Ռադան որոշել Է նշել Արևմտյան Ուկրաինայում Հայ կաթոլիկ եկեղեցու վերացման 70-րդ տարելիցը
Գերագույն ռադան հոկտեմբերի 20-ին որոշում է կայացրել 2016 թվականի հոկտեմբերի 25-ին նշել Արևմտյան Ուկրաինայում Հայ կաթոլիկ եկեղեցու վերացման 70-րդ տարելիցը: Որոշման նախագծի հեղինակը Ուկրաինայի ժողովրդական պատգամավոր Նիկոլայ Կնյաժիցկին է: Որոշման օգտին քվեարկել է 240 խորհրդարանական, հայտնում է  AnalitikaUA.net-ը:
Ընդունված փաստաթղթի տեքստում նշվում է, որ 1945 թվականին Արևմտյան Ուկրաինայում սկսվել Է արևելյան կաթոլիկ եկեղեցիների համատարած վերացումը: Պատմական աղբյուրների տվյալներով՝ Հայ կաթոլիկ եկեղեցու Լվովի միաբանության վերացման վերջնական ամսաթիվ են համարում 1946 թվականի հոկտեմբերի 25-ը:
«Պատմական հիշողությունը պահպանելու և Ուկրաինայի Սահմանադրությամբ հռչակված դավանանքի ազատության սկզբունքները և ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները հաստատելու, կրոնական և Էթնիկական հատկանիշով ցանկացած հետապնդում դատապարտելու նպատակով Ուկրաինայի Գերագույն ռադան որոշում է 2016 թվականի հոկտեմբերի 25-ին նշել Արևմտյան Ուկրաինայում Հայ կաթոլիկ եկեղեցու վերացման 70-րդ տարելիցը»,- ասվում է Ռադայի որոշման տեքստում:

Рада почтила 70-ю годовщину ликвидации Армяно-католической церкви в Западной Украине
Верховная рада Украина поддержала проект Постановления о чествовании семидесятой годовщины ликвидации армяно-католической церкви в Западной Украине. За данное решение проголосовали 240 парламентариев, сообщает о AnalitikaUA.net.
В тексте принятого документа отмечается, что в 1945 году на Западной Украине началась массовая ликвидация восточно-католических церквей. Армяно-католическая церковь была одной из первых среди них. По данным исторических источников окончательной датой ликвидации Армяно-католической архидиецизии Львова считают 25 октября 1946.
"С целью сохранения исторической памяти и утверждения провозглашенных Конституцией Украины принципов свободы вероисповедания и прав национальных меньшинств, осуждение любого преследования по религиозному и этническому признаку, Верховная Рада Украины постановляет отметить 25 октября 2016 70-ю годовщину ликвидации Армяно-католической церкви в Западной Украине".