ԱՄՆ-ը 17 մլրդ դոլար է ծախսել աֆղանական բանակը զինելու վրա
ԱՄՆ-ն ավելի քան 17 մլրդ դոլար է ծախսել Աֆղանստանի պաշտպանության ուժերին զենք, զինամթերք և ռազմական այլ հանդերձանք մատակարարելու համար, հայտնել է The Washington Free Beacon-ը՝ վկայակոչելով պետական հսկողության տվյալները:
2016 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ գրեթե 13 մլրդ դոլար է տրամադրվել աֆղանական բանակի հանդերձման համար, ևս 4,2 մլրդ դոլար հատկացվել է աֆղանական ազգային ոստիկանությանը զինելուն:
2016 թվականի ապրիլի դրությամբ Աֆղանստանի ազգային բանակում և ոստիկանությունում ընդգրկված է շուրջ 320 հազար մարդ։

США потратили $17 млрд на вооружение афганской армии
Соединенные Штаты Америки потратили более $ 17 миллиардов на оружие, боеприпасы и другое военное снаряжение для сил обороны Афганистана, которые борются с террористами из движения "Талибан". Об этом, как передает Интерфакс, сообщает The Washington Free Beacon со ссылкой на данные госнадзора.
По состоянию на 31 мая 2016 года почти $ 13 млрд ушло на оснащение афганской армии и еще $4,2 млрд на оружие для афганской национальной полиции.
Всего в афганской национальной армии и полиции числиться почти 320 тысяч человек по состоянию на апрель 2016 года.