Հալեպում մարդասիրական ավտոշարասյան գնդակոծման հետևանքով կան բազմաթիվ զոհեր. ՄԱԿ
Հալեպ մարդասիրական օգնություն մատակարարող ավտոշարասյան գնդակածման հետևանքով շատերն են զոհվել։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քատուղարի մարդասիրական հարցերով տեղակալ Ստիվեն Օ՝Բրայենը։
«Նախնական տեղեկությունները վկայում են, որ այդ հարձակումից շատ մարդիկ են սպանվել կամ լրջորեն վիրավորվել, ներառյալ կամավորներ սիրիական Կարմիր մահիկից»,-ասվում է Օ՝Բրայենի հայտարարությունում։ Նշվում է նաև, որ գնդակոծման տակ է հայտնվել Սիրիական Կարմիր մահիկի պահեստն ու հիվանդանոցը։
Նա դատապարտել է այդ հարձակումը՝ նշելով, որ հակամարտող բոլոր կողմեր իրազեկված են եղել այդ մարդասիրական շարասյան մասին։
Սիրիայում մարդու իրավունքների պաշտպանության մոնիտորինգի կենտրոնը հայտնում է, որ ավիահարձակման հետևանքով զոհվել է 12 մարդ, որոնց մեծ մասը բեռնատարների վարորդներ են, ինչպես նաև կազմակերպությունների աշխատակիցներ։ ՄԱԿ-ում դեռևս չեն կարողանում պարզել գնդագոծման հանգամանքերը, սակայն տարբեր աղբյուրների պնդմամբ գնդակոծումն իրականացվել է հրետանուց:

В ООН сообщили о гибели большого числа людей при обстреле гумконвоя под Алеппо
Множество людей погибли и получили ранения в результате обстрела совместного гуманитарного конвоя ООН и Сирийского общества Красного полумесяца в районе Алеппо. С таким утверждением выступил в понедельник заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Стивен О'Брайен, передает ТАСС.
"По первоначальным сообщениям, множество людей были убиты или получили серьезные ранения, включая добровольцев из Красного полумесяца", - говорится в письменном заявлении О'Брайена. По его словам, также был поврежден склад с гуманитарными припасами и медицинский центр в Урем эль- Кубра.
Заместитель генсека самым решительным образом осудил инцидент, подчеркнув, что все стороны конфликта располагали информацией о готовящейся отправке автоколонны. Он призвал немедленно провести беспристрастное расследование инцидента.
Как сообщило ранее агентство Associated Press, в результате обстрела погибли 12 гуманитарных сотрудников. По словам официального представителя генсека Стефана Дюжаррика, в ООН не могут установить обстоятельства обстрела, однако "различные источники" подтверждают, что по городу в понедельник велся огонь из артиллерийских орудий.