Չեխիայի նախագահը հրաժարվել է ընդունել փախստականներին
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը համարում է, որ իր երկիրը  պետք է մերժի փախստականներ ընդունելու բոլոր խնդրանքները, որպեսզի կանխի «բարբարոսական հարձակումները»: Այս մասին հաղորդել է նախագահի ներկայացուցիչ Ժիրի Օվչաչեկը, գրում է Reuters-ը:
«Մեր երկիրը չի կարող իրեն թույլ տալ վտանգի ենթարկվել, ինչպես Ֆրանսիան և Գերմանիան: Ընդունելով նրանց մենք պարարտ հող ենք ստեղծելու բարբարոսական հարձակումների համար», - հայտարարել է Օվչաչեկը:
Միլոշ Զեմանը, որի դերը զուտ ներկայացուցչական է, Չեխիայի հանրապետության տարածք փախստականների ընդունման ամեենամոլի հակառակորդն է։ Նա դեմ է հանդես գալիս թուրքական ճամբարներից ներգաղթյալների ընդունման՝ վարչապետ Բոգուսլավ Սոբոտայի կառավարության նախաձեռնությանը։

Президент Чехии Земан отказывается принимать беженцев
Президент Чехии Милош Земан считает, что его страна должна отклонить все просьбы принять беженцев, чтобы предотвратить "варварские атаки". Об этом сообщил представитель президента, пишет gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
"Наша страна не может позволить себе подвергать себя опасности, как Франция и Германия. Приняв их, мы создадим плодородную почву для варварских атак", - заявил Жири Овчачек, представитель президента Чехии.
Милош Земан, роль которого, скорее, представительная, является самым ярым противником приема беженцев на территорию Чешской Республики. Он выступает против инициативы правительства, возглавляемого Богуславом Соботкой, принимать мигрантов из турецких лагерей.