Եվրախորհրդարանի հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել ԵՄ-Վրաստան առանց վիզային ռեժիմին
Եվրախորհրդարանի քաղաքացիական ազատությունների, արդարության և ներքին հարցերով հանձնաժողովը կողմ է արտահայտվել Եվրամիության և Վրաստանի միջև առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմի սահմանմանը, տեղեկացնում է РИА Новости-ն:
Վրաստանի քաղաքացիների` ԵՄ տարածք կարճատև ուղևորություններ կատարելու համար ազատ վիզային ռեժիմի սահմանումն այժմ պետք է հաստատի Եվրախորհրդարանը: Ակնկալվում է, որ դա տեղի կունենա Ստրասբուրգում կայանալիք առաջիկա նստաշրջանի ժամանակ:
2015 թվականի դեկտեմբերին Եվրահանձնաժողովը տեղեկացրել է, որ Ուկրաինան և Վրաստանը կատարել են բոլոր պայմանները ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման համար: Այդուհանդերձ, վերջնական որոշում այս հարցով դեռևս չի կայացվել:
- Մոտ 10 հազար վրացիներ «անհետացել» են ԵՄ երկրներում Սահմանված ժամկետներում հայրենիք չի վերադարձել 9875-ը։

Комитет Европарламента высказался за безвизовый режим ЕС с Грузией
Комитет Европарламента по гражданским свободам, юстиции и внутренним делам большинством голосов высказался в понедельник в поддержку предоставления Евросоюзом безвизового режима Грузии, передает РИА Новости.
Теперь отказ от виз для краткосрочных поездок граждан Грузии в ЕС надлежит одобрить Европарламенту как институту. Ожидается, что это произойдет на предстоящей парламентской сессии в Страсбурге.
Еврокомиссия в декабре 2015 года сообщила, что Украина и Грузия выполнили все условия для либерализации визового режима с ЕС. Однако соответствующее решение до сих пор не принято.