Ադրբեջանն ու ԵՄ-ն համագործակցության առկա մեխանիզմի շրջանակներում վերսկսում են բանակցությունները
Ադրբեջանը և Եվրամիությունը վերսկսում են բանակցությունները համագործակցության գոյություն ունեցող մեխանիզմի շրջանակներում։ Այս մասին Trend գործակալությանը հայտնել է Ադրբեջանի արտգործնախարարի տեղակալ Մահմուդ Մամեդգուլիևը:
«Սպասվում է, որ մանդատն Ադրբեջանին կտրամադրվի հոկտեմբերին մոտ, բայց դա դեռ նախնական ժամկետներ են: Դրանից անկախ՝ մենք վերսկսում ենք ԵՄ-ի հետ համագործակցության գոյություն ունեցող մեխանիզմի շրջանակներում աշխատանքը»,- ասել է ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Մամեդգուլիևի խոսքով՝ այդ խորհրդակցությունները կանցկացվեն անկախ ԵՄ խորհրդի կողմից ռազմավարական գործընկերության մասին նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկի համար մանդատի տրամադրման ժամկետներից:

Азербайджан и ЕС возобновляют переговоры в рамках существующего сотрудничества
Азербайджан и Европейский союз (ЕС) возобновляют переговоры в рамках существующего механизма сотрудничества, сказал Trend заместитель министра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамедгулиев.
"Ожидается, что мандат будет выдан Азербайджану ближе к октябрю, но это еще предварительные сроки. Независимо от этого мы возобновляем с ЕС работу в рамках существующего механизма сотрудничества", - сказал замминистра, отметив, что подписание соглашения еще больше повысит уровень сотрудничества между обеими сторонами.
По словам Мамедгулиева, в сентябре начинают работы подкомитеты и эти консультации будут проведены, независимо от сроков предоставления Советом ЕС мандата для начала переговоров по новому соглашению о стратегическом партнерстве.