ԵՄ-ն պետք է բարձրացնի պարտադիր բարեփոխումների թեման. Լեհաստանի վարչապետ
ԵՄ-ն պետք է եզրակացություններ անի brexit-ից: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, այս մասին հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Բեատա Շիդլոն Վարշավայում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզ Մեյի հետ հանդիպումից հետո:
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն «պետք է բարձրացնի պարտադիր փոփոխությունների և բարեփոխումների թեման եվրոպացիների սպասելիքներն արդարացնելու համար»: Շիդլոն նաև ընդգծել է, որ Լեհաստանը հարգում է ԵՄ-ից դուրս գալու «բրիտանացի ժողովրդի ինքնիշխան որոշումը»:
Միևնույն ժամանակ նրա կարծիքով ԵՄ-ի և Մեծ Բրիտանիայի միջև բանակցությունների գլխավոր կետերից մեկը լինելու է ազատ տեղաշարժի հնարավոությունը:
«Դա հեշտ չի լինի, բայց ԵՄ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համար կարևոր է, որ այդ կետը՝ հիմնական ազատություններից մեկը, որոնց վրա հիմնված է ընդհանուր շուկան, պահպանվի», - ասել է Լեհաստանի վարչապետը:

Премьер Польши: ЕС должен поднять тему обязательных перемен и реформ
Европейский Союз "должен сделать выводы из Brexit", заявила польский премьер-министр Беата Шидло после встречи с премьером Великобритании Терезой Мэй в Варшаве, сообщает РИА Новости
По ее словам, ЕС "должен поднять тему обязательных перемен и реформ, чтобы оправдать ожидания европейцев". Шидло также отметила, что Польша уважает "суверенное решение британского народа" о выходе из ЕС.
При этом, по ее мнению, одним из важнейших пунктов переговоров между ЕС и Великобританией будет возможность "свободного перемещения".
"Это будет нелегко, но для Великобритании и ЕС важно, чтобы этот пункт- одна из основных свобод, на которых основан общий рынок,- был сохранен", - сказала она.