Շվեյցարիան ընդդեմ փարանջա կրելու
Շվեյցարիայի խորհրդարանի ստորին պալատը հավանություն է տվել կնոջ դեմքն ամբողջությամբ ծածկող մուսուլմական հանդերձանքի արգելքի մասին օրինագծին: Նիքաբը, փարանջան, բուրկինին եւ չադրաներն արգելող օրինագծին կողմ է արտահայտվել 88 պատգամավոր, դեմ՝ 87-ը, հայտնում է BBC-ն:
Երկրում անցկացված հարցումների համաձայն՝ օրինագիծը պաշտպանում է հարցվածների 71 տոկոսը:
Դեմքը ծածկող հագուստն արգելող օրինագծի հեղինակը Շվեյցարիայի ժողովրդական կուսակցության պատգամավոր Վալտեր Վոբմանն է: Նրա կարծիքով՝ արգելքը կօգնի պահպանել Շվեյցարիայի ազգային մշակույթը և պաշտպանել երկիրն արմատական իսլամից:
Որպես հիմք է ընդունվել Տիչինո կանտոնայում գործող նմանատիպ օրենքը, որն ընդունվել էր տարածաշրջանային հանրաքվեով դեռևս 2013-ին՝ արգելելով հիջաբ, գլխաշոր կամ նիքաբ կրելը: Օրենքն ուժի մեջ է մտել այս տարվա հուլիսի 7-ին, իսկ օրինախախտներին 9200 եվրո տուգանք է սպառնում:
Օրենքի կատարման վերահսկողությունը դրվել է ոստիկանության վրա, որի նպատակով ներքին գործերի վարչությունում հատուկ հաստիք է սահմանվելու` «միջմշակութային միջնորդ», ով սովորեցնելու է իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին, թե ինչպես է պետք վարվել պոտենցիալ օրինախախտների հետ:
Որպեսզի արգելքը գործի պետական մակարդակով, այն պետք է հավանություն ստանա նաև Շվեյցարիայի վերին պալատի պատգամավորների կողմից, իսկ հետո նաև կառավարության:
Նշենք, որ հանրային վայրերում հիջաբ կրելու արգելքը գործում է մի քանի այլ եվրոպական երկրներում ևս: Մասնավորապես Ֆրանսիայում համանման օրենքն ուժի մեջ է մտել 2011-ին: Դրանից հետո մի քանի մահմեդական կանայք դիմել էին դատարան` բողոքելով դավանանքի իրավունքի սահմանափակման դեմ: 2014-ի հուլիսին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հաստատեց իշխանությունների պահանջի օրինականությունը: Ֆրանսիայում հիջաբ կրելու համար 150 եվրո տուգանք է սպառնում:
Իսկ այս տարի Ֆրանսիայի մի քանի հարավային քաղաքներում արգելել են նաև «բուրկինին»՝ հատուկ փակ հանդերձանքը լողի համար: Շատ իրավապաշտպան ակտիվիստներ փորձել են վիճարկել այդ որոշումը դատարանում:

В Швейцарии одобрили запрет на паранджу
Нижняя палата парламента Швейцарии одобрила запрет на паранджу. Запрет призван сохранить национальную культуру Швейцарии и поможет защитить страну от радикального ислама. За законопроект о запрете так называемых мусульманских вуалей - паранджи, бурки, никаба и чадры - проголосовало 88 депутатов парламента, 87 выступили против, передает Франс пресс.
Запретить скрывающую лицо одежду предложил депутат парламенты страны от Швейцарской народной партии Вальтер Вобман. Теперь, после принятия закона, нарушителям грозит штраф в 9200 евро. Контроль за выполнением закона возложен на полицию. Для этого в штат управлений внутренних дел была введена специальная должность - "межкультурный посредник", который обучает сотрудников правоохранительных органов общаться с потенциальными нарушителями, - пишет Lenta.
Опрос общественного мнения, проведенный в августе, показал, что 71% швейцарцев одобряют запрет. В 2013 году в италоязычном кантоне Тичино, расположенном на юге Швейцарии, прошел референдум о запрете мусульманской одежды, закрывающей лицо. Большинство населения региона поддержало это решение.
Примерно 5% населения Швейцарии исповедует ислам, но лишь немногие швейцарские мусульманки закрывают лицо на публике, - сообщает BBC.
Франция в 2011 году стала первой европейской страной, которая официально запретила носить паранджу и другую скрывающую лицо одежду в общественных местах. Во Франции в этом году несколько городов ввели запрет на ношение "буркини" - специального закрытого костюма для плавания, который часто носят мусульманские женщины. Многие правозащитники пытались оспорить это решение в суде. В некоторых городах запрет был отменен.
Земельные министры внутренних дел Германии в свою очередь выступили за частичный запрет ношения паранджи в общественных местах. Об этом сказано в представленном главой министерства внутренних дел Германии Томасом де Мезьером "Берлинской декларации", передает Deutsche Welle
Также сообщается, что министры не поддержали полного запрета на ношение паранджи. По словам де Мезьера, министры согласились, что в Германии необходимо юридически ввести обязательства показывать лицо там, где это общественно необходимо – при вождении автомобиля, посещении учреждений государственной власти и государственной службы, в ведомстве регистрации гражданских состояний, в суде, в школах и университетах.