Թուրքիայում նոր Սահմանադրությունն ընդամենը ամրագրելու է ներկա վիճակը
Թուրքիայում իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունն ավարտել է նոր Սահմանադրության նախագծի մշակումը, որի համաձայն երկիրը խորհրդարանական համակարգից պետք է անցում կատարի նախագահականին: Ինչպես հայտնում է թուրքական Hurriyet Daily News-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը: Նախագծի համաձայն, Թուրքիայի նախագահն ընտրվելու է 5 տարի ժամկետով: Նույնը վերաբերում է նաև խորհրդարանի պատգամավորներին:
Նախատեսվում է ընդդիմադիր Ազգային շարժում և Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունների հետ քննարկումներից հետո Սահմանադրության նախագիծը ներկայացնել Թուրքիայի խորհրդարանի դիտարկմանը: Ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի խորհրդարանական երրորդ ընդդիմադիր ուժին՝ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը, ապա ԱԶԿ-ն հայտարարել է, որ չի համագործակցելու նրա հետ:
Իշխող կուսակցության ներկայացուցիչներն ակնկալում են, որ նոր Սահմանադրության նախագիծը խորհրդարանում կհաստատվի հունվարին, իսկ հնարավոր հանրաքվեն կանցկացվի ապրիլին: ԱԶԿ-ն խորհրդարանում 316 տեղ ունի և ձեռք է բերել նաև Ազգային շարժում կուսակցության աջակցությունը (Ազգային շարժում կուսակցության նախագահն արդեն հայտարարել է նախագծին իր աջակցության մասին), որն, իր հերթին, 40 տեղ ունի: Գործող Սահմանադրության համաձայն նախագիծը կարող է ուղղակիորեն հաստատվել խորհրդարանի կողմից, եթե նրա օգտին քվեարկեն 550 պատգամավորներից 367-ը: Եթե նախագծի օգտին քվեարկեն 330 օրենսդիրներ, այն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով: Հանրաքվեի անցկացման հավանականությունն ավելի բարձր է այդ թվում նաև այն պատճառով, որ գործընթացը նախաձեռնող Թայիփ Էրդողանը կցանկանա ընդգծել նախագծին ժողովրդական զանգվածների աջակցության փաստը:
Նոր Սահմանադրության նախագծի հետ կապված ուշադրության է արժանի 2 հանգամանք: Նախ, երկրի իշխանությունները ձգտում են առանձնակի աղմուկ չբարձրացնել դրա շուրջ: Մասնավորապես, նախագիծը ներկայացնող Թուրքիայի վարչապետն ասել է, որ «Թուրքիան պետք է զերծ մնա հարցի շուրջ համակարգային քննարկումներից» և փոխարենը կենտրոնանա առավել անհետաձգելի խնդիրների վրա, օրինակ, ահաբեկչության, նշում է թուրքական Yeni Safak-ը: Այսինքն, թուրքական ղեկավարությունը կրկին կիրառում է վաղուց արդեն սովորական դարձած գործիքը՝ անցանկալի յուրաքանչյուր խնդրից խուսափելով ահաբեկչության կամ անկայունության վտանգով:
Երկրորդ, նոր Սահմանադրության հաստատման պարագայում Թուրքիայում ֆորմալ փոփոխություններից բացի արմատական տեղաշարժ չի լինելու: Նոր Սահմանադրությունը միայն ամրագրելու է ներկա վիճակը: 2014 թվականին առաջին անգամ ուղղակի քվեարկության արդյունքում Թուրքիայի նախագահ դարձած Էրդողանն, ըստ էության, օգտվում է կառավարման նախագահական համակարգի բոլոր լիազորություններից, և նոր Սահմանադրությունը միայն իրավական կարգավիճակ է տալու ներկա վիճակին:
«Նոր Թուրքիայի կառուցումն անխուսափելի է, նոր Սահմանադրությունն անխուսափելի է, նախագահական համակարգն անխուսափելի է», - իր բոլոր ելույթներում սիրում է շեշտել Էրդողանը: Իրականում ակնհայտ է, որ «նոր Թուրքիա» կառուցելու Էրդողանի ծրագրերի ետևում թաքնված են միանձնյա կառավարելու նրա ավտորիտար նկրտումները: Էրդողանի մատնանշած «նոր Թուրքիայում» կառավարելու են կրոնական պահպանողականները, ժողովրդավարությունը վերահսկվելու է, իսկ ռազմական հեղաշրջումների դարաշրջանն էլ ընդմիշտ անցյալում է մնալու:

The New Constitution in Turkey Will Just Fix the Current Situation
The ruling Justice and Development Party (AKP) has finished work on the draft of a new Constitution, which will change the country’s parliamentary system to an executive presidency, Hurriyet reports. Prime Minister Binali Yıldırım said Turkey’s presidential term will be five years in a new planned constitution. Deputies can also be elected to five-year-term.
It is planned to bring the proposal to the Parliament as soon as discussion with the two opposition forces - the Republican People’s Party (CHP) and the Nationalist Movement Party (MHP) – are over. As for the third largest opposition party in the Parliament - the Peoples’ Democratic Party (HDP) - the AKP has refused to work with it.
The representatives of the ruling party expect the draft of a new Constitution to be approved in the Parliament in January. The possible referendum will probably take place in April. The AKP, with 316 seats in Parliament, needs the support of the 40-seat MHP to take any constitutional amendment for a referendum. MHP leader has already spoken in favor of the reform. According to the present Constitution, Turkish parliament can pass the bill by the constitutional majority of 367 or take it to referendum, if more than 330 members of the parliament vote for it, Sputnik informs. It should be noted that the possibility of a referendum is higher as Turkish President will prefer to underline the support of people.
There are at least two factors that deserve attention. At first, the Turkish authorities try not to "make noise" over the document. Particularly, Turkish Prime Minister said Turkey should keep away from the "system discussion" and instead concentrate on other more pressing matters: terrorism, Yeni Safak reports.
Second, the new Constitution will not bring any radical shifts except formal changes. It will just define the current situation. Recep Tayyip Erdogan that was elected President directly by popular vote for the first time, in fact, enjoys all the powers of the presidential system, and the new Constitution will just give legal status to the current situation.
"Construction of a new Turkey is inevitable, a new Constitution is inevitable, presidential system is inevitable," Erdogan emphasizes this in almost all his speeches. However, it is clear that on the basis of Erdogan’s plans to build a new Turkey is its aspiration to create dictatorship. All this gives grounds for analysts to argue that in the new Turkey Erdogan will be governed by religious conservatives, where democracy will be under the control of the authorities.