Պատմական ակնարկ. հանրաքվեները Մեծ Բրիտանիայում
Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ին  հետագա անդամության հարցի շուրջ հանրաքվեին մնացել 1 մեկ օր: Այն տեղի կունենա  սույն թվականի հունիսի 23-ին։  Հանրաքվեի անցկացման հիմքում ընկած է առկա անհամաձայնությունը ԵՄ կողմից  տնտեսության, ներգաղթի և այլ ոլորտներում իրականացրած քաղաքականության շուրջ:
Չնայած այն հանգամանքին, որ հանրաքվեի ելքն անկանխատեսելի է, այնուամենայնիվ, հանրաքվեի նշանակված օրից 10 օր առաջ անցկացված հարցումները ցույց տվեցին, որ հասարակության մեծամասնությունը կողմ է Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ կազմից դուրս գալուն:
Ներկայումս Մեծ Բրիտանիայում առկա է որոշակի լարվածություն: Հինգշաբթի օրը, համաձայն Դեյվիդ Քեմերոնի հայտարարության, դադարեցվել էր հանրաքվեի շուրջ իրականացվող քարոզարշավը, ինչը պայմանավորված էր ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցության անդամ Ջո Կոքսի սպանությամբ: Սակայն այժմ քարոզարշավը կրկին վերսկսվել է` իր հետ բերելով քննարկումների նոր ալիք: Նշանակված հանրաքվեն Մեծ Բրիտանիայի հանրաքվեների պատմության մեջ կարևորագույնն է: Ինչպես նշում է վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը՝ երկիրը կանգնած է «էկզիստենցիալ ընտրության» առջև:
Այս կոնտեքստում հետաքրքրական է հետադարձ հայացք նետել Մեծ Բրիտանիայի պատմությանը, և ներկայացնել նախորդող հանրաքվեները՝ դրանց բնորոշ առանձնահատկություններով: Մեծ Բրիտանիայի պատմության ընթացքում անց են կացվել 13 նշանակալից հանրաքվեներ:
Ազգային նշանակութուն ունեցող առաջին հանրաքվեն անցկացվել է 1973 թվականին, որի արդյուքների համաձայն Հյուսիսային Իռլանդիան՝ Իռլանդիայի Հանրապետությանը միանալու փոխարեն, որոշում ընդունեց միանալ Միացյալ թագավորությանը:
2 տարի անց 1975 թվականին Միացյալ թագավորությունում անցկացվեց առաջին լայնամասշտաբ հանրաքվեն, որը միտված էր որոշելու Եվրոպական տնտեսական միության կազմում Միացյալ  թագավորության լինել-չլինելու հարցը: Հանրաքվեի անցկացման ողջ ընթացքում առկա էր քաղաքական համաձայնություն, Միացյալ թագավորությունը 65% կողմ ձայներով մնաց Եվրոպական տնտեսական միության կազմում:
1979 թվականին Շոտլանդիան և Ուելսն անցկացրին  հանրաքվե լիազորություների ընդլայնման հարցի շուրջ, սակայն այն  չունեցավ դրական ելք: Միայն 1997 և 1998 թվականներին, առաջինը՝ Շոտլանդիայում և Ուելսում, իսկ հետո Լոնդոնում և Հյուսիսային Իռլանդիայում, կրկին անցկացվեցին հանրաքվեներ լիազորությունների ընդլայնման հարցի շուրջ, որոնք ունեցան դրական ելք:
Միացյալ թագավորությունում մեկ այլ լայնամասշտաբ հանրաքվե անցկացվել է 2011 թվականին Միացյալ թագավորության ընտրական համակարգում այլընտրանքային քվեի համակարգի ներդրման շուրջ (Alternative Vote (AV) system):  Սա առաջին անգամ էր, երբ  կառավարող կուսակությունն իրականացնում էր «ոչ»-ի  քարոզարշավ և արդյունքում առաջարկվող  փոփոխությունը մերժվեց: Եվ վերջապես, 2014 թվականին անց է կացվել  ամենահայտնի հանրաքվեն, որոշելու համար՝  արդյո՞ք «Շոտլանդիան պետք է դառնա անկախ պետություն»: Համաձայն քվեարկության արդյունքների՝ քաղաքացիների 55,3%-ը դեմ քվեարկեց:
Եթե փորձենք անդրադառնալ Մեծ Բրիտանիայի պամության մեջ հանրաքվեների անցկացման առանձնահատկություններին, կարող ենք առանձնացնել ներկայացված երեք կարևոր փաստերը.
