Անհրաժեշտ է բանակցային գործընթացը բեռնաթափել ապակառուցողական բոլոր գործոններից
Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 20-ին կայացած հանդիպումն, ըստ էության, բանակցային գործընթացը խթանող լրացուցիչ ձևաչափի ձևավորման հիմք դարձավ: Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ հայտարարության համաձայն՝ այդ ձևաչափը լրացնելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքը: Սա նշանակում է, որ չբացառելով կամ չհակասելով Մինսկի խմբի գործունեությանը՝ այս փուլում առանցքային դերակատարումը փորձելու է կատարել հենց վերոնշյալ ձևաչափը:
Այս կամ այն ձևաչափով բանակցային գործընթացի արդյունավետության ապահովման տեսանկյունից նախևառաջ կարևոր է երկխոսության կայացման համար անհրաժեշտ պայմանների առկայությունը: Ցանկացած բանակցություն դատապարտված է տապալման, եթե այն ընթանում է ապակառուցողական մթնոլորտում: Այսինքն՝ անհրաժեշտ է բանակցային գործընթացը բեռնաթափել ապակառուցողական բոլոր գործոններից: Սա, առաջին հերթին, ենթադրում է սադրիչ գործողությունների իսպառ բացառում:
Սկսենք թերևս ամենակարևորից: Դա ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու անհրաժեշտությունն է: Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպման հենց նախօրեին Ադրբեջանում 25 հազար զինծառայողների և մեծ քանակով զինտեխնիկայի ներգրավմամբ լայնամասշտաբ զորավարժություններ սկսվեցին սահմանամերձ շրջաններում, այդ թվում` Նախիջևանի տարածքում։ Սրան զուգահեռ հունիսի 20-ին Թուրքիայի տարածքում մեկնարկեցին միջազգային որոնողափրկարարական զորավարժություններ, որոնց մասնակցելու համար Թուրքիայի Քոնիա նահանգի 3-րդ ավիաբազա են մեկնել Ադրբեջանի ԶՈւ Մի-17 և Մի-35 ռազմական ուղղաթիռներ: Վարժանքները շարունակվելու են մինչև հունիսի 30-ը: Նման պայմաններում, երբ բանակցող կողմերից մեկը զորավարժությունների անցկացմամբ փորձում է ճնշում գործադրել մյուս կողմերի կամ միջնորդների վրա, խոսել բանակցությունների արդյունավետության մասին անտրամաբանական է:
Երկրորդ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է ռազմական հռետորաբանության գործածումը:  Չնայած տեղի ունեցող հանդիպումներին և հակամարտությունը խաղաղ կարգավորման դաշտ տեղափոխելու ջանքերին՝ Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու հավանականությամբ:
Երրորդ, Բաքուն ոչ ադեկվատ մեկնաբանություններով և ապատեղեկատվությամբ լրջորեն վտանգում է բանակցությունների կայացման հնարավորությունը: Վերջին ակնհայտ սուտը Ալիևի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի հայտարարությունն էր այն մասին, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպման ժամանակ իբրև թե համաձայնություն է ձեռքբերվել Ղարաբաղյան հակամարտության փուլային կարգավորման շուրջ: Իհարկե, հայկական կողմը հերքեց այս ապատեղեկատվությունը, որը նպատակ ուներ հակասություններ առաջացնել հասարակության շրջանում: Եվ վերջապես, պետք է հրաժարվել ապակառուցողական քայլերից հարակից դաշտերում, այդ թվում նաև միջազգային հարթակներում մեղադրանքներ և վիրավորանքներ հնչեցնելուց:
Հակառակ պարագայում առնվազն պետք է չբացառել, որ հաջորդ անգամ հայկական կողմերը կարող են հրաժարվել բանակցություններից՝ ունենալով դրա համար բոլոր հիմնավոր արդարացումները: Հետևաբար, բանակցային գործընթացի շարունակության և կայացման համար կառուցողական մթնոլորտի ապահովումն այս փուլում առաջնային նշանակություն ունի:

The Negotiation Process on Karabakh Conflict Settlement should be Discharged from All Destructive Factors
The meeting in Saint Petersburg on June 20 in fact became the basis for the formation of additional format stimulating the negotiation process. According the joint statement of the Presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan, the format will complement the work of the OSCE Minsk Group Co-chairs. It means this format will try to take a key role in the process at this stage, by not excluding the works of the Minsk Group.
In terms of ensuring the effectiveness of the process in any format the most important thing is the existence of necessary conditions for the dialogue. Every negotiation is doomed to failure, if it is beind held in a destructive atmosphere. In other words, the process should be discharged from all the destructive factors. First of all, provocative actions should be excluded.
Let’s start with perhaps the most important point - to give up using the threat of force. The day before the meeting in St. Petersburg Azerbaijan announced about holding large-scale military exercises involving about 25,000 military personnel. Simultaneously Baku and Ankara began joint military drills in Turkey. The exercises will last till June 30. In such circumstances when one of the negotiating sides tries to put pressure on other sides or mediators, it is illogical to talk about the effectiveness of the process.
Secondly, the Azerbaijani side continues the use of military rhetoric. Despite the ongoing meetings and efforts to move Karabakh conflict to a peaceful settlement process Azerbaijan continues threaten with the possibility to solve the conflict by military means.
Thirdly, Baku seriously jeopardizes possibility of negotiations by its interpretations and disinformation. The last obvious lie was announced by the deputy head of Aliyev’s Administration. He said during the meeting in St. Petersburg an agreement was reached on phased settlement of Karabakh conflict. Of course, the Armenian side denied this disinformation that aimed to cause contradictions among the public. And at last, it is important to abandon destructive steps in related fields, including accusations and insults on international platforms.
Otherwise, one cannot exclude that next time Armenian sides may refuse to take part in negotiations having all reasonable justifications. Thus, in order to continue the negotiation process ensuring constructive atmosphere is of primary importance at this stage.