Եվրախորհրդարանում Շոտլանդիայի ներկայացուցիչ. հանրությունը զայրացած է այն հեռանկարից, որ ստիպված է լինելու լքել Եվրամիությունը (ԲԱՑԱՌԻԿ)
modern.scot
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Եվրախորհրդարանում Շոտլանդիայի ներկայացուցիչ, Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Ալին Սմիթի հետ:
- Պարո´ն Սմիթ, արդյո՞ք քարոզարշավի այս ողջ ընթացքում Շոտլանդիան դիտարկում էր Brexit-ի սցենարը, թե՞ իշխանությունների համար հանրաքվեի արդյունքները միանգամայն անսպասելի էին:
- Իսկզբանե, Մեծ Բրիտանիայի հանրաքվեն Դեյվիդ Քեմերոնի կողմից ընդամենը փորձ էր վերահսկել իր կուսակցությունում առկա տարաձայնությունները: Ես և Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության իմ գործընկերներն, ի թիվս Մեծ Բրիտանիայի  Կանաչների և Ուելսի  «Plaid Cymru» կուսակցություններից շատ այլ գործընկերների, միշտ պնդել ենք, որ ԵՄ-ն հիանալի է Մեծ Բրիտանիայի համար: Չեմ ժխտում, որ կան ոլորտներ, որ բարելավման կարիք ունեն, այնուամենայնիվ, մենք շահում ենք ԵՄ անդամակցությունից:
ԵՄ կազմից դուրս գալու կողմակիցների ճամբարի քարոզարշավը խաբեություն էր՝ սուտ ստի հետևից, և անգամ մնալու կողմնակիցների ճամբարն այնքան էլ ակտիվ քարոզարշավ չէր վարում: Շոտլանդիայում ես և իմ թիմը հրապարակեցինք Wee Bleu գիրքը (այն հասանելի է այստեղ՝ www.scotlandineurope.eu) և որոշեցինք դրական քարոզարշավ անցկացնել: Մենք ցանկանում էինք ցույց տալ Շոտլանդիայի ժողովրդին, թե որքան դրական է ԵՄ-ն ազդում մեր առօրյա կյանքի վրա: Ես կարծում եմ, որ այն փաստը, որ յուրաքանչյուր տեղական մարմին Շոտլանդիայում (ընդհանուր՝ 32) կողմ է քվեարկել ԵՄ կազմում մնալուն, ապացուցում է, որ դրական քարոզարշավը կարող էր հաջողվել ողջ Մեծ Բրիտանիայում:
Ես չեմ հավատում, որ բավարար ջանք է գործադրվել ԵՄ կազմից դուրս գալու կողմակիցների կողմից առաջ քաշած ստերը ջրի երես հանելու համար, և այժմ մենք հայտնվել ենք մի իրավիճակում, երբ Շոտլանդիան կարող է դուրս գալ ԵՄ կազմից հակառակ իր կամքին:
- Ինչպե՞ս կարող է Brexit-ն ազդել Շոտլանդիայում մարդկանց կենսակերպի վրա: Ինչպիսի՞ն են հասարակական տրամադրությունները:
- Շոտլանդիան բացարձակապես հաստատակամ է մնալ ԵՄ կազմում: Մարդիկ շահում են Շոտլանդիայի՝ ԵՄ անդամակցությունից: Մեր երիտասարդները, որոնց մեծամասնությունը քվեարկել է ԵՄ կազմում մնալու օգտին, օգտվում են համալսարանների համար նախատեսված Էրասմուս և «Հորիզոն 2020» հետազոտությունների ֆինանսավորման ծրագրերից: Մեր ֆերմերները, գյուղական համայնքները օգտվում են ԵՄ ընդհանուր գյուղատնտեսական քաղաքականության վճարումներից: ԵՄ ֆինանսավորման շնորհիվ հնարավոր է եղել ստեղծել հազարավոր աշխատատեղեր, ֆինանսավորել տարբեր ծրագրեր:
Մենք բազմամշակութային ազգ ենք, և մենք ընդունում ենք այդ փաստը: Մենք ակնհայտորեն ցույց տվեցինք, որ չենք ուզում կորցնել այն բոլոր առավելությունները, որոնք ստանում ենք ԵՄ-ում: Հանրությունն արդարացիորեն զայրացած է այն հեռանկարից, որ ստիպված է լինելու լքել Եվրամիությունը իր կամքին հակառակ:
-  Ըստ Ձեզ, որո՞նք պետք է լինեն Շոտլանդիայի հաջորդ քայլերն այս իրավիճակում և որո՞նք են ակնկալիքները միջազգային հանրությունից:
- Մենք ակնկալում ենք, որ Շոտլանդիան Բրիտանիայի նոր վարչապետի կողմից Հոդված 50-ի ակտիվացումից հետո կներգրավվի ԵՄ հետ բանակցություններում: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Շոտլանդիայում ապրող Եվրոպայի քաղաքացիների համար պարզ լինի, որ սա իրենց տունն է, և նրանք չպետք է վախենան կամ մտահոգվեն իրենց ապագայի մասին:
