ԵՄ-ն չի կարող սպառնալ Թուրքիային. Չավուշօղլու
Եվրամիությունը չի կարող սպառնալ Թուրքիային մահապատժի վերականգնման համար: Այս մասին թուրքական Habertürk հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն:
«ԵՄ-ն չի կարող սպառնալ Թուրքիային: Մենք պաշտպանում ենք եվրոպական արժեքները: Եվրոպայի պաշտոնատար անձինք հաճախ են արտահայտում իրենց մտքերը, սակայն երբ դա արվում է սպառնալիքի տեսքով, ստացվում է հակաարդյունավետ»,- ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:
Այսօր ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը հայտարարել էր, որ Թուրքիայում մահապատժի վերականգնման դեպքում Անկարայի հետ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները կդադարեցվեն:

EU must not Threaten Turkey: Çavuşoğlu
The EU must not make “threatening statements” on Turkey’s accession process, Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu has said, responding to European Commission President Jean-Claude Juncker’s suggestion that Ankara is “in no position to become a member any time soon.”
“EU officials must not make threatening statements on Turkey not joining the bloc. We won’t be discouraged by their threats,” Çavuşoğlu told private broadcaster Habertürk on July 25.
He added that the EU is free to express its opinion on the capital punishment debate that emerged after the July 15 failed coup attempt in Turkey, but this “will backfire if they make threatening statements.”