Բուլղարիայի վարչապետը ԵՄ-ից 160 մլն դոլար է խնդրել
Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը Բրյուսելից 160 մլն եվրո ֆինանսական օգնություն է խնդրել` Թուրքիայից եկող փախստականների հոսքի պատճառով սահմաններն ամրապնդելու համար, փոխանցում է Интерфакс-ը:
«Ինձ պետք է ավելին, քան համերաշխության խոստումը: Բրատիսլավայում գագաթնաժողովի ժամանակ ես կպնդեմ անհապաղ 160 մլն եվրո տրամադրելու հարցը»,- հայտնել է նա Թուրքիայի հետ սահմանակից շրջան կատարած այցի ժամանակ:
Թուրք-բուլղարական սահմանը հիմնական երթուղիներից մեկն է Սիրիայից եկող ներգաղթյալների և փախստականների համար, ովքեր ձգտում են հայտնվել ԵՄ-ում:

Болгарский премьер попросил у ЕС 160 млн евро
Премьер-министр Болгарии Бойко Борисов попросил Брюссель о финансовой помощи в 160 млн евро на укрепление границ из-за наплыва иммигрантов из Турции, передает Интерфакс.
"Мне нужно больше, чем обещания в солидарности. На саммите в Братиславе я буду настаивать на незамедлительном предоставлении 160 млн евро", - заявил он в среду во время инспекционной поездки по приграничному с Турцией району Болгарии.
Болгарско-турецкая граница является одним из ключевых маршрутов для иммигрантов и беженцев из Сирии, стремящихся попасть в ЕС.