ԼՂՀ-ն իր արտաքին կապերի զարգացման հարցում պետք է ավելի համակարգված քաղաքականություն որդեգրի
Հունիսի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն էր այցելել Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ Զարեհ Սինանյանին և Կալիֆորնիայի հասարակական-քաղաքական գործիչ Էնթոնի Պորտանտինոյին: Հատկանշական է, որ համաձայն տարածված պաշտոնական հաղորդագրության՝ այցի ժամանակ կարևորվել է երկկողմ կապերի զարգացումը և համատեղ ծրագրերի  իրականացումը: Նման ձևաչափով այցերի կարևորությունն ընդգծելու համար, հարկ է դրանց անդրադառնալ հետևյալ տեսանկյունից:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին կապերի հաստատմանն ուղղված շարունակական գործընթացի մասին է խոսում ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած տարբեր սուբյեկտների, ինչպես նաև տարեցտարի ավելացող քույր քաղաքների թիվը: Այս շարքին կարող ենք թերևս ավելացնել նաև ԼՂՀ խորհրդարանի և տարբեր երկրների խորհրդարանների միջև հաստատված արտաքին կապերը:
Սակայն տարբեր մակարդակներով նման կապերի հաստատումը չի կարող լինել ինքնանպատակ,  և անհրաժեշտ է, որ ԼՂՀ-ն իր արտաքին կապերի զարգացման հարցում ավելի համակարգված քաղաքականություն որդեգրի: Սա անելու համար, թերևս անհրաժեշտ է հստակեցնել ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած և ԼՂՀ-ի հետ տարբեր ձևաչափերով համագործակցող սյուբեկտներից յուրաքանչյուրի հետ  համագործակցության առկա օրակարգերը՝  սահմանելով կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ գործողությունների ծրագիր:
Եթե ասվածը պրոյեկտենք, օրինակ, ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած ԱՄՆ նահանգների վրա, ապա նրանցից յուրաքանչյուրի հետ համագործակցության հստակ  օրակարգի առկայության  դեպքում հնարավոր կլինի այդ նահանգների հետ զարգացնել ոլորտային համագործակցություն՝ ելնելով տվյալ նահանգի առանձնահատկություններից, և էլ ավելի խորացնել առկա երկկողմ կապերը:
Այս տեսանկյունից ԼՂՀ Կալիֆորնիայի պատվիրակության այցը պետք է դրական համարել և հույս հայտնել, որ  նմանատիպ այցերի արդյունքում հնարավոր կլինի հստակեցնել համագործակցության երկկողմ օրակարգը և ձևավորել երկարաժամկետ,  փոխշահավետ հարաբերությունների միասնական տեսլական:

Для развития внешнеполитических связей НКР должна руководствоваться более систематизированной политикой
Нагорно-Карабахскую Республику в конце июня посетил член городского совета Глендела Зарех Синанян и общественно-политический деятель из Калифорнии Энтони Портантино. Знаменательно, что, согласно распространеному официальному сообщению, во время визита были подчеркнуты важность развития двухсторонних связей и осуществления совместных программ. Для того чтобы подчеркнуть важность визитов в данном формате, необходимо рассмотреть их со следующих точек зрения.
О непрерывности процессов, направленных на установление внешних связей Нагорно-Карабахской Республики, говорят как количество субъектов, признавших независимость НКР, так и число увеличивающихся год от года городов-побратимов карабахских городов. К перечисленному ряду, скорее всего, можно добавить и внешние связи между парламентом НКР и парламентами различных стран.
Однако установление на различных уровнях подобных связей не может быть самоцелью, и необходимо, чтобы НКР в вопросах развития своих внешних связей руководствовалась бы более систематизированной политикой. Для того чтобы сделать это, возможно, необходимо уточнить повестку сотрудничества с субъектами, признавшими независимость НКР и теми, кто сотрудничает с НКР в различных форматах - при этом определив краткосрочные и долговременные программы действий.
Если сказанное проектировать, скажем, на штаты США, признавшие независимость НКР, то при наличии четкой повестки сотрудничества с каждым из них будет возможно развить отраслевое сотрудничество, исходя из особенностей данного штата и тем самым более углубить существующие двухсторонние связи.
С этой точки зрения визит делегации Калифорнии в НКР необходимо считать положительным явлением и выразить надежду, что в результате подобных визитов будет возможно корректировать повестку двухсторонних связей и формировать общие подходы для долговременного, взаимовыгодного сотрудничества.