Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը պատրաստ է միջուկային զենք օգտագործել Ռուսաստանի դեմ
Միացյալ Թագավորության նորանշանակ վարչապետ Թերեզա Մեյը պատրաստ է Ռուսաստանի դեմ օգտագործել ունեցած միջուկային զենքը որպես վախեցնող միջոց. այդ մասին պաշտոնյան հայտնել է Բրատիսլավայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:.
«Խորհրդարանում քննարկումների ժամանակ հարցադրում է արվել՝ պատրա՞ստ եմ ես միջուկային զենքն օգտագործելու որպես վախեցնող միջոց: Իմ պատասխանն էր՝ այո», -հայտարարել է Մեյը՝ պատասխանելով բրիտանական իշխանությունների կողմից Ռուսաստանի դեմ միջուկային զենքի կիրառելու մասին լրագրողի հարցին:
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանն ավելի վաղ հավանություն էր տվել միջուկային վահանը թարմացնելու օրինագծին, որը ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն, կարժենա մի քանի հարյուր միլիարդ ֆունտ ստերլինգ:

Британский премьер готова использовать ядерное оружие против России
Премьер Великобритании Тереза Мэй готова использовать ядерное оружие как "устрашающую силу". Об этом она заявила на пресс-конференции в Братиславе, передает РИА Новости.
На вопрос журналиста о готовности британских властей использовать ядерное оружие против России, Мэй ответила: "Во время дебатов в парламенте был поставлен вопрос о том, была бы я готова использовать ядерное оружие как устрашающую силу. И мой ответ был: "Да!".
Парламент Великобритании ранее проголосовал за модернизацию ядерного щита страны, который обойдется бюджету, по официальным данным, в несколько десятков миллиардов фунтов стерлингов, по неофициальным — в несколько сотен.