Շոտլանդիայի ապագայի վերաբերյալ բոլոր տարբերակներն էլ սեղանին են, բայց այժմ մեր ողջ ուշադրությունը սևեռված է այն բանի վրա, որ ցույց տանք մեր ԵՄ հարևաններին, թե որքան պատրաստակամ ենք համագործակցելու, և որպես ազգ որքան եվրոպամետ և առաջադեմ ենք:

Шотландцы в ярости от перспективы вынужденно покинуть Евросоюз (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с представителем Шотландии в Европарламенте, членом Комиссии по внешним cношениям Европарламента Алином Смитом.
- Господин Смит, Шотландия рассматривала сценарий Brexit до референдума или  результаты референдума стали неожиданностью для ваших властей?
- Первоначально референдум в Великобритании являлся всего лишь попыткой Дэвида Кэмерона контролировать существующие разногласия в партии. Я и мои коллеги по Национальной партии Шотландии, в том числе и многие коллеги из партии Зеленых Великобритании и "Plaid Cymru" Уэльса всегда утверждали, что ЕС прекрасен для Великобритании. Не отрицаю, что были сферы, которые нуждались в реформировании. Тем не менее, мы выигрывали от членства в ЕС.
Кампания лагеря сторонников выхода из состава ЕС строилась на лжи за ложью, в то время как кампания лагеря сторонников ЕС даже не была активной. В Шотландии я и моя команда опубликовали книгу Wee Bleu (она доступна по ссылке www.scotlandineurope.eu) и решили проводить кампанию с положительным креном. Мы желали показать народу Шотландии, насколько положительно влияет сегодня ЕС на нашу повседневную жизнь. Мне кажется, тот факт, что каждый орган местного управления в Шотландии (всего их 32) проголосовал за то, чтобы остаться в ЕС, доказывает, что положительная кампания могла бы иметь успех по всей Великобритании.
Я не верю, что были приложены достаточные усилия для того, чтобы разоблачить ложь сторонников выхода из ЕС, и сегодня мы очутились в ситуации, когда Шотландия может оказаться вне ЕС против своей воли.
- Как может Brexit повлиять на жизнь шотландцев, каковы общественные настроения?
- Шотландия полна решимости остаться в ЕС. Люди выигрывают от членства Шотландии в ЕС. Наша молодежь, большинство которой проголосовало за то, чтобы остаться в ЕС, пользуется предназначенными для университетов программами финансирования исследований "Эразмус" и "Горизонт 2020". Наши фермеры, сельские общины пользуются выплатами общей сельскохозяйственной политики ЕС. Благодаря финансированию ЕС стало возможным создание тысяч рабочих мест, финансирование различных программ. Мы мультикультурная нация – и мы принимаем этот факт. Мы весьма наглядно показали, что не желаем терять все те преимущества, которые получаем в ЕС. Общество справедливо находится в ярости из-за перспективы, что будет вынуждено покинуть Евросоюз - вопреки своей воле.
- По-Вашему, какими станут последующие шаги Шотландии в такой ситуации и каковы ожидания от международной общественности?
- Мы ожидаем, что Шотландия - после того, как новый премьер-министр активирует Статью номер 50 - будет вовлечена в переговоры с ЕС. Мы желаем, чтобы для живущих в Шотландии граждан Европы было ясно, что это - их дом, и что они не должны бояться думать о будущем.
Все варианты будущего для Шотландии находятся на столе, но сейчас все наше внимание сосредоточено на том, чтобы показать нашим соседям по ЕС, насколько мы готовы к сотрудничеству с ними и насколько - как нация - являемся проевропейской и передовой.