Ղարաբաղյան հակամարտությունն ընդգրկվել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի ամառային նստաշրջանի օրակարգում
Այսօր Թբիլիսիում մերկնարկում է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանը, որն անցկացվելու է «Խորհրդարանական համագործակցության 25 տարի. Վստահության ամրապնդում երկխոսության միջոցով» կարգախոսի ներքո:
Ուշադրության կենտրոնում են լինելու Եվրոպայի անվտանգության, միգրացիայի, գենդերային հավասարության, մարդու իրավունքների, նեոնացիզմ թույլ չտալու, իրավապահ մարմինների գործունեության համակարգման հարցերը՝ սեռական շահագործումը և երեխաների առևտուրը կանխելու նպատակով: Ամառային նստաշրջանի շրջանակներում կկայանան քաղաքական հարցերի և անվտանգության, տնտեսական հարցերի, գիտության, տեխնոլոգիաների և շրջակա միջավայրի, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի կոմիտեների նիստերը:
Նախատեսված են նաև քննարկումներ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին սրացումների, Ուկրաինայի ճգնաժամի, Վրաստանի ձգձգվող հակամարտությունների, Ղրիմում հիմնարար ազատությունների վերաբերյալ: Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ հայկական պատվիրակությունը մտադիր է բարձրացնել հետաքննության մեխանիզմների ձևավորման հարցը:
«Բարձրացվելու է սահմանային դեպքերի հետաքննության մեխանիզմերի գործարկման հարցը: Մենք հայտնելու ենք, որ սատարում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափին և այն պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում: Իմ կողմից հնչեցվելիք հիմնական պահանջը լինելու է իրավական և քաղաքական գնահատակալ տալ Լեռնային Ղարաբաղի հարցին», - Aysor.am-ի հետ զրույցում նշել է հայկական պատվիրակության անդամ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը: Նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է նաև բարձրացնել Արցախի՝ բանակցային սեղան վերադառնալու հարցը: «Արցախը պետք է վերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ: Այս հարցով մեր գնահատականները կոշտ կլինեն», - նշել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամը: Նստաշրջանին ներկայացվելու է նաև ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինի՝ Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքում պատրաստած զեկույցը:
Խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանն ավարտվելու է հուլիսի 5-ին «Թբիլիսիի հռչակագրի» ընդունմամբ և վեհաժողովի նախագահի ընտրությամբ: Որպես ամենահավանական թեկնածու նշվում է վրացական ընդդիմադիր «Միասնական ազգայնական շարժում» կուսակցության ներկայացուցիչ Գիգի Ծերեթելին, ում թեկնածությունն առաջադրել է խորհրդարանական վեհաժողովի ամենամեծ խմբակցությունը՝  Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը:
Այսպիսով, նստաշրջանը Վրաստանի համար կարող է պատմական դառնալ ոչ միան ԵԱՀԿ ԽՎ-ն առաջին անգամ Վրաստանում անցկացնելու առումով, այլ նաև կառույցի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում առաջին անգամ Վրաստանի ներկայացուցչի ընտրությամբ:

На сессии ПА ОБСЕ в Тбилиси будет обсужден вопрос Карабаха
Сегодня в Тбилиси стартовала ежегодная сессия Парламентской ассамблеи (ПА) ОБСЕ, которая пройдет под девизом "25 лет парламентского сотрудничества: укрепляя доверие через диалог". На сессии особый акцент будет сделан на вопросах безопасности Европы, гендерных проблем в связи с кризисом с мигрантами, беженцами и их правами, борьбы с насилием и дискриминацией, недопущения неонацизма, координации деятельности правоохранительных органов для предотвращения сексуальной эксплуатации и торговли детьми и других, передает РИА Новости.
В рамках летней сессии состоятся заседания комитетов по политическим вопросам и безопасности, по экономическим вопросам, науке, технологии и окружающей среде, по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам. Запланированы дебаты также на тему последних обострений в зоне карабахского конфликта, кризиса в Украине, затяжных конфликтов в Грузии, основных свобод в Крыму. В ходе обсуждения карабахского конфликта армянская делегация намерена поднять вопрос о формировании следственных механизмов по инцидентам на границе.
"Будет поднят вопрос о создании механизмов для расследования инцидентов. Мы выразим нашу поддержку формату Минской группы ОБСЕ и договоренностям, которые были достигнуты в Вене и Санкт-Петербурге", - в беседе с Aysor.am отметил член армянской делегации, депутат Микаэл Мелкумян. Во время сессии армянская делегация также поднимет вопрос возвращения НКР за стол переговоров. "Арцах должен вернуться за стол переговоров. По этому вопросу у нас будет жесткая оценка", - подчеркнул представитель армянской делегации.
Отметим, что ежегодная сессия завершится 5 июля принятием "Тбилисской декларации" и выборами президента ассамблеи. В качестве наиболее вероятного кандидата на эту должность называется грузинский депутат от оппозиционной партии "Единое национальное движение" Гиги Церетели, кандидатуру которого выдвинули представители самой крупной фракции ПА ОБСЕ - Европейской народной партии (EPP). Таким образом, сессия ПА ОБСЕ может оказаться для Грузии исторической не только потому, что проводится впервые в Грузии, но и по той причине, что новым президентом ассамблеи впервые может стать представитель Грузии.