ՆԱՏՕ-ն ակնկալում է 2016-ին իր ռազմական ծախսերի 8 մլրդ դոլարի աճ
ՆԱՏՕ-ն ակնկալում է այս տարի իր ռազմական ծախսերի 8 մլրդ դոլարով կամ 3 տոկոսով ավելացում։ Այս մասին հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը Վարշավայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի նախաշեմին կայացած մամլո ասուլիսում։
«Ակնկալում ենք 3 տոկոսով ծախսերի մեծացում եվրոպական երկրներում և Կանադայում։ Այն կկազմի 8 մլրդ դոլար»,- ասել է նա։
Գլխավոր քարտուղարը հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն Վարշավայի գագաթնաժողովին կընդունի սառը պատերազմի ժամանակվանից ի վեր իր պաշտպանության ամենամեծ ուժեղացման ծրագիրը։ ՆԱՏՕ-ն մտադիր է հայտարարել է իր հակահրթիռային համակարգերի՝ պատրաստության նախնական մակարդակի դուրսբերման մասին։

NATO Will Rise Defense Spending
At a news conference at NATO headquarters, Secretary-General Jens Stoltenberg outlined the ambitious agenda of the two-day summit, which opens Friday in the Polish capital, Mail Online reports.
He particularly noted that NATO leaders will approve the use of AWACS surveillance aircraft to assist the U.S.-led coalition fighting the Islamic State extremist group.
Jens Stoltenberg said he expects the alliance summit in Warsaw also to agree on a new role for NATO in the Central Mediterranean, where the European Union has deployed ships to halt human trafficking.
Stoltenberg also said that after years of decline, defense spending by European NATO members and Canada is expected to rise this year by 3 percent, or $8 billion.