ՆԱՏՕ-ն ակնկալում է 2016-ին իր ռազմական ծախսերի 8 մլրդ դոլարի աճ
ՆԱՏՕ-ն ակնկալում է այս տարի իր ռազմական ծախսերի 8 մլրդ դոլարով կամ 3 տոկոսով ավելացում։ Այս մասին հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը Վարշավայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի նախաշեմին կայացած մամլո ասուլիսում։
«Ակնկալում ենք 3 տոկոսով ծախսերի մեծացում եվրոպական երկրներում և Կանադայում։ Այն կկազմի 8 մլրդ դոլար»,- ասել է նա։
Գլխավոր քարտուղարը հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն Վարշավայի գագաթնաժողովին կընդունի սառը պատերազմի ժամանակվանից ի վեր իր պաշտպանության ամենամեծ ուժեղացման ծրագիրը։ ՆԱՏՕ-ն մտադիր է հայտարարել է իր հակահրթիռային համակարգերի՝ պատրաստության նախնական մակարդակի դուրսբերման մասին։

НАТО ожидает роста своих военных расходов в этом году на $8 млрд
НАТО "ожидает увеличения своих военных расходов в этом году на $8 млрд" или на 3%. Об этом заявил генсек альянса Йенс Столтенберг на пресс-конференции в преддверии саммита НАТО в Варшаве, передает ТАСС.
"Ожидаем увеличения расходов на 3% в европейских странах и Канаде. Оно составит $8 млрд", - сказал он.
Генсек добавил, что НАТО примет на саммите в Варшаве план крупнейшего усиления своей обороны со времен холодной войны. НАТО "намерена объявить о выходе своей системы ПРО на начальный уровень готовности".