«Իսկանդեր» համակարգերը հրադադարի պահպանման երաշխիք չեն
Հայտնի ճշմարտություն է, որ ցանկացած պետություն զորահանդեսներն օգտագործում է սեփական ռազմական պոտենցիալը կամ «ռազմական մկանները» ցուցադրելու համար: Հակամարտության մեջ գտնվող երկրների համար ցուցահանդեսների այս խնդիրն առավել ընդգծված է, և այս առումով բացառություն չեն կազմում ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ ԼՂՀ-ն, ո՛չ Ադրբեջանը:
Անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված զորահանդեսն աչքի ընկավ ՀՀ բանակի վերջին համալրումներով, որոնք արդեն մի քանի օր է՝ ակտիվորեն քննարկվում են ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում: Խոսքն առաջին հերթին վերաբերում է «Իսկանդեր-Է» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրներին, թեև օբյեկտիվության համար պետք է նշել, որ ռազմական տեսանկյունից պակաս կարևորություն չունեն նաև «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը, «Ինֆաունա» և Ռ-325Ու ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգերը, ինչպես նաև «Ստրելա-10» և արդիականացված «Բուկ» զենիթահրթիռային համալիրները։ Հատկանշական է, որ տարբեր ասեկոսեները ցրելու համար ՀՀ ՊՆ-ն արդեն հաստատել է, որ ցուցադրված ամբողջ տեխնիկան պատկանում է ՀՀ զինված ուժերին:
«Իսկանդեր Է» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրների կարևորությունը պատկերացնելու համար թերևս բավարար է նշել մեկ կարևոր բնութագրիչ՝ այս համալիրի խոցման շառավիղը կազմում է շուրջ 300 կմ, ինչը նշանակում է, որ Բաքվից շուրջ 270 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ստեփանակերտից բավական հեշտությամբ հնարավոր է հարված հասցնել Ադրբեջանական մայրաքաղաքին: Հարկ է նշել, որ նախկինում ևս ՀՀ զինված ուժերում առկա էին նման հեռահար հրթիռային համակարգեր, սակայն «Իսկանդեր Է»-ի առանձնահատկությունը հակառակորդի հակաօդային պաշտպանության ճեղքման բացառիկ ունակության մեջ է՝ ի շնորհիվ թռիչքի բարձրության և մանևրների անկանխատեսելիության: Ըստ էության, այս զինատեսակը եկավ լռեցնելու ադրբեջանական այն հռետորներին, ովքեր ամեն հարմար առիթի հիշեցնում էին, թե Նախիջևանից հեշտությամբ կարելի է հարվածել մայրաքաղաք Երևանին:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ կարող ենք պնդել, որ «Իսկանդեր» համակարգերի շնորհիվ հարաբերականորեն վերականգնվեց ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռությունը, սակայն ասել, թե այդ համակարգերը կարող են բացառել նոր էսկալացիայի հնարավորությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագծին կամ տարաբնույթ դիվերսիոն գործողությունները ՀՀ-Ադրբեջան սահմանագծին, կլինի միամտություն: «Իսկանդեր» համակարգերը իրենց տեխնիկական բնութագրիչների և կիրառման առանձնահատկությունների շնորհիվ ունեն զսպիչ նշանակություն ադրբեջանական իշխանությունների համար, սակայն միայն լայն ռազմական գործողությունների պարագայում: Ինչ վերաբերում է առաջնագծի պաշտպանությանը, ապա այս առումով ՀՀ զինված ուժերը և ԼՂՀ պաշտպանության բանակը պետք է հետևողականորեն շարունակեն իրենց համալրումները և նոր զսպող գործիքների ու ոչ համաչափ պատասխանների միջոցով ստիպեն հակառակորդին հրաժարվել նաև այդ գործելաոճից: Մյուս կողմից անհրաժեշտ է գործնական քայլերի անցնել բանակցային գործընթացում քննարկվող սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների կյանքի կոչման ուղղությամբ:

Система "Искандер" - не гарантия сохранения перемирия
Ни для кого не секрет, что любая страна использует военные парады для показа своего военного потенциала или, как принято говорить, "военных мускулов". Для стран, которые вовлечены в конфликты, данная задача военных парадов более акцентирована, и в этом плане не являются исключениями ни Армения, ни НКР, ни Азербайджан.
Военный парад к 25-летию независимости Армении отличился показом весьма серьезных приобретений Вооруженных сил РА, которые уже несколько дней активно обсуждаются в армянских и азербайджанских СМИ. Речь идет, в первую очередь, об оперативно-тактических комплексах "Искандер-Э", но ради объективности надо отметить, что с военной точки зрения немаловажны и реактивные системы залпового огня "Смерч", комплексы радиоразведки и радиоэлектронной борьбы "Инфауна" и Р-325У, а также зенитно-ракетные комплексы "Стрела-10" и модернизированные ЗРК "Бук". Отметим, что министерство обороны Армении для развеивания различных слухов уже заявила о том, что вся показанная техника принадлежит Вооруженным силам Республики Армения.
Чтобы представить всю важность оперативно-тактических комплексов "Искандер-Э", достаточно выделить одну из его характеристик - дальность поражения цели ракет в 300 километров. Это означает, что из карабахской столицы - г. Степанакерта, который расположен в 270 километрах от Баку, можно с легкостью нанести удар по столице Азербайджана. Надо отметить, что в армянской армии до этого тоже были ракеты такой дальности, но особенность систем "Искандер" - в исключительной способности преодоления ПВО противника за счет высоты полета и непредсказуемости маневров. По сути, эта система направлена также на азербайджанских пропагандистов, которые по всем удобным и неудобным случаям напоминают, что из Нахичевана с легкостью можно ударить по столице Армении.
Учитывая вышесказанное, можем утверждать, что благодаря системам "Искандер", восстановился соотносительный военный баланс между Арменией и Азербайджаном. Однако говорить о том, что эти системы могут предотвратить новую эскалацию на карабахо-азербайджанской границе или разные диверсии на границе Армении с Азербайджаном, было бы наивностью. Системы "Искандер", благодаря своим техническим характеристикам и особенностям применения, могут играть роль сдерживающего инструмента, но только в плане масштабных военных действий. Что касается вопроса защиты передовой линии, то для этого Вооруженные силы Армении и Армия Обороны НКР должны последовательно продолжать свои технические пополнения и, благодаря новым сдерживающим инструментам и несоизмеримым ответам, заставлять противника отказываться от милитаристской стратегии. С другой стороны, необходимо предпринять шаги для претворения в жизнь механизмов расследования пограничных инцидентов, которые сегодня обсуждаются за переговорным столом.