Ստամբուլում չեղարկված Դրեզդենի Սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը կկայանա Հայաստանում
Դրեզդենի Սիմֆոնիկ նվագախմբի «Աղետ» ծրագիրը նոյեմբերի 10-ին կներկայացվի Ա.Խաչատրյան մեծ դահլիճում Հայաստանի Ազգային կամերային նվագախմբի հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Հայաստանի Ֆիլհարմոնիկ և երիտասարդական նվագախմբերի երաժիշտների մասնակցությամբ, գրում է Ա1+-ը:
Դրեզդենի Սիմֆոնիկ նվագախումբը նոյեմբերի 13-ին համերգով պետք է հանդես գար Ստամբուլում Գերմանիայի գլխավոր հյուպատոսարանում: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգին նվագախումբը հրավիրել էր նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմին և ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուին:
Գերմանիայի ԱԳՆ հոկտեմբերի 26-ին հայտարարել է, թե նշյալ պաշտոնատար անձանց հրավիրատոմս ուղարկելու հագամանքը համաձայնեցված չի եղել իրենց հետ, ինչի պատճառով նոյեմբերի 13-ի համերգը չեղարկվեց: Միաժամանակ ԱԳՆ խոսնակը նշեց, որ իրականում իրենք ուրախ են այս համերգի համար և աջակցում են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված նախագծին: Խոսնակը հավելել է, որ իրենք կփորձեն առաջիկայում համերգի համար հարմար ժամանակ գտնել:

Запрещенный в Турции концерт, посвященный Геноциду армян, состоится в Ереване
Концерт Дрезденского симфонического оркестра с Национальным камерным оркестром Армении "Aghet" (Трагедия), посвященный Геноциду армян, состоится в Ереване, сообщил агентству "Новости-Армения" композитор Ваче Шарафян.
Концерт пройдет 10 ноября в столичном Концертном зале "Арам Хачатурян". В нем примут участие также музыканты Национального филармонического и Государственного молодежного оркестров Армении. В программе прозвучат произведения Зейнепа Гедизлиоглу, Ваче Шарафяна и Гельмута Эринга.
"Концерт был запрещен МИДом Турции после того, как на концерт, который должен был состояться в Стамбуле 13-го ноября, был приглашен президент Турции Реджеп Эрдоган", - сказал Шарафян.
Цикл концертов "Aghet" (Трагедия), посвященный  100-летию Геноцида армян, стартовал в ноябре 2015 года в Берлине. Он сразу оказался в центре внимания немецкой публики.  В концертах принимали участие музыканты из Армении, Сербии и Турции.
МИД ФРГ отказался комментировать ситуацию вокруг концерта. В Турции на протяжении последних месяцев идет волна протеста против данного проекта, который финансируется из средств ЕС и МИД Германии.