Պոլսի Հայոց պատրիարքի ընտրություն. հավանական թեկնածուներ և Թուրքիայի գործոնը
Պոլսահայությունը շարունակում է սպասողական վիճակում գտնվել կապված Պոլսի Հայոց պատրիարքի ընտրությունների հետ: Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 26-ին Պոլսո հայոց պատրիարքարանը հայտարարել է ներկայիս պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանին պաշտոնանկ անելու որոշման մասին:
Պատրիարք Մութաֆյանը կոմայի մեջ է գտնվում 2008 թվականից և փաստացի չի գործում որպես պատրիարք: Սակայն, թուրքական իշխանությունները, որոնք վերահսկում են կրոնական համայնքների առաջնորդների ընտրությունը, նոր պատրիարքի ընտրություն թույլ չեն տալիս: Արդյունքում պատրիարքի լիազորությունները կատարում է արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանը, ով ընտրված է ոչ թե համայնքի, այլ պետության կողմից, ինչը հայկական համայնքում դժգոհություն է առաջացնում:
Ստամբուլի հայկական համայնքը բազմիցս դիմել է թուրքական իշխանությունների պատրիարքի ընտրություններ անցկացնելու համար, սակայն թույլտվություն չի ստացել: Թուրքական իշխանությունները պնդում են, որ նոր ընտրություններ հնարավոր է անցկացնել միայն գործող պատրիարքի մահից հետո: 2015 թվականի փետրվարին՝ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Արընչը հայտարարել էր, որ հնարավոր է անցկացնել պատրիարքական ընտրություններ, եթե Պոլսի հայոց պատրիարք Մեսրոպ II Մութաֆյանի առողջական վիճակի մասին փաստող զեկույց լինի:
Նշենք, որ Մութաֆյանին պաշտոնանկ անելու մասին որոշումը հոկտեմբերի 26-ին գումարված եկեղեցական համաժողովն ընդունել է՝ հաշվի առնելով ինչպես 2015 թվականի Պատրիարքի ոչ գործուն լինելու փաստի դատաբժշկական հանձնախմբի տեղեկագրով վավերացված լինելը, այնպես էլ այն հանգամանքը, որ եկեղեցական կանոնների համաձայն` պատրիարքի յոթ տարվա բացակայությունը բավարար է ուխտի լուծարման համար: Հետևաբար, Պատրիարքի ութ տարվա բացակայությունը հաստատում է «Պատրիարքական ուխտի» լուծարումը:
Այժմ արդեն պատրիարք Մութաֆյանի պաշտոնապես թոշակի անցնելու վերաբերյալ որոշումը՝ Թուրքիայի կառավարության կողմից հաստատվելու դեպքում, ենթադրում է նոր պատրիարքի ընտրություն, որի ընթացքում Ստամբուլի հայկական համայնքն արդեն ինքը կընտրի իր հոգևոր առաջնորդին:
Խոսելով Պոլսո պատրիարքի հնարավոր թեկնածուների մասին` նշենք, որ քանի դեռ չկա պաշտոնական թույլտվություն, թեկնածուների մասին դեռևս վաղ է խոսել, սակայն  Պատրիարքական աթոռի միաբան բոլոր եպիսկոպոսները տեսականորեն թեկնածուներ են համարվում: Առավել շրջանառվող անունների շարքում են արքեպիսկոպոսներ  Արամ Աթեշյանն ու Սահակ Մաշալյանը, Գերմանիայի թեմի առաջնորդ Գարեգին Արքեպիսկոպոս Բեքչյանը, ով Թուրքիայի քաղաքացի է և Հայաստանի Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արք. Չուլճեանը: Քննարկվող անունների շարքում են նաև Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը և Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը, թեպետ նրանք նախապես հայտարարել էին, որ մտադիր չեն պատրիարք դառնալ:
Այժմ դժվար է ասել, թե ով է նշվածներից պատրիարքի ամենահավանական թեկնածուն, սակայն միանշանակ պատրիարքի փոխանորդ Արամ աքեպիսկոպոս Աթեշյանին բավական բարդ կլինի հաստատվել այդ պաշտոնում, քանի որ հայկական համայնքում նրան դիտարկում են բացառապես որպես թուրքական իշխանությունների կամակատարի:
Նշենք, որ ավելի վաղ ընտրությունների թույլտվության սպասելիքով Աթեշյանը, Սեպուհ արք. Չուլճեանը, Գարեգին Արքեպիսկոպոս Բեքչյանը հանդիպումներ են ունեցել համայնքի հետ և այն ժամանակ առավել հավանական էր համարվում հայաստանցի հոգևորականի՝ Սեպուհ արք. Չուլճեանի թեկնածությունը:
Ավելացնենք, որ Պոլսի Հայոց պատրիարքությունը Հայ Առաքելական Եկեղեցու նվիրապետական աթոռներից է, Թուրքիայի հայ համայնքի հոգևոր կառույցը։  Այն Թուրքիայի հայ համայնքի հոգևոր ներկայացուցչությունն է և ենթարկվում է Ամենայն հայոց կաթողիկոսությանը (էջմիածին)։ Սակայն, ըստ թուրքական օրենքների, պատրիարքի ընտրության թույլտվություն է տալիս Ստամբուլի նահանգապետարանը, որն էլ իր հերթին դա ստանում է ներքին գործերի նախարարությունից:
Նշենք, որ նմանատիպ վիճակ, երբ արգելվել է ընտրել Հայոց պատրիարք, Թուրքիայում ստեղծվել է երկու անգամ. առաջինը, երբ իշխանության եկան քեմալականներն ու ծավալվեց քեմալական ազգայնականությունը, և երկրորդը` 1940-ական թվականներին, երբ երկրում վերելք էին ապրում ազգայնամոլությունն ու պանթուրքիզմը: Երկու դեպքում էլ համայնքում արձանագրվեցին հետընթաց, խնդիրների սրացում ու երկպառակտության խորացում:

