Նալբանդյանի պատասխանը Մամեդովին. Պետերբուրգում հիմնահարցի հանգուցալուծմանը վերաբերող որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի փաթեթային կարգավորմանը, ապա առաջին հերթին դրա հիմքում, ինչպես բազմիցս հայտարարվել է, պետք է ընկած լինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման ճանաչումը։ Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը «Արմենպրես» գործակալության հարցին ի պատասխան՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի նախագահ Նովրուզ մամեդովի հայտարարությունը:
«Այդ պաշտոնյան՝ Նովրուզ Մամեդովը, երբեք չի մասնակցել որևէ բանակցությունների։ Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովը բացառություն չէր։ Վերջին հանդիպման ժամանակ նա ներկա է գտնվել միայն աշխատանքային ճաշին, որի ընթացքում քննարկվել է բացառապես միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ավելացման հարցը։
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի փաթեթային կարգավորմանը, ապա առաջին հերթին դրա հիմքում, ինչպես բազմիցս հայտարարվել է, պետք է ընկած լինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման ճանաչումը։
Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովին հիմնահարցի հանգուցալուծմանը վերաբերող որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։
Այս փուլում Ադրբեջանը պետք է անվերապահորեն կատարի Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաժողողովներին ձեռք բերված և վերահաստատված պայմանավորվածությունները՝ նախևառաջ բացառապես խաղաղ ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորում, 1994-1995թթ. զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի հարգում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնում։ Այս ամենը թույլ կտա համապատասխան պայմաններ ստեղծել՝ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները վերսկսելու համար։

Новруз Мамедов - полетел, пообедал, "победил"
На саммите в Санкт-Петербурге какой бы то ни было договоренности о разрешении карабахской проблемы достигнуто не было. Как передает Panorama.am, об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос государственного информационного агентства "Арменпресс" касательно состоявшейся 20 июня в Санкт-Петербурге трехсторонней встречи президентов Армении, России и Азербайджана.
"Что касается пакетного урегулирования вопроса, то, в первую очередь, в основе этого, как неоднократно было заявлено, должно быть заложено признание Азербайджаном права народа Арцаха на самоопределение и его реализацию", – отметил министр.
По его словам, "на данном этапе Азербайджан должен беспрекословно выполнить достигнутые и подтвержденные на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, в первую очередь, урегулирование проблемы исключительно мирным путем, соблюдение бессрочных трехсторонних соглашений о перемирии от 1994-1995гг., создание механизмов расследования инцидентов, а также расширение полномочий офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ".
"Все это позволит создать соответствующие условия для возобновления переговоров по урегулированию проблемы", – заявил глава МИД РА.
Э. Налбандян также отметил, что замглавы администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов никогда не присутствовал ни на одних переговорах.
"Саммит в Санкт-Петербурге не был исключением. На последней встрече он присутствовал лишь на рабочем обеде, на котором исключительно обсуждался вопрос о создании механизмов расследования инцидентов и расширения полномочий офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ", – заявил глава МИД Армении.
СМИ ранее передали, что заместитель главы администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил, будто на саммите в Санкт-Петербурге достигнута договоренность о поэтапном урегулировании карабахского вопроса, в рамках которого азербайджанской стороне якобы должны отойти несколько районов Нагорно-Карабахской Республики, а затем якобы должен быть решен вопрос с коридором и определен статус Карабаха.
Напомним, в Санкт-Петербурге 20 июня состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана, после которой Серж Саргсян, Владимир Путин и Ильхам Алиев выступили с совместным заявлением.