Նալբանդյանի պատասխանը Մամեդովին. Պետերբուրգում հիմնահարցի հանգուցալուծմանը վերաբերող որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի փաթեթային կարգավորմանը, ապա առաջին հերթին դրա հիմքում, ինչպես բազմիցս հայտարարվել է, պետք է ընկած լինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման ճանաչումը։ Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը «Արմենպրես» գործակալության հարցին ի պատասխան՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի նախագահ Նովրուզ մամեդովի հայտարարությունը:
«Այդ պաշտոնյան՝ Նովրուզ Մամեդովը, երբեք չի մասնակցել որևէ բանակցությունների։ Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովը բացառություն չէր։ Վերջին հանդիպման ժամանակ նա ներկա է գտնվել միայն աշխատանքային ճաշին, որի ընթացքում քննարկվել է բացառապես միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ավելացման հարցը։
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի փաթեթային կարգավորմանը, ապա առաջին հերթին դրա հիմքում, ինչպես բազմիցս հայտարարվել է, պետք է ընկած լինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման ճանաչումը։
Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովին հիմնահարցի հանգուցալուծմանը վերաբերող որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։
Այս փուլում Ադրբեջանը պետք է անվերապահորեն կատարի Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաժողողովներին ձեռք բերված և վերահաստատված պայմանավորվածությունները՝ նախևառաջ բացառապես խաղաղ ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորում, 1994-1995թթ. զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի հարգում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնում։ Այս ամենը թույլ կտա համապատասխան պայմաններ ստեղծել՝ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները վերսկսելու համար։

Nalbandian to Mamedov: No Agreement on the Conflict Settlement was Reached at the St Petersburg Summit
The head of the RA Foreign Ministry Edward Nalbandian in a talk with "Armenpress" has commented on the statement of the Deputy head of Azerbaijan’s Presidential staff Novruz Mamedov.
-Deputy head of Azerbaijan’s Presidential staff Novruz Mamedov made comments on St. Petersburg meeting. What would You say on this?
-That official, Novruz Mamedov, has never participated in any negotiations. The St. Petersburg summit was not an exception. At the last meeting, he only participated in the working dinner during which only the issues related to the installation of investigation mechanisms of incidents and the increase of the scope of responsibilities of team of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office were discussed.
As for the settlement package of the Karabakh conflict, first of all, as it was repeatedly stated, it should be based on the recognition of the NKR people’s right to self-determination by Azerbaijan.
No agreement on the conflict settlement was reached at the St Petersburg summit.
At this stage, Azerbaijan must unconditionally implement the agreements reached and reaffirmed in Vienna and St. Petersburg summits which are the followings: first of all, the peaceful settlement of the conflict, the implementation of 1994-1995 trilateral termless ceasefire agreements, the installation of investigation mechanisms of incidents, as well as the increase of the capabilities of the team of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. This will enable to establish appropriate conditions for the resumption of negotiations aimed to settle the conflict.