ԵՄ-ն չի կարող սպառնալ Թուրքիային. Չավուշօղլու
Եվրամիությունը չի կարող սպառնալ Թուրքիային մահապատժի վերականգնման համար: Այս մասին թուրքական Habertürk հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն:
«ԵՄ-ն չի կարող սպառնալ Թուրքիային: Մենք պաշտպանում ենք եվրոպական արժեքները: Եվրոպայի պաշտոնատար անձինք հաճախ են արտահայտում իրենց մտքերը, սակայն երբ դա արվում է սպառնալիքի տեսքով, ստացվում է հակաարդյունավետ»,- ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:
Այսօր ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը հայտարարել էր, որ Թուրքիայում մահապատժի վերականգնման դեպքում Անկարայի հետ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները կդադարեցվեն:

МИД Турции: ЕС не может угрожать Анкаре
Европейский союз (ЕС) не может угрожать Турции из-за возможного восстановления смертной казни. Об этом заявил в эфире телеканал Habertürk глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, передает ТАСС.
"ЕС не может угрожать Турции. Мы защищаем европейские ценности, - подчеркнул он. - Официальные лица из Европы часто высказывают свои мысли, но когда это делается в виде угрозы, это получается контрпродуктивно".
Ранее в понедельник председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что ЕС прекратит процесс переговоров о вступлении Турции в Евросоюз, если Анкара восстановит смертную казнь.