Իրականում ինչո՞ւ Եվրամիությունը հետաձգեց Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմի չեղարկումը
Օրերս հայտնի դարձավ,  որ Եվրամիության անդամ երկրներն այդպես էլ միասնական որոշման չեն կարողացել գալ ԵՄ հետ Վրաստանի վիզային ռեժիմի չեղարկման խնդրի հետ կապված: Հատկանշական է,  որ ըստ որոշ աղբյուրների՝ որոշումն արգելափակողների շարքում են եղել Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Բելգիան: Ավելին, որպես արգելափակման պատճառ՝ եվրոպական մամուլում շրջանառության մեջ դրվեց վրացական հանցավոր խմբերի խնդիրը,  ինչը վերլուծական շրջանակների կողմից լուրջ չընկալվեց:
ԵՄ կողմից վիզային ռեժիմի ազատականացման վերաբերյալ որոշման քննարկման հետաձգումը մինչև սեպտեմբեր վրացական հանրային շրջանակներում առաջացրեց որոշակի հիասթափություն, քանզի մինչ այդ թե՛ իշխանությունները, թե՛ նրանց որոշ եվրոպական գործընկերներ տվել էին բազում հավաստիացումներ, թե շուտով Վրաստանի քաղաքացիները կկարողանան անխոչընդոտ մուտք գործել ԵՄ տարածք: Սակայն սպասումները չարդարացան, իրավիճակին համապատասխան՝ փոխվեց նաև իշխանությունների բառակազմը, իսկ ԵՄ կողմից նման վերաբերմունքի իրական պատճառների մասին քննարկումները դարձան բավական ակտուալ:
Նախ և առաջ պետք է արձանագրել, որ ԵՄ կողմից նման որոշման ընդունումն այս կամ այն գործոնով բացատրելը հազիվ թե կարելի է համարել օբյեկտիվ: Ըստ էության, մենք գործ ունենք գործոնների համախմբի հետ, այլ հարց է, թե որ գործոնն ինչ ազդեցություն է ունեցել այդ գործընթացում: Անդրադառնանք դրանցից մի քանիսին:
Նախ՝ վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցում Բրյուսելը չի կարող անտեսել Եվրոպայում աննախադեպ տեմպերի հասած միգրացիոն ճգնաժամը, որը, բնականաբար, իր բացասական ազդեցություն է գործել նաև շարքային եվրոպացու (քվեարկողի) հանրային ընկալումներում: Նույն այդ եվրոպացու համար, ով խորամուխ չի եղել ԵՄ-ի և գործընկեր երկրների միջև տարաբնույթ համագործակցության ձևաչափերի և դրանց հնարավորությունների մեջ, այդքան էլ ընկալելի չէ, որ ստեղծված բարդ իրավիճակում ավելանում է այն երկրների թիվը, ում քաղաքացիներին անխոչընդոտ ԵՄ այցելելու իրավունք է տրամադրվում: Այս գործոնը թերևս գիտակցում են թե՛ ԵՄ, թե՛ առանձին եվրոպական երկրների ղեկավարները:
Երկրորդ՝ Վրաստանի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի և Կոսովոյի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման խնդիրը ԵՄ մարմինների օրակարգում դիտարկվում է մեկ փաթեթում, և անգամ ԵՄ անդամ երկրների շրջանում չկա միասնական մոտեցում, թե ինչ սկզբունք պետք է որդեգրել խնդրի հետ կապված: Ոմանք, հաշվի առնելով ԵՄ-ում առկա միգրացիոն իրողությունները, փաթեթը դիտարկում են միասնական, ոմանք էլ կողմ են անհատական մոտեցման որդեգրմանը (մասնավորապես՝ առաջարկելով փաթեթից առանձնացնել Վրաստանին և Ուկրաինային): Խնդրին լրացուցիչ բարդություն է հաղորդում Թուրքիայի գործոնը: Ստեղծված պայմաններում, հաշվի առնելով միասնական փաթեթի առկայությունը, Ուկրաինայում բարեփոխումների իրականացման ոչ գոհացուցիչ տեմպերը, թուրքական իշխանությունների ձեռքում առկա շանտաժային լծակները, ԵՄ առաջնորդները եկան եզրակացության, որ Միության համար լավագույն տարբերակը, թերևս, խնդրի հետաձգումն է: Ներկայիս իրավիճակում փաթեթից որևէ երկրի առանձնացումը հղի էր մյուսներին հիասթափեցնելու կամ «զայրացնելու» ռիսկերով, ուստի ընտրվեց ամենաանվտանգ տարբերակը:
