ԱՄՆ դեսպանն այցելեց Վանաձորի մանկատուն
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան   Ռիչարդ Միլսի մարդու իրավունքներին վերաբերող հարցերին և այս հարցերի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով Լոռու մարզ կատարած իր այցի շրջանակում,  հանդիպումներ ունեցավ մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող մի շարք կառույցների հետ, հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան Facebook-յան էջը:
Այցի շրջանակներում դեսպանն երեկ եղավ նաև Վանաձորի մանկատանը, զրուցեց Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարության և ՄԱԿ-ի Երեխաների հիմնադրամի՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչների հետ:
Նա նաև զրուցեց մանկատան անձնակազմի ու սաների հետ՝ երեխաների պաշտպանության ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ նրանց մոտեցումներին ծանոթանալու նպատակով: Քննության առնվեցին մանկատների բեռնաթափման և երեխաներին ընտանիք վերադարձնելու հեռանկարները:
«Երեխաները պատշաճ խնամքի, հոգածության, սիրո ու աջակցության իրավունք ունեն: Նման խնամք ու հոգածություն ապահովելու համար խնամատար հաստատությունները, թերևս, լավագույն վայրը չեն: Բացի այդ, դա թանկ տարբերակ է պետության համար և նաև կոռուպցիոն դրսևորումների տեղիք է տալիս՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ֆինանսավորումը հատկացվում է հաստատության սաների թվի հիման վրա և ոչ խնամքի որակի հիման վրա» ,- ասաց դեսպան Միլսը:

US Ambassador to Armenia Visited to an Orphanage in Lori
On June 21, US Ambassador to Armenia Richard Mills, traveled to the Lori Marz to visit organizations and individuals working in the area of human rights, Facebook page of the Embassy reports.
In Vanadzor, he toured an orphanage, talked with representatives of Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs (MLSA) and UNICEF, and met with orphanage staff and the young residents.
They discussed prospects for transformation of the institution of orphanages in Armenia, and the challenges in reuniting children with their extended families.
"Children have the right to proper care and support and love. Institutional care is not necessarily the best environment to provide such care. Plus it is costly for the state and breeds corruption, especially when financing of residential institutions is based on the number of children and is not linked to the quality of childcare," Ambassador Mills said.