Выборы Патриарха Константинопольской патриархии: кандидаты и турецкий фактор
Армяне Стамбула все еще в ожидании выборов патриарха Константинопольской патриархии Армянской Апостольской Церкви. Напомним, что 26 октября армянская патриархия Константинополя объявила о решении снять с должности действующего патриарха Месропа Мутафяна.
Патриарх Месроб Мутафян (Месроп II) страдает болезнью Альцгеймера и госпитализирован с 2008 года. Вместо него обязанности главы церкви исполняет архиепископ Арам Атешян. По турецким законам, власти страны контролируют выборы глав религиозных общин Турции. В сложившейся ситуации Атешян фактически является заместителем патриарха, но подобной должности в церковной иерархии не существует. Видные члены армянской общины ранее обращались в министерство внутренних дел Турции с просьбой разрешить выбрать нового патриарха, однако им ответили отказом, мотивируя тем, что армянский патриарх жив, и новые выборы могут быть проведены только после его смерти.
Между тем, армянская община Стамбула все равно продолжала свои многократные обращения к турецким властям с просьбой провести выборы патриарха, но не получала разрешения. В феврале 2015 года во время встречи с представителями национальных меньшинств заместитель премьер-министра Турции Бюлент Арынч заявил, что выборы патриарха можно будет провести, если власти получат отчет о состоянии здоровья армянского патриарха Константинополя Месропа II.
Отметим, что решение об отстранении Мутафяна было принято 26 октября в ходе церковного форума после того, как в 2015 году судебно-медицинская комиссия подтвердила обстоятельство недееспособности патриарха и тот факт, что, согласно церковным законам, отсутствие патриарха на протяжении семи лет предполагает упразднение "Патриаршего завета". Следовательно, 8-летнее отсутствие патриарха подтверждает упразднение "Патриаршего завета".
Теперь, в случае одобрения со стороны турецкого правительства решения о выходе Мутафяна на пенсию, будут назначены выборы нового патриарха, в ходе которых армянская община Стамбула выберет своего духовного лидера сама.
Говоря о возможных кандидатах на пост Константинопольского патриарха, отметим, что, Константинопольский патриархат опубликовал имена четырех кандидатов на пост нового патриарха общины. Среди них - наместник патриарха Константинопольской патриархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископ Арам Атешян, священнослужитель Константинопольского патриархата ААЦ, епископ Саак Машалян, глава Германской епархии ААЦ, архиепископ Гарегин Бекчян и глава Гугарской епархии ААЦ, епископ Сепух Чулджян (кого, по сообщениям СМИ, более предпочитает армянская община Стамбула). Отметим, что обязательным условием для участия в выборах Константинопольского патриарха является то, что кандидат должен быть рожден в Турции. Сейчас сложно сказать, кто является наиболее вероятным кандидатом, но, безусловно, архиепископу Араму Атешяну вряд ли удастся получить эту должность, так как армянская община воспринимает его исключительно как марионетку турецких властей.
Отметим, что Константинопольский патриархат Армянской апостольской церкви канонически подчиняется Верховному Патриарху ААЦ и Католикосу всех армян. Тем не менее, в соответствии с турецким законодательством, разрешение на выборы патриарха дает губернатор Стамбула, который в свою очередь получает его от МВД Турции.
Добавим, что подобная ситуация, когда не разрешалось выбирать Армянского Патриарха, в Турции случалась дважды: первый -  тогда, когда кемалисты пришли к власти в Турции и вели политику кемализма, и второй - в 1940-ых годах, когда в стране выросли националистические и пантюркиские настроения. В обоих случаях это привело к обострению проблемы и раскола внутри армянской общины.