Սերժ Սարգսյանը Նյու Յորքի ներդրումային համաժողովի շրջանակներում երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել
Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Նյու Յորքում կայացած ներդրումային համաժողովի շրջանակներում մի շարք երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել: Հանրապետության Նախագահը քննարկումներ է ունեցել Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Վենկայ Ժանգի, «Լիդիան Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ և գործադիր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնի, «Կոնտուր Գլոբալ» միջազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ժոզեֆ Բրանդտի հետ:
Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել բանկի առաքելությունը և դերակատարությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործում և ընդգծել, որ ԱԶԲ-ին ՀՀ անդամակցության անցած տասը տարիների ընթացքում ձևավորվել է արդյունավետ համագործակցություն: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է բանկի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրականացվող խոշոր ներդրումային նախագծերը, այդ թվում` ենթակառուցվածքների զարգացման, տարբեր ոլորտներում ցուցաբերվող տեխնիկական աջակցության, մասնավոր հատվածի ֆինանսավորման ծրագրերը, որոնք միտված են տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը և կայուն տնտեսական աճի ապահովմանը:
Հայաստանի տնտեսական զարգացման ներկայիս փուլում մեծապես կարևորելով ներդրումների ներգրավումը` Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԶԲ-ին՝ նյույորքյան համաժողովի կազմակերպմանն աջակցելու համար, տեղեկացնում է Նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել մեր երկրի համար առաջնահերթություն համարվող ոլորտների զարգացմանը ԱԶԲ-ի «Հայաստանի գործընկերության ռազմավարության» շրջանակներում բանկի օժանդակության վերաբերյալ: Բանկի փոխնախագահ Վենկայ Ժանգը հայտարարել է, որ ԱԶԲ-ն կշարունակի համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության հետ` ի լրումն իրականացվող ծրագրերի նախատեսելով օժանդակություն նաև սոցիալական ենթակառուցվածքների, տնտեսական միջանցքների զարգացման, բարեփոխումների, նորարարական ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ, որը, նրա համոզմամբ, կնպաստի ներդրումների ներգրավմանը երկրի տնտեսության մեջ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և «Լիդիան Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ և գործադիր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնի հանդիպմանը անդրադարձ է եղել Հայաստանում օգտակար հանածոների հանքավայրերի հայտնաբերման և զարգացման առաջատար ընկերություն «Լիդիան Արմենիան»-ի ընթացիկ գործունեությանը, մասնավորապես` Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ուղղությամբ ընկերության կողմից իրականացվող աշխատանքներին և զարգացման ծրագրերին: «Լիդիան Արմենիան»-ի հարյուր տոկոս բաժնետեր «Լիդիան Ինթերնեյշնլ»-ի նախագահը Սերժ Սարգսյանին վստահեցրել է, որ բնապահպանական բոլոր պահանջներին և միջազգային չափանիշներին համապատասխան իրականացվող հանքարդյունաբերական խոշոր ներդրումային ծրագիրը կնպաստի նաև համայնքների և, ընդհանուր առմամբ, ՀՀ տնտեսական զարգացմանն ու դրական ազդեցություն կունենա ՀՆԱ-ի վրա: Հովարդ Սթիվենսոնն ընդգծել է, որ իր գլխավորած ընկերությունը նման աշխատանքով փորձում է ցույց տալ, որ հնարավոր է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով բոլոր կողմերի` պետության, մասնավոր հատվածի ու համայնքների համար շահավետ հանքարդյունաբերություն զարգացնել, և որ Հայաստանը արտաքին ներդրումների համար բաց երկիր է:
Նյու Յորքում հոկտեմբերի 10-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ զբաղվող «Կոնտուր Գլոբալ» միջազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ժոզեֆ Բրանդտի հետ: Զրուցակիցները քննարկվել են Հայաստանում շուրջ մեկ տարի առաջ բացված «Կոնտուր գլոբալ հիդրո կասկադ» ընկերության գրասենյակի գործունեության այդ ժամանակահատվածի արդյունքները և մեր երկրում մինչ այժմ ամերիկյան ամենախոշոր ներդրումն իրականացրած «Կոնտուր Գլոբալ»-ի ներդրումային հաջորդ փուլի նախապատրաստական աշխատանքները: Կողմերը երկուստեք բարձր են գնահատել ձևավորված համագործակցության մակարդակը, որը, նրանց համոզմամբ, ընկերությանը հնարավորություն է տվել գործունեության կարճ ժամանակահատվածում տեսանելի արդյունքներ արձանագրել:

