Արցախի համար առաջնահերթը կայուն խաղաղությունն է. Արտակ Բեգլարյան
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԼՂՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանի հետ:
- Արցախի անկախության այս 25 տարիների ընթացում ո՞րն է եղել ամենակարևոր ձեռքբերումը կամ ձեռքբերումները:
- Ամենակարևոր ձեռքերումը միգուցե կարող ենք նշել անկախությունը, այսինքն այն, որ մենք ինքնուրույն կարողանում ենք մեր ճակատագիրը որոշել: Երկրորդ ոչ պակաս կարևոր ձեռքբերումը խաղաղությունն է, գոնե հարաբերական, այսինքն այն, որ կարողացանք մեր սահմաններն ամուր պահել՝ իհարկե, ամբողջ ազգով (ի նկատի չունեմ միայն Արցախի Հանրապետությունը): Այս երկու ձեռքբերումները նախապայմաններ են դարձել մնացած ձեռքբերումների համար՝ այդ թվում սոցիալ-տնտեսական, ժողովրդագրական:
- Ի՞նչ եք կարծում, անկախության սերնդի մտածելակերպը տարբերվու՞մ է նախորդ սերնդի մտածելակերպից, և ո՞րն է այս սերնդի ապագայի տեսլականը:
- Միանշանակ տարբերվում է, սակայն դժվար է գնահատել, թե որքանով է այդ տարբերությունը պայմանավորված բուն անկախությամբ, քանի որ ցանկացած դեպքում երիտասարդ սերնդի մտածելակերպը տարբերվում է իրենից ավագ սերնդի մտածելակերպից: Սա բնական երևույթ է: Սակայն եթե հաշվի առնենք, որ նախորդ սերունդը մեծացել, հասունացել է խորհրդային շրջանում, մի պետությունում, որտեղ տարբեր էր գաղափարախոսությունը, տարբեր էր մտածողությունը, կրթական համակարգը, պետք է ասենք, որ, բնականաբար, անկախությունն ազդել է: Եվ այդ անկախությունը չի նշանակում հենց Արցախի Հանրապետության անկախությունը, այլ ընդհանրապես հայության՝ այսինքն Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի:
Ընդհանուր Հայաստանի անկախությունն ազդել է մեր երիտասարդ սերնդի մտածողության վրա, և դա արտացոլվում է թե՛ մեր գործողություններում, թե՛ կյանքի հանդեպ մոտեցումներում և թե՛ ազգային խնդիրների հանդեպ մոտեցումներում:
- Ո՞րն է Արցախի զարգացման Ձեր անձնական տեսլականը, և որո՞նք են այն հիմնական խնդիրները, որոնք հրատապ լուծման կարիք ունեն:
- Եթե երկարաժամկետ կտրվածքով դիտարկենք, իհարկե, առաջնահերթը մեր կայուն խաղաղությունն է, որը հետագայում կարող է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել  Արցախի տնտեսական, ժողովրդագրական (և՛ բնական, և՛ մեխանիկական աճով) և իհարկե կրթական համակարգի զարգացման համար: Վերջինս կապահովի կառավարման և տնտեսական համակարգերի արդյունավետությունը: Այդ ճանապարհին, կարծում եմ, ինստիտուցիոնալ մոտեցումը լավագույն տարբերակն է: Մենք պետք է հենվենք զարգացող, զարգացած ինստիտուտների վրա և ընտրենք լավագույն կադրեր, որոնք կգործարկեն այդ ինստիտուտները: Երբեք չպետք է հույս դնել միայն անհատների վրա, պետք է ինստիտուտներ լինեն, որոնք կապահովեն համապատասխան պայմաններն անհատների գործունեության համար:
Իսկ տնտեսական զարգացման համար տարբեր ուղղություններ կան, բայց հնարավորինս պետք է անել այնպես, որ Արցախը մնա իր մաքրությամբ և անարատությամբ գյուղատնտեսության ոլորտում և հնարավորինս զարգանա այս ուղղությամբ:
Իրավա-քաղաքական տեսանկյունից ցանկալի տարբերակը, բնականաբար, այն է, որ Արցախը և Հայաստանի Հանրապետությունը մեկ պետության մեջ լինեն: Սա իմ տեսլականն է:

Самое главное для Арцаха – это стабильный мир
По случаю 25-летия независимости Нагорно-Карабахской Республики ИАА “Армедиа” провела беседу с пресс-секретарем премьер-министра НКР Артаком Бегларяном.
- Каким было самое важное достижение или достижения за 25 лет независимости НКР?
- Самым важным достижением, возможно, можем отметить независимость Карабаха, т.е. то, что мы самостоятельно можем решить свою судьбу. Второе не менее важное достижение – это мир, хотя и относительный, т.е. то, что мы смогли прочно сохранить наши границы, конечно, всем народом (не имею в виду только Республику Арцах). Эти два достижения стали предусловиями для остальных достижений, в том числе социально-экономических, демографических.
-  Как Вы считаете, менталитет поколения независимости отличается от менталитета предыдущего поколения? В чем видение будущего нынешнего поколения?
- Отличается однозначно, однако трудно оценить – насколько это отличие обусловлено независимостью, поскольку в любом случае менталитет молодого поколения отличается от менталитета старшего поколения. Это естественно. Однако если учитывать, что предыдущее поколение выросло в советский период, в государстве, где была другая идеология, другое мышление, система образования, естественно, независимость повлияла, и эта независимость не означает именно независимость Республики Арцах, а вообще всех армян, т.е. и Республики Армения, и Арцаха.
Вообще-то независимость Армении повлияла на мышление нашего молодого поколения, и это отражается как в наших действиях, подходах к жизни, так и в подходах к национальным вопросам.
- А каково Ваше личное видение развития Арцаха? Какие те основные проблемы, которые требуют срочного решения?
- Если рассмотрим в долгосрочной перспективе, то, конечно, первоочередное – это наш стабильный мир, который в дальнейшем может создать благоприятные условия для развития экономики, демографии (и натурального, и механического роста) и, конечно, образовательной системы Арцаха. Последнее обеспечит эффективность систем управления и экономики. На этом пути, думаю, лучший вариант – это институциональный подход. Мы должны полагаться на развивающиеся, развитые институты и выбрать лучшие кадры, которые запустят эти институты. Никогда не нужно надеяться только на личности, должны быть институты, которые обеспечат соответствующие условия для деятельности отдельных личностей.
Есть разные направления для экономического развития, но по возможности нужно сделать так, чтобы Арцах остался в своей чистоте в сельскохозяйственной сфере и развивался в этом направлении.
С юридически-политической точки зрения желательный вариант, естественно, тот, чтобы Арцах и Республика Армения были в одном государстве. Вот это мое видение!