Հնարավո՞ր է արդյոք ԵԱՏՄ-ի և Նոր մետաքսի ճամապարհի համադրումը
2015թ. Ռուսաստանի և Չինաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ որոշում կայացվեց համադրել Եվրասիական տնտեսական միությունը և Նոր մետաքսի ճանապարհը:
Այս տարվա հունիսի կեսին Սանկտ-Պետերբուրգում տեղի ունեցավ Միջազգային տնտեսական ֆորումը, որի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ պաշտոնապես կմեկնարկեն Եվրասիայում համապարփակ առևտրատնտեսական գործընկերության ստեղծման մասին բանակցությունները Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների և Չինաստանի մասնակցությամբ: Այնուհետև տեղի ունեցավ Պուտինի այցը Չինաստան, որի ժամանակ հայտարարվեց միայն, որ սկսվում են բանակցությունները ազատ առևտրի գոտու ստեղծման վերաբերյալ:
Կարծես թե բավականին կարևոր է թվում այս երկու հզոր նախաձեռնությունների միավորումը մի ընդհանուր նախագծի մեջ՝ Եվրասիական մայրցամաքում ինտեգրացիոն գործընթացներն ավելի զարգացնելու համար: Սակայն նկատվում է համադրման գործընթացի դանդաղեցման միտում:
Ո՞րն է պատճառը:
Մեր կարծիքով, պատճառը ռուսական և չինական նախաձեռնությունների առանձնահատկությունների մեջ է:
1. ԵԱՏՄ-ն անհամատեղելի մասշտաբների տնտեսությունների դաշինք է: Ռուսաստանին և Ղազախստանին է ընկնում դրա գումարային ՀՆԱ-ի 95,1-95,6%-ը: Այս երկու երկրների հետ Չինաստանն արդեն լավ զարգացած տնտեսական հարաբերություններ ունի, էլ ի՞նչ միտք ունի այն կրկնել մեկ այլ նախագծի շրջանակներում: Բացի այդ, ԵԱՏՄ երկու լիդերների գլխավոր արտահանման ապրանքը նավթն է և նավթամթերքը (Չինաստան՝ ռուսական արտահանման 60%-ը և ղազախականի 53%-ը), մինչդեռ էներգակիրների առևտուրն ընդհանրապես չի կարգավորվում ԵԱՏՄ նորմերով
2. Որպես կազմակերպություն ԵԱՏՄ-ն այնքան էլ ազդեցիկ չի երևում: Բացի այդ, Ռուսաստանը, գտնվելով միջազգային պատժամիջոցների տակ, ինքն է տարբեր տեսակի սահմանափակումներ մտցնում, որոնք հարվածում են նաև ԵԱՏՄ երկրներին. վերաարտահանման արգելք, տարանցման սահմանափակում, խոչընդոտում է Միության մասնակիցների առևտրային հարաբերություններին երրորդ երկրների հետ:
3. ԵԱՏՄ-ն ունի զգալի քաղաքական բաղադրիչ, ընկալվում է որպես Խորհրդային Միության «ռեինկարնացիա»: Բացի այդ, Միության երկրներում տնտեսական վիճակը գնալով վատանում է, նրանց կառավարությունները ճգնաժամի հետ պայքարի ռազմավարություն չունեն, արժույթներն արժեզրկվում են: Եթե 2011թ. նրա գումարային ՀՆԱ-ն արժույթի շուկայական փոխարժեքով կազմում էր 2,35տրլն դոլար, ապա 2015-ին՝ 1,55տրլն:
4. Եթե Չինաստանը ձևավորվել է որպես ժամանակակից տնտեսություն՝ վարելով բացության քաղաքականություն դեպի աշխարհի շուկաները և գնալով համագործակցության Արևմուտքի հետ, ապա Ռուսաստանը, կազմակերպելով իր ինտեգրացիոն նախագիծը, շրջվում է դեպի Արևելք՝ թիկունքը դեմ տալով Արևմուտքին: Նա ներքաշվում է մայրցամաքային տարածություն, մինչդեռ Չինաստանը կողմնորոշվում է դեպի օվկիանոսային առևտուրը, ինչը Ռուսաստանում շատ թույլ է զարգացած:
Ուստի չինացիները ռուսական նախագիծը շատ հարցերում փակուղային են համարում, և  ՉԺՀ-ԵԱՏՄ համագործակցությունը Պեկինի համար առաջնահերթ խնդիր չէ:
Չինաստանն ունի սեփական ինեգրացիոն նախագծերը: Նախ, նրա հիմնական ուղղությունը ոչ թե հյուսիս-արևմուտքն է, այլ՝ հարավը: 2010թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել ազատ առևտրի գոտին հարավ-արևելյան Ասիայի երկրների հետ: Այդ պատճառով ԵԱՏՄ-ՉԺՀ առևտրատնտեսական համագործակցության մասին պայմանագիրը դժվար թե իր մեջ ներառի ազատ առևտրի գոտու մասին կետը, քանի որ այդ դեպքում Չինաստանը ստիպված կլինի այն համաձայնեցնել իր ասիական գործընկերների հետ կամ էլ վատացնել նրանց հետ առևտրի պայմանները, իսկ դա Պեկինին այժմ բոլորովին էլ հարկավոր չէ:
Չինական ինտեգրացիոն նախագծերը ենթարկվում են տնտեսական տրամաբանությանը և նախևառաջ՝ տեղական ապրանքների տարածմանը համաշխարհային շուկաներ, մասնավորապես՝ Եվրոպա: Ուստի եթե ԵԱՏՄ-ն հիմնականում ծառայում է Ռուսաստանի «ասիականացմանը», ապա չինական «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախաձեռնությունը, որն իր մեջ ներառում է Նոր մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտին և 21դ. ծովային մետաքսի ճանապարհը, ուղղված է դեպի Եվրոպա:
Սա է պատճառը, որ Չինաստանի հիմնական ուշադրությունն ուղղված կլինի դեպի Ղազախստան, Թուրքմենստան, Իրան և Հարավային Կովկաս, որտեղով կանցնեն դեպի Եվրոպա առավել շահավետ ուղիները: Ուստի Հայաստանի համար շատ կարևոր է զարգացնել Չինաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները և միանալ Հարավային Կովկասով անցնող տրանսպորտային ուղիներին:

ЕАЭС и Новый шелковый путь: где будут пересекаться интересы?
