Հավանական է՝ ԵՄ և Կանադայի միջև ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիր կնքվի
Եվրահանձնաժողովը ձևավորել է Կանադայի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մասին առաջարկը: Համապատասխան համաձայնագիրը՝ СЕТА, նախատեսվում է կնքել հոկտեմբերին Կանադայի և ԵՄ առաջնորդների հանդիպման ժամանակ: Պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի այն վավերացնեն անդամ բոլոր երկրների Խորհրդարանները, հաղորդում է euronews.com-ը:
«Մենք անդամ բոլոր երկրներին, որոնք մասնակցել են այս համաձայանգրի կայացմանը, կոչ ենք անում ներկայացնել այն իրենց խորհրդարաններ ու ժողովրդին, քանի որ սա շատ օգտակար պայմանագիր է»,- ասել է Առևտրի հարցերով եվրահանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրեմը:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն իր հերթին հայտարարել է, որ չի կորցնում լավատեսությունը, չնայած ԵՄ անդամ որոշ երկրների կողմից սպասվող ռիսկի առկայությանը:
Եվրամիութան և Կանադայի ու ԱՄՆ միջև ասզատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին լուրերն անհանգստացնում են եվրոպական հանրությանը: Այդ համաձայնագրերին դեմ հանդես եկողների կարծիքով, դա օգուտ կբերի միայն խոշոր միջազգային կառույցներին և որ ԵՄ և ամերիկյան մայրցամաքի միջև ընթանում են գաղտնի բիզնես-գործարքներ: Մյուս կողմից անհանգստություններ կան, որ այդպիսով ԵՄ շուկա կներթափանցեն գենետիկորեն մոդիֆիկացված մթերքներ:

Зона свободной торговли между Евросоюзом и Канадой
Еврокомиссия сформулировала предложение по созданию зоны свободной торговли между Евросоюзом и Канадой. Соответствующее соглашение (СЕТА) планируется подписать в октябре на встрече лидеров Канады и ЕС. Но дело осложняется тем, что ратифицировать документ должны парламенты всех стран-членов (ранее предполагалось, что для вступления в силу договор утвердят только правительства и Европарламент), передаетeuronews.com.
“Мы призываем все страны-члены, которые добивались этого соглашения и приветствовали его, проявить волю и отстоять его перед своими парламентами и гражданами, потому что это очень полезное соглашение”, – говорит Еврокомиссар по вопросам торговли Сесилия Мальмстрем.
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо в свою очередь заявил, что не теряет оптимизма, несмотря на риск вето со стороны парламентов некоторых европейских стран.
Потенциальные соглашения о свободной торговле между ЕС и Канадой, а также ЕС и США давно смущают европейское сообщество. Их противники считают, что новые условия выгодны лишь крупным транснациональным корпорациям и подозревают, что ЕС и американский континент проводят секретные бизнес-сделки.
Кроме того, люди опасаются, что это откроет доступ генно-модифицированным продуктам на европейский рынок.