Brexit-ից հետո Բրիտանիան բաց կլինի բիզնեսի համար
Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը կարծում է, որ Եվրոպական միությունից դուրս գալուց հետո պետությունն ավելի բաց կլինի բիզնեսի համար և կարող է ինքնուրույն որոշել իր առևտրային քաղաքականությունը: Այդ մասին The Wall Street Journal-ի իր հոդվածում գրել է նախարարը, հաղորդում է gazeta.ru-ն:
«Մենք ԵՄ-ում հանդես ենք եկել ազատ առևտրի օգտին, իսկ հիմա մտադիր ենք հանդես գալ դրանում ամբողջ աշխարհի մասշտաբով»,-գրել է Օսբորնը:
Նախարարը հերքել է այն տեսակետը, որ Brexit-ից հետո Բրիտանիան ավելի քիչ կներգրավվի համաշխարհային տնտեսության մեջ: Ընդհակահառակը, նա համոզված է, որ հիմա Միացյալ Թագավորությունը կկենտրոնանա արտաքին կապերի և գլոբալ գործընթացների վրա, նա հնարավորություն կստանա կապերը ամրապնդել ամբողջ աշխարհի ընկերների և դաշնակիցների հետ:
Նրա կարծիքով պետք է սկսել Հյուսիսային Ամերիկայի հետ սերտ տնտեսական կապերից:
Օսբորնն արդեն բանակցություններ է վարել ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փոլ Ռայանի հետ՝ առևտրային կապերի ամրապնդման հետ կապված, իսկ այս շաբաթ նա մտադիր է հանդիպել ֆինանսների նախարար Ջեյկոբ Լյուրի հետ:
Օսբորնը նաև գրում է, ազգային ենթակառուցվածքներում ներդրումների ներգրավվածության և խոշոր քաղաքներից դուրս աշխատատեղեր բացելու անհրաժեշտության մասին:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ քվեարկության հետ կապված երկրի տնտեսությունը կարող է ցնցումային ալիքներ ապրել: Նրա խոսքով՝ ներկա պահին երկրի դիրքորոշումն ավելի լավն է, քան 2008-ի ճգնաժամի սկզբին:

Британия открыта для бизнеса после Brexit
Министр финансов Великобритании Джордж Осборн считает, что после выхода из Евросоюза государство будет более открытым для бизнеса и сможет самостоятельно определять свою торговую политику. Об этом, как сообщает gazeta.ru, он написал в своей статье для The Wall Street Journal .
«Мы выступали за свободную торговлю в ЕС, а теперь намерены выступать за это в масштабах всего мира», — пишет Осборн.
Канцлер казначейства опроверг расхожее мнение, что после Brexit Британия будет менее вовлечена в мировую экономику. Напротив, он уверен, что теперь Соединенное Королевство будет ориентировано на внешние контакты и глобальные процессы, у него появится возможность укрепить связи с «друзьями и союзниками во всем мире».
Начать нужно, по его мнению, с более тесных экономических связей с Северной Америкой. Осборн уже провел переговоры со спикером Палаты представителей конгресса США Полом Райаном об укреплении торговых связей, а на этой неделе он намерен встретиться с министром финансов страны Джейкобом Лью.
Осборн также пишет о необходимости привлекать инвестиции в национальную инфраструктуру и создавать новые рабочие места за пределами крупных городов.
Ранее Осборн заявил, что экономика страны способна пережить шоковые волны, спровоцированные голосованием. По его словам, в настоящее время позиция страны лучше, чем в начале кризиса в 2008 году.