Վերնիսաժում արգելվել է կենդանի, բույս, հագուստ, կենցաղային տեխնիկա, հին իրեր վաճառել
Սեպտեմբերի 13-ին տեղի ունեցած նիստում Երևանի ավագանին սահմանել է մայրաքաղաքի Փ.Բուզանդի փողոցի հ.1/5 հասցեում գտնվող ցուցահանդես-վաճառքի կենտրոնում (Վերնիսաժ) առևտրային գործընթացի կազմակերպման պայմանները, ինչպես նաև սահմանափակումները:
Որոշմամբ հստակ սահմանվել են նշված տարածքում առևտրային գործունեություն կազմակերպելու և իրականացնելու համար առևտրի իրականացման վայրի կազմակերպչին առաջադրվող պահանջներն ու վերջինիս պարտականությունները:
Որոշմամբ սահմանվել են ոչ միայն ցուցահանդես-վաճառքի կենտրոնի տարածքում վաճառքի թույլատրվող ապրանքների խմբերն ու տեսակները, այլև այն տեսականին, որի վաճառքն արգելվում է տվյալ տարածքում: Համաձայն ավագանու որոշման` վերոնշյալ տարածքում այսուհետ կվաճառվեն միայն դեկորատիվ-կիրառական արվեստի նմուշներ, գեղանկար, գրաֆիկա, քանդակ, ինչպես նաև ժողովրդական ստեղծագործությունների գործեր, արհեստագործական արտադրանք և այլ ապրանքներ հետևյալ տեսականիով՝ փայտից քանդակներ, օբսիդիաններ, արծաթից պատրաստված զարդեղեն և առարկաներ, հուշանվերներ, հուշամեդալներ, մանրադրամներ, շքանշաններ, նկարներ, հնաոճ իրեր, գորգեր, ձեռագործներ, գրքեր, զբոսաշրջությանը վերաբերող տպագիր նյութեր, հուշանվերային բնույթի կենցաղային հնաոճ այլ ապրանքներ, ոսկերչական գործիքներ, որսորդական պարագաներ, կենդանիների խնամքի համար նախատեսված իրեր, բնական քարեր, աուդիո և վիդեո արտադրանք:
Նույն որոշումով նաև սահմանվում է, որ ցուցահանդես-վաճառքի կենտրոնի տարածքում արգելվում է վաճառել գյուղատնտեսական և պարենային մթերքներ, պարֆումերիա-կոսմետիկական ապրանքներ, ծխախոտային արտադրանք, համակարգչային, կենցաղային տեխնիկա, կենցաղային քիմիայի ապրանքներ, կենդանիներ, բույսեր, ծաղիկներ, դեղեր և բժշկական նշանակության արտադրանք, ոչ հուշանվերային բնույթի հին կենցաղային իրեր, հագուստ, այդ թվում՝ հնամաշ, շինանյութ, ավտոպահեստամասեր, հրավառության կամ հրագործական արտադրանք, հողից պեղված իրերի վաճառքը, որոնք ներկայացնում են հնամենի մշակույթ, ինչպես նաև այլ ապրանքներ, որոնց իրացումն արգելված կամ սահմանափակված է ՀՀ օրենսդրությամբ։

Ереван: на Вернисаже запрещена продажа животных, лекарств, артефактов
В ходе состоявшегося 13-го сентября заседания Совет старейшин Еревана утвердил условия, а также ограничения относительно организации торгового процесса на территории выставочно-торгового центра (Вернисаж), находящегося по адресу ул. П. Бузанда 1/5.
Решением Совета утверждены группы и виды разрешенных и запрещенных к продаже товаров. На вышеупомянутой территории впредь будет разрешена продажа только образцов декоративно-прикладного искусства, картин, скульптур, графических работ, а также продажа произведений народного творчества, ремесленных изделий и следующий ассортимент товаров: скульптуры из дерева, ювелирные украшения из серебра, сувениры, медали, монеты, картины, антиквариат, ковры, предметы рукоделия, книги, печатные туристические материалы, предметы бытового назначения сувенирного характера, ювелирные инструменты, охотничьи снаряжения, предметы по уходу за животными, природные камни, аудио-видео продукция.
Согласно решению Совета старейшин на территории выставочно-торгового центра запрещена продажа сельскохозяйственных и пищевых продуктов, косметических средств, парфюмерных предметов, табачных изделий, бытовой и компьютерной техники, товаров бытовой химии, животных , растений, цветов, лекарств и изделий медицинского назначения, старых предметов домашнего обихода, которые не носят сувенирный характер, в том числе-старой обуви или одежды, строительных материалов, автомобильных запчастей, пиротехники, артефактов, а также других товаров, реализация которых запрещена или ограничена законодательством РА.