Ալիևը խոստովանեց, որ իրեն ստիպում են ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը
Օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի համատեքստում իր վրա ճնշում է գործադրվում՝ ստիպելով ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը: Ըստ նրա՝ դրան է ուղղված նաև արևմտյան ԶԼՄ-ների, հասարակական կազմակերպություն­ների կողմից Ադրբեջանի հասցեին հնչեցվող քննադատությունը: Ադրբեջանի նախագահն արեց ևս մեկ ուշադրության արժանի դիտարկում, նա նշեց, որ քանի դեռ իրենք գտնվում են իշխանության մոտ, Ադրբեջանը դրան երբեք չի համաձայնի:
Նման շեշտադրումներ պարունակող հայտարարության պատճառները բազմաթիվ են՝ համանախագահներին ուղղված շանտաժից և այդ նպատակով բանակցային որոշ դետալների հրապարակայնացումից մինչև ադրբեջանական հանրության աչքերում հերոսանալու և սեփական ուժը ցույց տալու փորձ: Սակայն առավել ուշագրավ են ոչ թե դրդապատճառները, այլ հետևությունները, որ կարելի է անել այս հայտարարությունից:
Առաջին՝ փաստացի Ադրբեջանի իշխանություններն առաջին դեմքի մակարդակով ողջ բանակցային գործընթացի ընթացքում առաջին անգամ խոստովանեցին, որ բանակցային սեղանին դրված է ԼՂՀ անկախության ճանաչման հարցը: Մինչդեռ մինչ օրս ադրբեջանական կողմը ոչ միայն չէր խոսում անկախության ճանաչման պահանջի մասին, այլև խուսափում էր կարգավորման հիմք հանդիսացող մադրիդյան սկզբունքների լիարժեք բարձրաձայնումից: Իսկ վերջիններս, ինչպես գիտենք, ենթադրում են Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշում պարտադիր իրավական ուժ ունեցող հանրաքվեի անցկացման միջոցով, որի առավել հավանական արդյունքն է ԼՂՀ անկախության ճանաչումը:
Երկրորդ՝ բանակցային գործընթացը փաստացի այնպիսի զարգացում է ստացել, որի դեպքում Ալիևը ստիպված եղավ մի կողմից հանրության ներսում քննարկման առարկա դարձնել ԼՂՀ անկախության ճանաչման թեզը, մյուս կողմից, հանրության դժգոհությունը հարուցելով, հիմնավորել անկախության ճանաչման «անընդունելիությունը» Ադրբեջանի համար: Սա վկայում է այն մասին, որ հայկական կողմերի մոտեցումներն այնքան ընկալելի ու հիմնավորված են միջնորդների և միջազգային հանրության համար, որ հանգեցրել են Ադրբեջանի վրա ուղղակի ճնշումների՝ ստիպելու նրան ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը: Սա, անշուշտ, տարիների ընթացքում հայկական կողմերի գործադրած դիվանագիտական հետևողական ջանքերի արդյունքն են: Չի բացառվում, որ միջազգային հանրության դիրքորոշման նման կոշտացումը պայմանավորված է նաև ապրիլին ԼՂՀ-ի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայով:
Երրորդ՝ խոսելով այն մասին, որ քանի դեռ իրենք իշխանության մոտ են, ԼՂՀ անկախությունն Ադրբեջանը չի ճանաչի՝ Ալիևը, փաստացի, հանրությանը հերթական անգամ հրամցնում է Ալիևների կլանի իշխանության ժառանգորդության անհրաժեշտությունը: Փորձ է արվում երկրի դիրքերի ամրությունը բանակցային գործընթացում կապել կոնկրետ իշխող կլանի հետ: Սա կարելի է յուրօրինակ քարոզչական հնարք համարել՝ ուղղված սեփական հանրությանը՝ «եթե չեք ցանկանում կորցնել Ղարաբաղը վերադարձնելու հույսը, պետք է մենք մնանք իշխանության մոտ» սկզբունքով:
Ամփոփելով կարելի է նշել, որ այս հայտարարությունը վկայում է ոչ միայն բանակցային գործընթացում, այլև միջազգային հարթակներում և սեփական երկրի ներսում Ալիևի բավական թույլ դիրքերի մասին:

Алиев признается: его заставляют признать независимость НКР
Президент Азербайджана Ильхам Алиев недавно выступил с заявлением о том, что в контексте урегулирования карабахского конфликта на него оказывается давление, заставляя его признать независимость НКР. Согласно Алиеву, на это направлены критика со стороны западных СМИ, общественных организаций. Президент Азербайджана сделал еще одно достойное внимания замечание: он отметил, что пока они находятся у власти, Азербайджан никогда не согласится на это.
Причины заявления, содержащего подобные акценты, многочислены, начиная от направленного на сопредседателей шантажа и публикации с этой целью некоторых деталей переговоров, до попытки героизации себя в глазах азербайджанской общественности, а также демонстрации собственных сил. Однако более интересным являются не мотивы, а следствия, которые можно вывести из этого заявления.
Первое. Фактически, власти Азербайджана на уровне первого лица во весь период переговоров впервые признались, что на столе переговоров лежит вопрос признания независимости НКР - в то время, как до нынешнего дня азербайджанская сторона не только не говорила о признании независимости, но и избегала оглашения мадридских принципов, являющихся основой урегулирования конфликта. А последние, как это известно, предполагают разрешение окончательного статуса еще непризнанной территории путем имеющего обязательную силу волеизъявления народа Арцаха. А наиболее вероятным результатом последнего является признание независимости НКР.
Второе. Переговорный процесс, фактически, получил такое развитие, что Алиев был вынужден с одной стороны сделать предметом обсуждения внутри азербайджанского общества тезисы о независимости НКР, а с другой – вызвав недовольство того же общества, – обосновать “неприемлемость” признания независимости для Азербайджана. Это свидетельствует о том, что подходы армянских сторон настолько являются приемлемыми и обоснованными для посредников и международной общественности, что они привели к прямому давлению на Азербайджан, заставляя его признать независимость НКР. Это, конечно, является результатом последовательных дипломатических усилий армянских сторон. Не исключено, что подобное ужесточение позиций международной общественности обусловлено также агрессией, предпринятой Азербайджаном в апреле этого года в отношение НКР.
Третье. Говоря о том, что пока они остаются у власти, Азербайджан не признает независимость НКР, Алиев, фактически, в очередной раз подтверждает необходимость наследования власти кланом Алиевых. Делается попытка связать твердость позиций в переговорном процессе с конкретным правящим кланом. Это можно считать определенной пропагандистской уловкой, направленной на собственную общественность, по принципу “если не желаете потерять надежду на возврат Карабаха, мы должны оставаться у власти”.
Обобщая сказанное, можно отметить, что это заявление свидетельствует о слабых позициях Алиева не только в переговорном процессе, но и на международных площадках и внутри собственной страны.