Հաստատվել է Իրան-Հայաստանի առանց վիզայի ռեժիմը
Իրանի նախարարների կաբինետի նիստը հուլիսի 10-ին հավանություն է տվել ՀՀ և Իրանի միջև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի չեղարկման մասին համաձայնագրին: Նիստը գլխավորել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին: Այս մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը:
Նախարարների կաբինետը համապատասխան որոշում է կայացրել չեղարկել մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը ՀՀ դիվանագիտական և սովորական անձնագրեր ունեցողների համար:
Համաձայնագիրն ուղղված է երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերի խորացմանն ու երկու երկրների քաղաքացիների փոխայցելությունների կարգավորմանը: Ըստ փաստաթղթի, ՀՀ և Իրանի քաղաքացիները կարող են առանց մուտքի արտոնագրի փոխադարձաբար գտնվել հարևան երկրում 90-180 օր:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 16-ին Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը համաձայնագիր են կնքել երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագրերի չեղարկման վերաբերյալ, որը ստացել է ՀՀ կառավարության հավանությունը:

Иран утвердил введение безвизового режима с Арменией
Заседание кабинета министров в Тегеране 10 июля одобрило соглашение об отмене визового режима между Арменией и Ираном.
Президент Ирана Хасан Роухани возглавил заседание, передает агентство Mehr.
Кабмин принял соответствующие решения об установлении правил по отмене виз для владельцев дипломатических и обычных паспортов, а также владельцев проездных документов из Республики Армения.
Соглашение нацелено на дальнейшее развитие отношений между странами, укрепление взаимовыгодных экономических, торговых и иных связей и регулированию обоюдных визитов граждан двух государств.
Согласно документу, граждане Армении и Ирана могут находиться без въездных виз на территории другой стороны сроком до 90 дней в 180-дневный период.
Напомним, что 16 июня министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф и министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян подписали соглашение об отмене виз между двумя странами. Соглашение было ранее одобрено правительством Армении.