Նոր շունչ Արցախի ժամանցային կյանքում
Նրանք, ովքեր առնվազն տարին մեկ անգամ այցելում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, չեն կարող չնկատել, որ տարեցտարի Արցախում երիտասարդների և ընդհանրապես արցախցիների առօրյան էլ ավելի հետաքրքիր և հագեցած է դառնում այնտեղ կազմակերպվող և ավելի հաճախակի բնույթ ստացած մշակութային, կրթական տարբեր միջոցառումների շնորհիվ: Սրան նպաստում է նաև վերջին շրջանում Արցախում զարգացող փաբային, իսկ ավելի ճիշտ՝ գինետնային մշակույթը:
Հայկական երկրորդ հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում փաբային կամ, ավելի ճիշտ, գինետնային մշակույթի զարգացման վառ օրինակներից է «Մուկլիմանդիլ» (Արցախի բարբառով «մուկլիմանդիլ» նշանակում է սարդոստայն) փաբը, որն արդեն հասցրել է սիրվել արցախցիների կողմից: Եթե հնարավորություն ունենաք երեկոյան այցելելու այդ վայրը, դուք այնտեղ կհանդիպեք բազմաթիվ ծանոթների, ովքեր գինու կամ սուրճի բաժակի շուրջ մտերմիկ մթնոլորտում ակտիվ քննարկում են տարբեր թեմաներ:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում «Մուկլիմանդիլ» գինետան համասեփականատեր Նաիրա Իսրայելյանը, անդրադառնալով Արցախում նման հաստատություն ունենալու մտահաղացմանը, մասնավորապես նկատեց․
«Մենք ուզում էինք ստեղծել մի ցանց, որով կապելու էինք Արցախն աշխարհին: Դե, քանի որ Արցախում ենք, ուրեմն ոչ թե «ցանց», այլ «մուկլիմանդիլ» պիտի լիներ անունը։ Մարքեթինգի ոլորտում անունը մեզ մեծ հաջողություններ բերեց հենց սկզբից։ Անունն առաջին անգամ լսելիս բոլորը ժպտում են, դա հենց մեր նպատակներից մեկն էր։ Մեզ մոտ շքեղություն չկա, ամեն ինչ շատ պարզ է ու հասարակ, «արդուզարդը» լրիվ ձեռքի աշխատանք է։ Մենք ստեղծել ենք մի վայր, որտեղ մարդիկ ազատ են, անկաշկանդ, յուրաքանչյուր հետաքրքիր գաղափար մեր հաճախորդների կողմից կարող է տեղ գտնել մեր միջոցառումների ցանկում։ Վայր, որը կխթանի երիտասարդության ակտիվացմանն ու ավելի շատ մոտիվացնող կլինի»:
Ստեփանակերտում մեկ այլ նորաբաց հետաքրքիր ժամանցային վայր է "Art Café Remark" սրճարանը: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում հաստատության ներկայացուցիչը, նույնպես անդրադառնալով մտահաղացմանը, մասնավորապես նկատեց.
«Փորձել ենք անսովոր, Ստեփանակերտում չկրկնվող, ազատ մթնոլորտով ու հետաքրքիր տեղ ստեղծել, ու, ինձ թվում է, մենք այդ հարցում հաջողեցինք: Գաղափարը վաղուց էր ծագել, բայց մինչև վերջ չէր հասունացել: Ռեմարկի «Հաղթական Կամարը» (Arc de Triumph) գրքից ոգևորված, գրքի միջի սրճարաններով, ռեստորաններով ոգեշնչված՝ որոշեցինք հենց Ռեմարկ անվանումն ընտրել: Սրճարանը տարբերվում է մյուսներից ինտերիերով, մատուցմամբ, մթնոլորտով (շատ ջերմ մթնոլորտ է ստեղծում վինիլի նվագարկիչը)»:
Հասկանալու համար թե ինչպես են արցախցիներն ընդհանրապես վերաբերվում իրենց մոտ զարգացող այս մշակույթին, փորձեցին զրուցել նրանցից մի քանիսի հետ: Սիրանույշ Սարգսյանը նկատեց․
«Հատկապես վերջին տարիներին նկատվում են որոշակի միտումներ: Հետաքրքրական է, որ այդպիսի փորձերն առավել ակտիվ կյանքի են կոչվում ապրիլյան պատերազմից հետո: Որպես օրինակ կարելի է բերել «Մուկլիմանդիլ»-ը, հենց բառացիորեն վերջին օրերին բացված ''Art cafe Remark''-ը: Ստեփանակերտից դուրս հետաքրքիր օրինակ է Ասկերան քաղաքում, կրկին պատերազմից հետո արտերկրից հայրենիք տեղափոխված երիտասարդ ընտանիքի կողմից բացված «Մեր թաղը» ընտանեկան սրճարանը»։
Իր հերթին Իրինա Սաֆարյանը նույնպես փաստեց, որ վերջին տարիներին Արցախում այս նոր մշակույթը սկսում է զարգանալ, և, ինչպես ինքը նշեց, կամաց-կամաց «սառույցը սկսում է տեղից շարժվել»։
«Ինձ թվում է, որ արցախցիները դեռևս նոր են սկսում ինչ-որ վերաբերմունք ցուցաբերել «փաբ» կոչված հաստատությունների նկատմամբ: Վերջին երկու տարիների ընթացքում, բնականաբար, կարելի է ասել, որ զգալի առաջընթաց է գրանցվել, քանի որ կամաց-կամաց սառույցը սկսում է տեղից շարժվել, և այդ փաբային մշակույթը սկսում է ներթափանցել մեր առօրյա»,- նշեց նա:
Փաբային մշակույթի վերաբերյալ արցախցիների փոփոխվող վերաբերմունքի մասին հետաքրքիր էր «Մուկլիմանդիլ»-ի համասեփականատեր Նաիրա Իսրայելյանի հետևյալ նկատառումը.
