Ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ը մյուս համանախագահ երկրներ հետ կշարունակի իր ակտիվ միջնորդական առաքելությունը. ՀՀ նախագահ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ, այսօր այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի կեցավայր, հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունից: Սերժ Սարգսյանը տոնի կապակցությամբ շնորհավորել է դեսպան Ռիչարդ Միլսին և ի դեմս նրա՝ դեսպանատան աշխատակիցներին ու Միացյալ Նահանգների ամբողջ ժողովրդին, հաջողություններ մաղթել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների շարունակական զարգացման ու ամրապնդման գործում: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների ներդրումը Հայաստանի անկախացումից ի վեր երկրի տնտեսության զարգացման, ժողովրդավարության ամրապնդման, քաղաքացիական հասարակության կայացման գործում և ընդգծել, թե լիահույս է՝ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից հետո էլ երկկողմ միջպետական հարաբերությունները կշարունակեն դինամիկ զարգանալ:
Դեսպան Ռիչարդ Միլսը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին այցելության և շնորհավորանքի համար: Նա նշել է, որ անցած քսանհինգ տարիներին ուշադրությամբ հետևել է Հայաստանի զարգացումներին և համակարծիք է Նախագահ Սարգսյանի հետ՝ այդ ժամանակաշրջանում Հայաստանի արձանագրած ձեռքբերումների հարցում: ԱՄՆ դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի քաղաքացիները, իրավամբ, կարող են հպարտանալ անցած քառորդ դարի ընթացքում թե՛ տնտեսական, թե՛ սոցիալական, թե՛ քաղաքական ոլորտներում Հայաստանում արձանագրված առաջընթացով, և ուրախ է, որ այդ ամենում ինչ-որ չափով մասնակցություն են ունեցել ԱՄՆ կառավարությունն ու ժողովուրդը:
Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ Հանրապետության Նախագահը նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամային:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Եկող տարվա սկզբին նշվելու է մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Հետադարձ հայացք նետելով անցած ուղու վրա՝ մեծ գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները միշտ աչքի են ընկել ջերմությամբ, փոխադարձ վստահությամբ և հարգանքով: Մենք բարձր ենք գնահատում այն զգալի աջակցությունը, որ տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները ցուցաբերել է Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, տարաբնույթ բարեփոխումների իրականացմանը, ժողովրդավարության ամրապնդմանը: Հիմնվելով տարիների արդյունավետ փոխգործակցության ավանդույթների և մեր հարաբերություններում առկա պատկառելի ներուժի վրա` Հայաստանը պատրաստակամ է անել հնարավորը հայ-ամերիկյան բարեկամության ու սերտ գործընկերության առավել խորացման ու զարգացման ուղղությամբ:
Մեծապես կարևորում ենք ԱՄՆ-ի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի ներգրավվածությունը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողություններին հետևած դիվանագիտական ակտիվությունը մեկ անգամ ևս ընդգծեց այն կարևորագույն դերը, որը Միացյալ Նահանգները խաղում է այդ գործընթացում: Ինչպես համանախագահ երկրները, մենք ևս խորապես համոզված ենք, որ 1994-1995 թվականների զինադադարի վերաբերյալ եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի պահպանումն ու բանակցությունների համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված քայլերը ամուր հիմք կհանդիսանան բացառապես խաղաղ միջոցներով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման համար: Ակնկալում ենք, որ Միացյալ Նահանգները մյուս համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ կշարունակի իր ակտիվ միջնորդական առաքելությունը՝ հանուն մեր տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման:
Կրկին շնորհավորելով Անկախության օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին նորանոր հաջողություններ և բարօրություն:
Ընդունեք խնդրեմ, պարոն Նախագահ, խորին հարգանքներիս հավաստիքը»,- ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Президент РА: Ожидаем, что США вместе с другими странами-сопредседателями продолжат активную посредническую миссию
Президент Серж Саргсян по случаю Дня Независимости Соединенных Штатов Америки сегодня посетил резиденцию посла США в Армении, передают из пресс службы администрации президента Армении.
Серж Саргсян поздравил с праздником посла Ричарда Миллса и в его лице сотрудников посольства и весь народ Соединенных Штатов, пожелал успехов в деле непрерывного развития и укрепления армяно-американских отношений. Президент Республики высоко оценил вклад Соединенных Штатов с тех пор, как Армения обрела независимость, в экономическое развитие страны, укрепление демократии, становление гражданского общества и подчеркнул, что преисполнен надежды, что после президентских выборов в США двусторонние межгосударственные отношения продолжат динамично развиваться.
Посол Ричард Миллс поблагодарил Президента РА за посещение и поздравление. Он отметил, что за прошлые двадцать пять лет внимательно следил за процессами в Армении и разделяет мнение Президента Саргсяна в вопросе зафиксированных Арменией в этот период достижений. Посол США подчеркнул, что граждане Армении по праву могут гордиться прогрессом, зафиксированным Арменией за прошедшую четверть века и в экономической, и в социальной, и в политической сферах, и рад, что во всём этом в какой-то мере участвовали Правительство и народа США.
Президент Республики также направил поздравительное послание Президенту США Бараку Обаме.
"Уважаемый господин Президент,
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Соединенных Штатов с Днем Независимости Соединенных Штатов Америки.
В начале будущего года будет отмечаться 25-летие установления дипломатических отношений между нашими странами. Оглядываясь на пройденный путь, должен с большим удовлетворением отметить, что армяно-американские отношения всегда выделялись теплотой, взаимным доверием и уважением. Мы высоко ценим ту ощутимую помощь, которую на протяжение лет Соединенные Штаты оказывали экономическому развитию Армении, реализации разнообразных реформ, укреплению демократии. Основываясь на традициях плодотворного взаимодействия и существующем в наших отношениях солидном потенциале, Армения готова сделать возможное в направлении углубления и развития армяно-американской дружбы и тесного партнерства.
Придаем большое значение участию США, в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, в процессе мирного урегулирования карабахской проблемы. Дипломатическая активность, последовавшая за развязанными в начале апреля широкомасштабными военными действиями со стороны Азербайджана против Нагорного Карабаха, еще раз подчеркнула ту важную роль, которую Соединенные Штаты играют в этом процессе. Как страны-сопредседатели, мы также глубоко уверены, что соблюдение бессрочных трехсторонних с соглашений 1994-1995 годов о перемирии и направленные на формирование соответствующей атмосферы для переговоров шаги послужат прочной основой для разрешения проблемы Нагорного Карабаха исключительно мирными средствами.
Ожидаем, что Соединенные Штаты вместе с другими странами-сопредседателями: Россией и Францией, продолжат свою активную посредническую миссию во имя установления в нашем регионе устойчивого и долгосрочного мира.
Вновь поздравляя с Днем Независимости, желаю Вам и дружественному народу Соединенных Штатов всё новых успехов и благоденствия.
Прошу принять, господин Президент, заверения в глубоком почтении", - сказано в поздравительном послании Президента РА.