ԵՄ մաքսային միությունից դուրս գալը Բրիտանիային կարժենա 25 միլիարդ ֆունտ
ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացի հարցով բրիտանական կառավարության խորհրդական Ռաուլ Ռուպարելը կարծում է, որ երկրի դուրս գալը ԵՄ մաքսային միությունից բրիտանական տնտեսությանը կարժենա 25 մլրդ ֆունտ ստերլինգ կարժենա, գրում է The Guardian-ը։
Ռուպարելի խոսքով՝ մաքսային միությունից երկրի դուրս գալը Բրիտանիայի ՀՆԱ-ն երկրաժամկետ հեռանկարում կնվազեցնի 1-1.2 տոկոսով։
Ավելի վաղ Times թերթը, վկայակոչելով Ֆինանսների նախարարության փաստաթղթերը, հայտնել է, որ Մեծ Բրիտանիան , այսպես կոչված, «կոշտ Brexit»-ն ընտրելու դեպքում ամեն տարի կկորցնի մինչև 66 միլիարդ ֆունտ սթերլինգ (81,69 միլիարդ դոլար):

Выход из таможенного союза ЕС обойдется Британии в 25 млрд фунтов
Советник правительства Великобритании по процессу выхода страны из ЕС Рауль Рупарель считает, что уход страны из таможенного союза ЕС может стоить британской экономике 25 миллиардов фунтов стерлингов, сообщает РИА Новости.
По словам Рупареля, выход страны из таможенного союза, в рамках которого страны ЕС проводят переговоры по торговым сделкам и устанавливают единый внешний тариф, уменьшит ВВП Британии в долгосрочной перспективе на 1-1,2%.
Ранее газета Times со ссылкой на документы Минфина сообщила, что Великобритания ежегодно будет терять до 66 миллиардов фунтов стерлингов (81,69 млрд долларов) в случае избрания так называемого "жесткого Brexit".