Ինչպե՞ս են Թուրքիան և Գերմանիան փորձում հաղթահարել Ցեղասպանության մասին բանաձևը
2016 թվականի հունիսի 2-ին Գերմանիայի խորհրդարանն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող պատմական բանաձևը, ինչից հետո բավական լարված փուլ սկսվեց Թուրքիայի և Գերմանիայի առանց այն էլ բարդ հարաբերություններում: Հասկանալի է, որ նրանց հարաբերություններում առկա լարվածությունը պայմանավորված էր ոչ միայն Բունդեսթագի ընդունած բանաձևով, այլ նաև երկկողմ օրակարգային մի շարք խնդրահարույց հարցերով, ինչպես նաև Թուրքիայում տիրող իրավիճակով: Այնուամենայնիվ, գերմանական Բունդեսթագի ընդունած բանաձևը Թուրքիայի և Եվրամիության միջև ընթացող միգրացիոն դժվարին  բանակցությունների ֆոնին բավական լուրջ հարված էր մի կողմից Թուրքիային, մյուս կողմից Թուրքիա-Գերմանիա կամ ընդհանրական Թուրքիա-ԵՄ հարաբերություններին:
Ի պատասխան՝ Էրդողանը սպառնաց թուրք-գերմանական հարաբերությունների համար «լրջագույն հետևանքներով»: Անկարան, ի թիվս այլ գործողությունների, արգելեց գերմանացի օրենսդիրներին այցելել Ինջիրլիկ ավիաբազայում տեղակայված գերմանական զինված ուժերին, որոնք ներգրավված են ԻՊ-ի դեմ պայքարում: Որպես արգելանքը հանելու նախապայման՝ Անկարան պահանջում էր Բեռլինից իրեն հեռու պահել Բունդեսթագի ընդունած բանաձևից:
Ի վերջո, գտնվեց ցանկալի լուծումը, որն, ըստ էության, ընդունելի է երկու կողմերի համար էլ և երկուսին էլ թույլ է տալիս համապատասխան ձևակերպումներով պահել դեմքը:
Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայմնայերը հայտարարեց, որ Բունդեսթագն ազատ է արտահայտելու իր կարծիքը քաղաքական հարցերի շուրջ, բայց ամեն բանաձև չէ, որ իրավական պարտադիր ուժ ունի: Այնուհետև Շտայմնայերի հայտարարությունը կրկնեց գերմանական կառավարության խոսնակը՝ ընդգծելով, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևն իրավական ուժ չունի:
Սա հետքայլ կամ զիջում անվանելը, թերևս, ճիշտ չի լինի, բայց սա հենց այն ձևակերպումն է, որը թույլ տվեց Թուրքիայի արտգործնախարարին հայտարարել, որ գերմանացի օրենսդիրները կարող են այցելել Ինջիրլիք, քանի որ Բեռլինը բավարարել է Անկարայի պահանջը: Այս նույն ձևակերպումն է Բեռլինին թույլ տալիս պնդել, որ Գերմանիան իրեն հեռու չի պահում կամ չի օտարում Ցեղասպանության բանաձևից:
Ստացվում է, որ Գերմանիան, չհրաժարվելով սկզբունքորեն իր համար կարևոր որոշումից, միաժամանակ անհրաժեշտ ազդակ է հաղորդում Թուրքիային, ինչն էլ Անկարային մանևրելու և իր օգտին մեկնաբանելու հնարավորություն է տալիս:
Անգամ եթե Բունդեսթագի ընդունած բանաձևն իրավական ուժ չունի, նրա նշանակությունը թերագնահատել չի կարելի: Այն ոչ միայն ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը և ճանապարհ հարթում եվրոպական մյուս երկրների համար անելու նույնը, այլ նաև հնարավորություն է տալիս Եվրոպայում ապագա սերունդներին ճշմարիտ պատմություն սերմանել:

Как Турция и Германия пытаются преодолеть резолюцию Бундестага о Геноциде армян
2 июня 2016 года парламент Германии – Бундестаг - принял историческую резолюцию о признании Геноцида армян, после чего началась достаточно напряженная фаза в отношениях (и без того сложных) Германии и Турции. Понятно, что существующая напряженность в их отношениях была обусловлена не только принятой немецким Бундестагом резолюцией, но и другими проблемными вопросами  двусторонней повестки, а также внутриполитической ситуацией в Турции.
Тем не менее, принятие Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян на фоне сложных переговоров между Турцией и Евросоюзом по вопросам миграционного кризиса стало серьезным ударом для Турции с одной стороны, а с другой – для отношений между Турцией и Германией или Турцией и Евросоюзом в целом.
В ответ Эрдоган пригрозил "серьезнейшими последствиями". Анкара запретила парламентариям ФРГ посещать солдат бундесвера на авиабазе Инджирлик, которые вовлечены в операции против "Исламского Государства". В качестве предварительного условия для снятия запрета Анкара потребовала у официального Берлина “отстраниться” от резолюции Бундестага.
В конце концов, желанное решение, которое, по сути, приемлемо для обеих сторон и дает им возможность сохранить лицо с соответствующими формулировками, нашлось.
Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил, что Бундестаг имеет право свободно выражать свое мнение по политическим вопросам, но не каждая резолюция имеет юридическую силу. После этого пресс-секретарь немецкого правительства повторил заявление Штайнмайера, подчеркнув, что резолюция о Геноциде армян не имеет никакой юридической силы.
Конечно, было бы неправильно назвать этот шаг уступкой со стороны Германии, но это именно та формулировка, которая позволила Турции заявить о том, что немецкие парламентарии могут посетить авиабазу Инджирлик, поскольку Берлин удовлетворил требование Анкары. Эта же формулировка дает шанс Берлину заявлять, что Германия не отстраняется от резолюции о Геноциде армян.
Получается, что Германия, не отказываясь от принципиально важной для нее резолюции, одновременно дает необходимый сигнал Турции, которая получает возможность  для маневров или интерпретации ситуации в свою пользу.
Даже если резолюция о Геноциде армян, принятая Бундестагом, не имеет юридической силы, ее значение нельзя недооценивать. Она не только признает Геноцид армян и прокладывает путь для других европейских стран сделать то же самое, но и дает шанс преподавать будущим поколениям в Европе истинную и реальную историю.