Հալեպում 2 մլն մարդ մնացել է առանց ջրի
ՄԱԿ հովանու ներքո գործող ՅՈՒՆԻՍԵՖ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունը հայտնել է, որ Հալեպի մոտ 2 մլն բնակիչ ընթացող մարտերի արդյունքում մնացել է առանջ ջրամատակարարման, gazeta.ru-ի փոխանցմամբ ասված է կազմակերպության պաշտոնական էջում:
«Վնասվել է Բաբ-ալ-Նայրայի ջրամատակարարման համակարգը, ինչն ապահովում է Հալեպի արևելյան շրջանների ավելի քան 250 հազար բնակիչներին ջրամատակարարումը: Բացի այդ անջատվել է նաև Սուլեյման-ալ-Հալաբի ջրամատակարարման համակարգը, որը ևս տեղակայված է արևելյան շրջանում: Դադարեցված են քաղաքի հարավային շրջանների ավելի քան 1.5 մլն բնակիչների ջրամատակարարումները»,- մասնավորապես ասված է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Կազմակերպությունը նշում է, որ ջրամատակարարումների դադարեցումը բնակիչների, այդ թվում՝ երեխաների համար կարող է դառնալ հիվանդությունների առիթ, քանի որ մարդիկ ստիպված կլինեն խմել ջրամբարների կեղտոտ ջրից:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը նշում է, որ պատրաստ է մեծացնել մարդկանց՝ ջրի տեսքով հումանիտար օգնության ծավալները, սակայն դա ժամանակավոր քայլ է, որը խնդրին չի տա երկարաժամկետ լուծում:

В Алеппо без воды остались 2 млн человек
Международная гуманитарная организация ЮНИСЕФ, действующая под эгидой ООН, сообщила, что около 2 млн жителей сирийского города Алеппо оказались лишены водоснабжения из-за продолжающихся боев, сообщается на сайте организации, передает gazeta.ru.
«Была повреждена водонапорная станция Баб-аль-Найраи, которая поставляла воду для 250 тыс. жителей восточных районов Алеппо. Насилие не позволяет ремонтным командам починить станцию. Кроме этого, была отключена еще одна водонапорная станция, Сулейман-аль-Халаби, также расположенная на востоке, — перекрыты поставки воды для 1,5 млн жителей западных частей города», — говорится в заявлении.
Организация отмечает, что подобные перебои с водоснабжением, в том числе для детей, могут привести к вспышкам заболеваний, потому что люди будут вынуждены использовать загрязненную воду из местных колодцев.
В ЮНИСЕФ заявили, что собираются увеличить поставки воды нуждающимся в городе, но это лишь временная мера, которая не решит проблемы в долгосрочной перспективе.