Հաստատվել է Իրան-Հայաստանի առանց վիզայի ռեժիմը
Իրանի նախարարների կաբինետի նիստը հուլիսի 10-ին հավանություն է տվել ՀՀ և Իրանի միջև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի չեղարկման մասին համաձայնագրին: Նիստը գլխավորել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին: Այս մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը:
Նախարարների կաբինետը համապատասխան որոշում է կայացրել չեղարկել մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը ՀՀ դիվանագիտական և սովորական անձնագրեր ունեցողների համար:
Համաձայնագիրն ուղղված է երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերի խորացմանն ու երկու երկրների քաղաքացիների փոխայցելությունների կարգավորմանը: Ըստ փաստաթղթի, ՀՀ և Իրանի քաղաքացիները կարող են առանց մուտքի արտոնագրի փոխադարձաբար գտնվել հարևան երկրում 90-180 օր:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 16-ին Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը համաձայնագիր են կնքել երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագրերի չեղարկման վերաբերյալ, որը ստացել է ՀՀ կառավարության հավանությունը:

A Cabinet session in Tehran endorsed an agreement on the abolition of visa requirements between Armenia and Iran on Sunday, July 10, Mehr news agency reports.
President Hassan Rouhani chaired the session.
The meeting made relevant decisions on setting regulations for abolition of visas for holders of diplomatic and ordinary passports as well as holders of travel documents between the Islamic Republic and the South Caucasus country.
Previously on June 16, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif and Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian signed an agreement on abolishing visas between the two states.
The agreement was previously approved by the Armenian government.
Visa-free travel between Iran and Armenia chiefly aims to boost bilateral ties, deepen mutual trade as well as boost economic relations between the two states.
Accordingly, citizens with ordinary or diplomatic passports of Armenia and Iran are allowed to stay maximum of 90 days in the other country without a need to obtain a visa.