Սիրիան Ղրիմը ճանաչել է որպես Ռուսաստանի անբաժանելի մաս
Սիրիայի կառավարությունը Ղրիմը ճանաչում է որպես Ռուսաստանի անբաժանելի մաս: Այս մասին Sputnik գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Սիրիայի խորհրդարանի խոսնակ Հադիա Աբբասը:
Նա հիշեցրել է, որ Ղրիմը եղել է Խորհրդային միության մաս և հանրաքվեի արդյունքում «վերադարձել է իր ակունքներին»: «Նրանք որոշել են միանալ իրենց երկրի հետ: Մենք ճանաչում ենք, որ Ղրիմը Ռուսաստանի անբաժանելի մասն է», -հայտարարել է Աբբասը:
Ղրիմը և Սևաստոպոլը Ռուսաստանին են միացել 2014 թվականի մարտին՝ թերակղզում կայացած հանրաքվեի արդյունքում: Կիևում հրաժարվում են ճանաչել այդ հանրաքվեի արդյունքները: Մոսկվան իր հերթին պնդում է, որ Ղրիմի վերամիավորումը Ռուսաստանին տեղի է ունեցել միջազգային նորմերին համապատասխան:

Сирия признала Крым неотъемлемой частью России
Правительство Сирии признает Крым неотъемлемой частью России. Об этом председатель сирийского парламента Хадия Аббас сообщила в интервью агентству Sputnik, передает lenta.ru.
Она напомнила, что Крым ранее был частью Советского Союза и по итогам референдума "вернулся к своим истокам". "Они [жители полуострова] приняли решение объединиться со своей страной (...). Мы признаем, что Крым - неотъемлемая часть России", - приводит слова Аббас РИА Новости.
Крым и Севастополь вошли в состав России в марте 2014 года после состоявшегося на полуострове референдума. Киев отказался признать результаты плебисцита. В Москве настаивают, что процедура воссоединения полуострова с РФ соответствовала нормам международного права.