ԵՄ որոշումը պայմանավորող երրորդ գործոնը ԵՄ կողմից առանց վիզային ռեժիմի կասեցման մեխանիզմի վերանայման խնդիրն է: Քանի դեռ ԵՄ այս գործիքը չի վերանայվել, եվրոպական շատ առաջնորդներ, ովքեր պարբերաբար բարձրաձայնում են ԵՄ միգրացիոն օրենսդրության, Շենգենյան համաձայնագրի վերանայման մասին, հազիվ թե կողմ քվեարկեն խնդրին առնչվող ցանկացած այլ որոշման: Հատկանշական է, որ ԵՄ անդամ երկրները, իրենց անվտանգությանն առնչվող նման հարցերի հետ կապված, ունեն սեփական դիրքորոշումը, որը հաճախ չի համընկնում պաշտոնական Բրյուսելի մոտեցման հետ:
Այս ամենի հետ մեկտեղ չենք կարող բացառել, որ վերոնշյալ պատճառներից բացի՝ Վրաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզային ռեժիմի չեղարկման որոշման արգելափակման և հետաձգման վրա կարող են իրենց ազդեցությունն ունենալ նաև այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են Ռուսաստանի՝ Վրաստանի եվրաինտեգրման գործընթացը խոչընդոտելու քաղաքականությունը, վրացական ընդդիմության՝ այս ուղղությամբ կատարած ոչ կառուցողական աշխատանքը և այլն:
Հատկանշական է, որ վիզային ռեժիմի ազատականացման խնդիրը վրացական իշխանությունների համար այս պահին միայն Վրաստանի քաղաքացիներին ազատ տեղաշարժի լրացուցիչ հնարավորությունների ընձեռման խնդիր չէ. այն ձեռք է բերել բավական մեծ ներքաղաքական կարևորություն, մասնավորապես արդեն մեկնարկած խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական արշավի համատեքստում: Այս հարցում ցանկացած հաջողություն իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը մատուցելու է որպես սեփական ձեռքբերում, եվրաինտեգրման վեկտորին հավատարիմ լինելու դրսևորում: Թերևս հենց դրանով է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներ իրենց հայտարարություններում կարևորում են, որ Վրաստանի հետ ԵՄ վիզային ռեժիմը չեղարկվի մինչև հոկտեմբերի 8-ը կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները: Միևնույն ժամանակ ընդդիմադիր ուժերն, առաջին հերթին՝ «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը, բավական շահագրգռված են վիզային ռեժիմի ազատականացման որոշման ձգձգմամբ, ինչը նախընտրական պայքարի շրջանակներում քաղաքացիներին կներկայացվի որպես իշխանությունների ձախողում, նրանց հանդեպ Եվրամիության անվստահության դրսևորում:

Почему Евросоюз отложил отмену визового режима с Грузией?
Как стало известно на днях, страны-члены Евросоюза так и не смогли прийти к единому решению по вопросу отмены визового режима между ЕС и Грузией. Знаменательно, что, согласно некоторым источникам, в ряду наложивших вето на вопрос были Германия, Франция, Италия, Бельгия. Более того, в качестве причины отказа в европейской прессе циркулировала проблема грузинских организованных преступных групп, что не было серьезно воспринято со стороны аналитических кругов.