«Հասարակությունը սկզբում շատ զարմացավ անունի վրա, զարմացավ, որ առանձին կուպեներ չկա ու սեղաններն այդքան մոտ են դրված իրար (դա արել ենք միտումնավոր, ավելի շատ շփվելու և ջերմ ընկերական միջավայր ստեղծելու համար)»։
Վերջում մնում է միայն հավելել, որ փաբային մշակույթի զարգացումը և նման յուրօրինակ ժամանցային վայրերի ստեղծումն Արցախն առավել գրավիչ է դարձնում նաև օտարերկրացիների համար: Արցախ այցելած օտարերկրացիների մասին է խոսում «Մուկլիմանդիլ»-ի պատերից մեկին նկարված աշխարհի մեծ քարտեզը և քարտեզի վրա առաջացած մեծ սարդոստայնը կամ մուկլիմանդիլը, որը հյուսվել է Արցախ այցելած օտարերկրացիների կողմից («Մուկլիմանդիլ» այցելած յուրաքանչյուր օտարերկրացի թելով Արցախը կապել է իր հայրենի երկրին):

New Spirit in the Leisure Life of Artsakh
Those, who once a year visit Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh), cannot but notice that year by year life of  people there becomes more interesting in the presence of the growing number of  cultural, education and other  events organized there. The developing culture of pubs, to be more correct vine houses, also contributes to that.
In the capital of the Armenian second republic, Stepanakert, an example of pub or again to be more correct wine house is "Muklimandil" (in the Artsakh dialect "muklimandil" is meant cobweb) which has already become one of the favorite places of Artsakh people. If you have an opportunity to visit there in the evening you will find a lot of people who around a cup of coffee or wine lively discuss various topics.
Talking to "Armedia" IAA  one of the co-owners of "Muklimandil," Naira Israyelyan referring to the idea of having such a place in Artsakh, particularly noted:
"We wanted to have a web, which would connect Artsakh to the world. As we are situated in Artsakh instead of "web" we have "muklimandil. In the sphere of marketing the name was a real success. When hearing the name for the first time, people smiled and it was one of our goals. There is no luxury in "Muklimandil," everything is simple and ordinary, the design is completely hand made. We have founded a place, where people feel free and  at ease. Any interesting idea of our customers can have its place in the list of our events. The place, which will promote active life of young people and will motivate them. "
Another newly opened, interesting place in Stepanakert is "Art Café Remark." Talking to "Armedia" IAA  a representative of the café noted:
"We have tried to found a unique place in Stepanakert with free and interesting atmosphere and I think we have succeeded in that.  The idea came long ago but it was not completely mature yet. Inspired by the book of Remark "Arc de Triumph," we have decided to choose the name "Remark. The café is different from other places by its interior, services, atmosphere (the very warm atmosphere is ensured by vinyl player)."
To understand what the attitude of Artsakh people is towards this culture, we spoke to some of them. For example, Siranush Sargsyan noted:
"Especially in the recent years some tendencies are noted. It interesting those attempts have become even active after April war. As an example we can state "Muklimandil," ''Art cafe Remark'' which was opened several days ago. Outside Stepanakert there is an interesting place in Askeran. "Mer Tagh" ( from Armenian translated as "Our District") which was opened by a newly formed family, who moved to motherland after the war."
In her turn Irina Safaryan also noted that during the recent years this culture began to develop in Artsakh and as she noted "an ice began to melt."
"I think that Artsakh people still start to form an attitude about pubs. During the recent two years, naturally, we can say that there has been progress, the ice began to melt and step by step pub culture started to penetrate our daily life," she noted.
The co-owner of "Muklimandil," Naira Israyelyan, made the following interesting remark about the changing attitude of Artsakh people towards pub culture.
"The society at first was very surprised at the name, that there were no separate rooms and the tables were placed very close to each other (it was done deliberately by us to make people communicate and make the atmosphere friendly and warm.)"
At the end one thing needs also to be added. The development of pub culture and the foundation of such unique leisure places make Artsakh even interesting for foreigners. The big world map on one of the walls of "Muklimandil" and the cobweb on it,  built by foreigners, speak about the foreigners who visited Artsakh (the foreigners who visited  "Muklimandil" connected their home country to Artsakh by a line).