ԱՄՆ-ի հետ նախկին հարաբերությունների պահպանումը կախված է Գյուլենի արտահանձնումից. Թուրքիայի վարչապետ
Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև բարեկամական հարաբերությունների պահպանումը կախված է ընդդիմադիր մուսուլման աստվածաբան և «Հիզմեթ» շարժման առաջնորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնումից: Այս մասին բրիտանական The Guardian-ին տված հարցազրույցում նշել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը:
«Քանի դեռ այդ ահաբեկչական կազմակերպության առաջնորդն ապրում է ԱՄՆ-ում, մարդկանց մոտ հարց է առաջանում՝ չկա՞ արդյոք ԱՄՆ-ի աջակցությունը կամ մասնակցությունը: Այնպես որ Ամերիկան այս պահից պետք է մտածի, ինչպես պետք է համագործակցի Թուրքիայի հետ, որը նրա համար ռազմավարական դաշնակից է տարածաշրջանում և աշխարում», - նշել է Յըլդըրըմը:
Նա ընդգծել է, որ հեղաշրջման փորձին Գյուլենի առնչության մասին փաստաթուղթը դեռ չի ուղարկվել Վաշինգտոն, սակայն անպայման կուղարկվի:

Премьер Турции: сохранение прежних отношений с США зависит от выдачи Гюлена
Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым в интервью The Guardian заявил, что сохранение дружеских отношений между Вашингтоном и Анкарой зависит от выдачи оппозиционного мусульманского богослова и лидера движения "Хизмет" Фетхуллаха Гюлена, обвиняемого в организации попытки военного переворота, передает gazeta.ru.
"Конечно, до тех пор, пока лидер этой террористической организации продолжает проживать в США, в умах людей возникают вопросы, не было ли здесь участия или поддержки со стороны США. Потому Америке с этого момента следует действительно подумать, как она будет сотрудничать с Турцией, которая является для нее стратегическим союзником в регионе и мире", - заявил Йылдырым.
Премьер подчеркнул, что документы, относящиеся к участию Гюлена в попытке переворота еще не отсылались в Вашингтон, но обязательно будут направлены.