Перенос обсуждений по либерализации визового режима с Грузией со стороны ЕС на сентябрь в грузинских общественных кругах вызвал определенное разочарование, поскольку до этого как власти, так и некоторые их европейские партнеры давали многократные заверения о том, что вскоре граждане Грузии смогут беспрепятственно ездить в страны ЕС. Однако ожидания не оправдались: в соответствии с ситуацией изменился и характер речей и актуализировались обсуждения истинных причин подобного отношения со стороны ЕС.
Необходимо зафиксировать, что объяснение принятия подобного решения со стороны ЕС тем или иным фактором вряд ли можно считать объективным. По сути, мы имеем дело с совокупностью факторов. Иной вопрос – какое влияние имел тот или иной фактор на процессы. Обратимся к некоторым из них.
Во-первых, в вопросе либерализации визового режима Брюссель не может игнорировать миграционный кризис, достигший в Европе небывалых темпов, который, естественно, имел отрицательное влияние на общественное восприятие рядового европейца (избирателя). Для того же европейца, кто не особенно разбирается в разнообразных форматах и возможностях сотрудничества между ЕС и странами-партнерами, не совсем приемлемо то, что в подобной сложной ситуации увеличивается число стран, чьим гражданам предоставляется право беспрепятственного посещения ЕС. Этот фактор, думается, осознают как в ЕС в целом, так и отдельные руководители европейских стран.
Во-вторых, вопрос либерализации визового режима с Грузией, Украиной, Турцией и Косово в повестке дня органов ЕС рассматривается в одном пакете, и даже среди стран-членов ЕС нет единого подхода, какой принцип должен быть положен в основу решения проблемы. Некоторые, учитывая миграционные реалии в ЕС, рассматривают пакет как единый, а другие являются сторонниками индивидуальных подходов (в частности, предлагают выделить из пакета Грузию и Украину). Дополнительную сложность проблеме придает фактор Турции. В создавшихся условиях, учитывая наличие единого пакета, неудовлетворительные темпы реформ в Украине, наличие в руках турецких властей рычагов шантажа, лидеры ЕС пришли к выводу, что наилучшим вариантом для ЕС, возможно, является отложение решения вопроса. В настоящей ситуации выделение одной из стран полно рисков разочарования или "ярости" со стороны других – следовательно, был выбран самый безопасный вариант – "отказ всем".
Третьим фактором, обуславливающим решение ЕС, является вопрос пересмотра механизмов вето на визовый режим. Пока этот инструмент не пересмотрен со стороны ЕС, многие европейские лидеры, которые периодически поднимают вопросы пересмотра миграционного законодательства ЕС, Шенгенского соглашения, вряд ли проголосуют за любое иное решение, касающееся названных вопросов. Знаменательно, что страны-члены ЕС, по вопросам, связанным с собственной безопасностью, имеют взгляды, которые часто не совпадают с подходами официального Брюсселя.
Вместе с тем нельзя исключать то, что кроме вышеперечисленных причин, на вето или откладывание либерализации визового режима для граждан Грузии свое влияние могут иметь и такие факторы, каковыми являются политика препятствования евроинтеграционных процессов Грузии со стороны России, неконструктивная деятельность грузинской оппозиции и др.
Знаменательно, что вопрос либерализации визового режима для грузинских властей на данный момент не только является вопросом предоставления дополнительных возможностей свободного перемещения для граждан Грузии. Он получил достаточно большую внутриполитическую значимость, в частности, в контексте уже стартовавшей предвыборной кампании в парламент страны. В этом вопросе любой успех правящей партии "Грузинская мечта" представляется как собственное достижение, проявление верности евроинтеграционному вектору. Возможно, именно этим обусловлено то обстоятельство, что различные высокопоставленные чиновники в своих заявлениях придают важность снятию визового режима между Грузией и ЕС до 8 октября, когда состоятся парламентские выборы Грузии. Одновременно оппозиционные силы, в первую очередь "Объединенное национальное движение", достаточно заинтересованы в затягивании решения по либерализации визового режима, что в рамках предвыборной борьбы гражданам будет представлено как провал властей и проявление недоверия по отношению к ним со стороны Евросоюза.