Նախևառաջ, չնայած այն հանգամանքին, որ Մեծ Բրիտանիայի բոլոր հանարքվեներն անցկացվում են Քաղաքական կուսակցությունների, ընտրությունների և հանրաքվեների մասին 2000 թվականին ընդունված իրավական ակտով, այնուամենայնիվ յուրաքանչյուր հանրաքվե անցկացվում է ըստ պառլամենտի կողմից ընդունված ակտի, որը սահմանում է տվյալ հանրաքվեին մասնակցության կարգը:
Երկրորդ, Մեծ Բրիտանիայիայում հանրաքվեներին մասնակցությունը, սովորաբար, շատ ավելի մեծ է, քան ընտրություններին:
Եվ երրորդ, հետաքրքրական է այն հանգամանքը, որ ժողովրդավարական մշակույթ ունեցող այնպիսի  երկրում, ինչպիսին Մեծ Բրիտանիան է, հանրաքվեները չունեն պարտադիր իրավական ուժ: Դրանք կրում են միայն խորհրդատվական բնույթ:

Historical Review: How Many Referendums Have Been Organized in the UK So Far?
As the day for the Brexit is approaching it is interesting to go back in the history of the UK and find out approximately how many similar referendums were held previously in the UK and to refer to some interesting features that are peculiar to the referendums organized in the UK.
So far there have been 13 significant referendums held in the UK.  Let’s refer to the major ones.
The first referendum of national significance held in the UK was in 1973, when according to the referendum results Northern Ireland decided to stay within the UK rather than to join the Republic of Ireland.  Two years later in 1975 the first UK-wide referendum was held to decide whether the UK should remain within at that time European Economic Community or not.  During the referendum the Government, Conservative Opposition, the Liberal party advocated for the UK staying in the Union and consequently the UK stayed in the Union with 65% of the "remain" votes.
Later on in 1979 Scotland and Wales organized a referendum to establish devolved assemblies, which, however, did not have a positive outcome. Only in 1997 and 1998 when similar devolution referendums were held first in Scotland and Wales, then in London (on an elected Mayor and Assembly) and Northern Ireland, four of them had positive outcomes.
Another UK-wide referendum was held in 2011 and it was on adopting the Alternative Vote (AV) system for UK general elections. This was for the first time that the ruling party led a "no" campaign and the change was rejected. And finally in 2014 the well-known Scottish referendum was held during which a record participation turnout of over 84% was reported. 55.3% of voters negatively responded to the question: "Should Scotland become an independent country?" Those are the major referendum recording in the UK history (more details here).
Finally, if we refer to some main peculiarities of the organization of referendums in Britain we should mention the following three interesting facts:
First, although UK-wide referendums are governed by the Political Parties, Elections and Referendums Act 2000 ("the 2000 Act"), for  general procedure, each referendum requires  its own Act of Parliament, which among others also sets the franchise for each referendum.
Second, the turnout of the referendums organized in the UK is not usually so high as compared to the turnout in elections.  So far the highest turnouts were reported in Northern Irish referendum on the Good Friday Agreement- 80 percent and 84 percent in the Scottish referendum in 2014.
Third, how strange it may sound the referendums in the UK are not legally binding and only have consultative nature, which means that the UK parliament can ignore the results of the referendum.
Thus, the chronology of the referendums in the UK and some of the peculiarities mentioned, prove that each referendum can be unique in its nature in terms of the groups of people eligible to participate, the main emphasis the referendum questions can contain, the stance of main political parties etc. In this sense the upcoming referendum is also going to be a unique one in its nature and will have a far-reaching consequences in case of either outcome.