Президент Армении в Нью-Йорке провел двусторонние встречи
Находящийся с рабочим визитом в Соединенных Штатах Америки президент Серж Саргсян в Нью-Йорке в рамках инвестиционного форума провел ряд двусторонних встреч. Президент Республики провел обсуждения с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Венкаем Жангом, президентом и исполнительным директором компании "Lydian International" Говардом Стивенсоном, исполнительным директором международной компании "Contour Global" Жозефом Брандтом, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
На встрече с вице-президентом Азиатского банка развития президент Серж Саргсян высоко оценил миссию банка и его роль в деле экономического развития Армении. Он подчеркнул, что в течение прошедших десяти лет членства РА в АБР сформировалось эффективное сотрудничество. Серж Саргсян подчеркнул важность осуществляемых в Армении при финансировании банка крупных инвестиционных проектов, в том числе, проекты развития инфраструктур, технической помощи в различных сферах, проекты финансирования частного сектора, которые нацелены на повышение конкурентоспособности экономики и обеспечение стабильного экономического роста.
На нынешнем этапе экономического развития Армении придавая большое значение привлечению инвестиций, Серж Саргсян выразил благодарность АБР за помощь в организации нью-йоркского форума.
Собеседники обменялись мнениями относительно помощи банка развитию отраслей, считающихся приоритетными для нашей страны, в рамках "Стратегии партнерства с Арменией" АБР. Вице-президент банка Венкай Жанг заявил, что АБР продолжит сотрудничество с правительством Армении, предусматривая в дополнение к реализуемым проектам помощь также в направлении социальных инфраструктур, развития экономических коридоров, реформ, реализации инновационных проектов, что, по его мнению, будет способствовать привлечению инвестиций в экономику страны.
На встрече президента Сержа Саргсяна с президентом и исполнительным директором компании "Lydian International" Говардом Стивенсоном были затронуты вопросы текущей деятельности передовой компании по разведке и развитию месторождений полезных ископаемых "Lydian International" в Армении. В частности, речь шла о проводимых компанией работах по эксплуатации Амулсарского месторождения и программах развития. Президент "Lydian International", владеющий ста процентами акций "Lydian International" заверил Сержа Саргсяна, что осуществляемый в соответствии со всеми природоохранными требованиями и международными нормами крупный горнодобывающий инвестиционный проект будет способствовать также развитию общин и, в целом, экономики РА и окажет позитивное влияние на ВВП. Говард Стивенсон подчеркнул, что возглавляемая им компания подобной работой пытается показать, что возможно при использовании современных технологий развивать выгодные для государства, частного сектора и общин горнодобывающие проекты, и что Армения - страна, которая открыта для иностранных инвестиций.
Нью-Йорке 10 октября президент Серж Саргсян встретился также с исполнительным директором занимающейся производством электроэнергии международной компании "Contour Global" Жозефом Брандтом. Почти год назад в Армении открылся офис компании "Contour Global Hydro Cascade", и собеседники обсудили результаты работы за прошедший период времени, а также подготовительные работы к следующему инвестиционному этапу "Contour Global", которая осуществила до сих пор самую крупную американскую инвестицию в нашей стране. Стороны высоко оценили уровень налаженного сотрудничества, которое, по их мнению, дало компании возможность зарегистрировать заметные результаты деятельности за короткий период.