուղղակիորեն մասնակցություն ունենալ կոալիցիայում։ Հնարավոր է՝ հետախուզական տվյալներ տրամադրելով, հնարավոր է՝ ՆԱՏՕ-ի ինքնաթիռների օգնությամբ, որոնք հագեցած են ռաիոհայտնաբերման և առաջնորդման ավիացիոն համալիրով՝ կոալիցիայի կողմից անցկացվող ավիագործողություններին աջակցելու համար»,- ասել է նա։
Վերշբոուն հավելել է, որ դաշինքն Իրաքի վարչապետի խնդրանքով Բաղդադ է ուղարկել մասնագետների՝ երկրի տարածքում իրաքցի զինվորականների մարզման և ուսուցման ՆԱՏՕ-ի առաքելության հնարավոր ընդլայնումը գնահատելու համար։

НАТО может принять участие в операциях против ИГ
НАТО может в будущем принять участие в борьбе с террористической группировкой "Исламское государство" в составе военной коалиции США на Ближнем Востоке. Об этом, как передает РИА Новости, заявил заместитель генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу.
"НАТО может в будущем напрямую поучаствовать в коалиции. Возможно, предоставляя разведданные, возможно, с помощью самолетов НАТО, оснащенных авиационным комплексом радиообнаружения и наведения, для поддержки воздушных операций, проводимых коалицией", — сказал он.
Вершбоу добавил, что альянс по просьбе премьер-министра Ирака направил в Багдад специалистов по оценке возможного расширения миссии НАТО по тренировке и обучению иракских военных.