Անհրաժեշտ է բանակցային գործընթացը բեռնաթափել ապակառուցողական բոլոր գործոններից
Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 20-ին կայացած հանդիպումն, ըստ էության, բանակցային գործընթացը խթանող լրացուցիչ ձևաչափի ձևավորման հիմք դարձավ: Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ հայտարարության համաձայն՝ այդ ձևաչափը լրացնելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքը: Սա նշանակում է, որ չբացառելով կամ չհակասելով Մինսկի խմբի գործունեությանը՝ այս փուլում առանցքային դերակատարումը փորձելու է կատարել հենց վերոնշյալ ձևաչափը:
Այս կամ այն ձևաչափով բանակցային գործընթացի արդյունավետության ապահովման տեսանկյունից նախևառաջ կարևոր է երկխոսության կայացման համար անհրաժեշտ պայմանների առկայությունը: Ցանկացած բանակցություն դատապարտված է տապալման, եթե այն ընթանում է ապակառուցողական մթնոլորտում: Այսինքն՝ անհրաժեշտ է բանակցային գործընթացը բեռնաթափել ապակառուցողական բոլոր գործոններից: Սա, առաջին հերթին, ենթադրում է սադրիչ գործողությունների իսպառ բացառում:
Սկսենք թերևս ամենակարևորից: Դա ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու անհրաժեշտությունն է: Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպման հենց նախօրեին Ադրբեջանում 25 հազար զինծառայողների և մեծ քանակով զինտեխնիկայի ներգրավմամբ լայնամասշտաբ զորավարժություններ սկսվեցին սահմանամերձ շրջաններում, այդ թվում` Նախիջևանի տարածքում։ Սրան զուգահեռ հունիսի 20-ին Թուրքիայի տարածքում մեկնարկեցին միջազգային որոնողափրկարարական զորավարժություններ, որոնց մասնակցելու համար Թուրքիայի Քոնիա նահանգի 3-րդ ավիաբազա են մեկնել Ադրբեջանի ԶՈւ Մի-17 և Մի-35 ռազմական ուղղաթիռներ: Վարժանքները շարունակվելու են մինչև հունիսի 30-ը: Նման պայմաններում, երբ բանակցող կողմերից մեկը զորավարժությունների անցկացմամբ փորձում է ճնշում գործադրել մյուս կողմերի կամ միջնորդների վրա, խոսել բանակցությունների արդյունավետության մասին անտրամաբանական է:
Երկրորդ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է ռազմական հռետորաբանության գործածումը:  Չնայած տեղի ունեցող հանդիպումներին և հակամարտությունը խաղաղ կարգավորման դաշտ տեղափոխելու ջանքերին՝ Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու հավանականությամբ:
Երրորդ, Բաքուն ոչ ադեկվատ մեկնաբանություններով և ապատեղեկատվությամբ լրջորեն վտանգում է բանակցությունների կայացման հնարավորությունը: Վերջին ակնհայտ սուտը Ալիևի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի հայտարարությունն էր այն մասին, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպման ժամանակ իբրև թե համաձայնություն է ձեռքբերվել Ղարաբաղյան հակամարտության փուլային կարգավորման շուրջ: Իհարկե, հայկական կողմը հերքեց այս ապատեղեկատվությունը, որը նպատակ ուներ հակասություններ առաջացնել հասարակության շրջանում: Եվ վերջապես, պետք է հրաժարվել ապակառուցողական քայլերից հարակից դաշտերում, այդ թվում նաև միջազգային հարթակներում մեղադրանքներ և վիրավորանքներ հնչեցնելուց:
Հակառակ պարագայում առնվազն պետք է չբացառել, որ հաջորդ անգամ հայկական կողմերը կարող են հրաժարվել բանակցություններից՝ ունենալով դրա համար բոլոր հիմնավոր արդարացումները: Հետևաբար, բանակցային գործընթացի շարունակության և կայացման համար կառուցողական մթնոլորտի ապահովումն այս փուլում առաջնային նշանակություն ունի:

Необходимо избавить переговорный процесс по Карабаху от деструктивных факторов
Прошедшая 20 июня встреча в Санкт-Петербурге, по сути, стала основой для формирования дополнительного формата, способствующего переговорному процессу. Согласно совместному заявлению президентов Армении, России и Азербайджана, этот формат будет дополнять работу сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Это означает, что на данном этапе этот формат попробует сыграть первоочередную роль в процессе карабахского урегулирования, не исключая и не противореча деятельности Минской Группы.
С точки зрения обеспечения результативности переговоров в том или ином формате в первую очередь важно наличие необходимых условий для диалога. Любые переговоры обречены на провал, если они проходят в деструктивной обстановке. То есть, необходимо разгрузить переговорный процесс от всех деструктивных факторов. Это, в первую очередь, предполагает исключение всевозможных провокационных действий.
Начнем, пожалуй, с самого важного. Это – необходимость отказа от применения силы или угрозы силы. Накануне встречи в Санкт-Петербурге в Азербайджане начались крупномасштабные военные учения с участием до 25 тысяч военнослужащих в приграничных районах, в том числе в Нахиджеване. Параллельно на территории Турции начались поисково-спасательные учения, и 3 военно-транспортных вертолета Ми-17 и 3 военных вертолета Ми-35 ВВС Азербайджана прилетели на авиабазу в турецком городе Конья для участия в этих совместных учениях. В таких условиях, когда одна из сторон переговоров пытается оказать давление на другие стороны или на посредников, нелогично говорить об эффективности переговоров.
Во-вторых, азербайджанская сторона продолжает использовать милитаристскую риторику. Несмотря на проходящие встречи и прилагаемые усилия для того, чтобы перевести конфликт  в мирное русло переговоров, Азербайджан продолжает угрожать решением конфликта военным путем.
В-третьих, своими неадекватными комментариями и дезинформацией Баку ставит под серьезную угрозу сами переговоры. Последняя очевидная ложь прозвучала из уст заместителя главы администрации Алиева, который заявил, что на встрече в Санкт-Петербурге было достигнуто соглашение о поэтапном урегулировании конфликта. Конечно, армянская сторона опровергла эту ложь, которая имела цель вызвать противоречия внутри нашего общества.
И наконец, необходимо воздерживаться от деструктивных шагов в смежных сферах, в том числе воздерживаться от озвучивания обвинений и оскорблений на международных аренах.
В противном случае, по крайней мере, не стоит исключать, что в следующий раз армянские стороны могут отказаться от переговоров, имея на то все разумные основания. Соответственно, для продолжения и результативности переговорного процесса обеспечение конструктивной обстановки имеет первостепенную важность.