ԻՊ-ն սկսել է Մոսուլից դուրս բերել համակարգիչներն ու փաստաթղթերը
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները սկսել են իրաքյան Մոսուլ քաղաքից դուրս բերել համակարգիչներն ու փաստաթղթերը։ Այս մասին Shafaq News գործակալությանը հայտնել է իրազեկ աղբյուրը։
Պարբերականի տվյալներով՝ գրոհայինները Մոսուլից Ռաքքա են տեղափոխել համակարգիչները և գրոհայինների ու ահաբեկչությունների իրականացման ծրագրերի տվյալներով թղթապանակը։ Աղբյուրը հավելել է, որ առաջադեմ հրամանատարների ոչնչացումից հետո խմբավորումը փոխել է նաև Մոսուլում իր որոշ շտաբների գտնվելու վայրերը։
Մոսուլը Իրաքի՝ մեծությամբ երկրորդ բնակավայրն է։ ԻՊ-ի գրոհայինները վերահսկում են քաղաքը 2014-ի ամռանից և այն համարում իրենց «իրաքյան» մայրաքաղաքը։
Իրաքյան զինվորականները իրաքյան Քրդստանի զիված ուժերի և շիա աշխարհազորայինների աջակցությամբ պատրաստվում են Մոսուլի ազատագրմանը:

ИГ начало вывозить из Мосула документы и компьютеры
Боевики террористической группировки "Исламское государство"начали вывозить из города Мосул в иракской провинции Найнава компьютеры и документы. Об этом, как передает РИА Новости, заявил агентству Shafaq News осведомленный источник.
По данным издания, боевики перевезли из Мосула в сирийскую Ракку компьютеры и папки с данными о боевиках и планах группировки по совершению терактов. Источник добавил, что после ликвидации видных командиров группировка также изменила местонахождение некоторых своих штабов в Мосуле.
Мосул — второй по величине населенный пункт Ирака. Боевики ИГ контролируют город с лета 2014 года и считают его своей "иракской" столицей.
Операцию по освобождению Мосула ведут отряды пешмерга (вооруженные силы Иракского Курдистана), иракская армия и шиитские отряды "Аль-Хашд аш-Шааби". Военные продолжают готовиться к наступлению на город.