В 2015 году во время встречи лидеров России и Китая было принято решение о сопряжении инициатив Евразийского экономического Союза и Нового шелкового пути. В середине июня с.г. в Санкт-Петербурге прошел международный экономический форум, во время которого президент РФ Владимир Путин заявил, что скоро официально стартуют переговоры о создании всеобъемлющего торгово-экономического партнерства в Евразии с участием государств ЕАЭС и Китая. После этого состоялся визит Путина в Китай, однако во время визита было заявлено лишь, что начинаются переговоры о создании зоны свободной торговли.
Объединение этих двух мощных инициатив в один общий проект вроде кажется очень важным для большего развития интеграционных процессов на Евразийском континенте. Однако сегодня заметна и тенденция замедления процесса сопряжения.
В чем причина этого? По нашему мнению, причина - в особенностях российской и китайской инициатив.
1. ЕАЭС - это союз несовместимых по масштабам экономик. На Россию и Казахстан приходится 95,1-95,6% его суммарного ВВП. С этими двумя странами у Китая уже есть довольно развитые экономические отношения. Возникает вопрос - тогда какой смысл дублировать эти отношения в рамках другого проекта? Кроме того, главным товаром экспорта двух стран-лидеров ЕАЭС является нефть и нефтепродукты (60% российского и 53% казахского экспорта в Китай), а между тем торговля энергоносителями вообще не регулируется нормами ЕАЭС.
2. Как организация, ЕАЭС кажется не очень-то влиятельной. Кроме того, Россия, находясь под международными санкциями, сама вводит разного рода ограничения, которые ударяют также по странам ЕАЭС: это запрет на реэкспорт, ограничение транзита, препятствование торговым отношениям участников Союза с третьими странами.
3. У ЕАЭС – значительная политическая составляющая, этот союз воспринимается также как "реинкарнация" Советского Союза. Кроме того, в странах Союза экономическая ситуация ухудшается, их правительства не имеют стратегии борьбы с кризисом, их валюты девальвируют. Если в 2011 году суммарный ВВП Союза по рыночному курсу составлял 2,35 трлн долларов, то в 2015г. – 1,55 трлн.
4. Если Китай сформировался как современная экономика, проводя политику открытости к мировым рынкам и идет на сотрудничество с Западом, то Россия, организуя свой интеграционный проект, оборачивается на Восток, поворачиваясь спиной к Западу. Она углубляется в континентальное пространство, в то время как Китай ориентируется на океаническую торговлю, которая в России развита очень слабо. Поэтому китайцы считают русский проект во многом тупиковым, и сотрудничество КНР-ЕАЭС для Пекина – это не приоритетная задача.
У Китая свои собственные интеграционные проекты. Во-первых, его основное направление - не на северо-запад, а на юг. С 1 января 2011 года вступила в силу зона свободной торговли со странами Юго-Восточной Азии. Поэтому в договор о торгово-экономическом сотрудничестве между ЕАЭС и КНР вряд ли будет включен пункт о зоне свободной торговле, т.к. в этом случае Китай будет вынужден согласовывать его со своими азиатскими партнерами или ухудшать условия торговли с ними, а это Пекину сейчас совсем не нужно.
Китайские интеграционные проекты подчинены экономической логике и в первую очередь – распространению местных товаров в мировые рынки, в частности, в Европу. Поэтому, если ЕАЭС служит в основном "азиатизации" России, то китайская инициатива "Один пояс, один путь", которая включает в себя Экономическую зону нового шелкового пути и Морской шелковый путь 21-го века, направлена на Европу.
В этом и есть причина того, что основное внимание Китая будет уделено Казахстану, Туркменистану, Ирану и Южному Кавказу, по территории которых будут проходить более выгодные маршруты в Европу. Поэтому для Армении очень важно развивать двусторонние отношения с Китаем и присоединиться к транспортным путям, которые будут проходить через Южный Кавказ.