Արցախում ձևավորվող ներքաղաքական խճանկարը դեռ հստակ չէ
Մարտի 31-ին Արցախում տեղի ունեցած նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններից հետո թեկնածուներից և քաղաքական ուժերից ոչ մեկը չի դիմել ԿԸՀ արդյունքների բողոքարկման պահանջով: Նրանցից շատերը հանդես են եկել հայտարարություններով, ստորև կանդրադառնանք դրանցից մի քանիսին:
Ե՛վ նախագահի թեկնածուներից ամենաշատ ձայները հավաքած, և՛ ԱԺ-ում ամենաշատ մանդատները ստացած քաղաքական ուժը գլխավորող Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է քաղաքական բոլոր ուժերի հետ համագործակցել: «Ժամանակին հայտարարել եմ՝ այն ուժերի հետ, որոնք կընդունեն օրակարգը. սոցիալ-տնտեսական Արցախի զարգացման, անվտանգության և կա մի կարևոր պայման, որը ես հայտարարել եմ դեռ 2019թ. մայիսի 18-ին: Մի քանի հայտարարություն եմ արել, որ Արցախը Հայաստանն է և վերջ, որ Արցախի իշխանությունները պարտավոր են համագործակցել Հայաստանի իշխանությունների հետ, և միայն մի հարցում կարող է լինել տարաձայնություն՝ դա Ղարաբաղյան խնդիրն է։ Փառք Աստծո այսօր որևէ տարաձայնություն չկա՝ գոնե մեր քաղաքական ուժի և Հայաստանի դիրքորոշման միջև: Այն ուժերը, որոնք պատրաստ են համագործակցել այս ծրագրի շրջանակներում, մենք համագործակցելու ենք»,- ասել է նա։
Նախագահական ընտրություններում երկրորդ տեղը զբաղեցրած Մասիս Մայիլյանը զերծ է մնացել ընտրություններին գնահատական տալուց և հետագա անելիքների մասին խոսելուց: Նա իր հայտարարության մեջ արձանագրել է, որ «ընտրությունները կայացել են արտառոց և աննախադեպ պայմաններում»: Եվ նշել է, որ այժմ իրենք քաղաքական խորհրդատվություններ են անցկացնում և մոտ օրերս հանրությանը կտեղեկացնեն հետագա քայլերի մասին։
Հիշեցնենք, որ այս երկու թեկնածուները շարունակելու են նախագահի պաշտոնի համար պայքարը նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում:
Երրորդ տեղը զբաղեցրած Վիտալի Բալասանյանը հայտարարել է, որ երկրորդ փուլում չի պաշտպանի թեկնածուներից որևէ մեկին: «Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլին մենք չենք պաշտպանի թեկնածուներից որևէ մեկին, քանզի նրանց հետ գաղափարական տարաձայնություններն ու տեսակային տարբերություններն ակնհայտ են։ Իմ անցած ուղին և մեզ քվե վստահած ընտրողի պատգամն այլ բան չեն էլ ենթադրում։ Մենք կոչ ենք անում կողմերին հանուն իշխանության մղվող պայքարը ստորադասել Արցախի անվտանգությանը և զերծ մնալ ցնցումներից, ապակայունացումից։ Պաշտոնն անցողիկ է, իսկ մեր երկրի շահը՝ մնայուն»,- ասել է նա:
Բալասանյանի ղեկավարած «Արդարություն» կուսակցությունը երրորդ է խորհրդարանում ստացած մանդատների քանակով, և նրա հայտարարության մեջ այլ ուժերի հետ համագործակցության մտադրության մասին չի հիշատակվում:
Նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում Մասիս Մայիլյանին աջակցած Սամվել Բաբայանը, որի քաղաքական ուժը երկրորդն է լինելու մեծությամբ նորընտիր խորհրդարանում, միանշանակ չի արտահայտվել երկրորդ փուլում Մայիլյանին աջակցելու մասին: «Դեռ թող երկրորդ փուլի թեկնածուները հայտարարեն, տեսնենք՝ երկրորդ փուլ լինելո՞ւ է, թե՞ ոչ, նոր կխոսենք»,- ասել է նա: Ի պատասխան այն խոսակցությունների, որ Մասիս Մայիլյանը մտադիր է հրաժարվել երկրորդ փուլից, նա ասել է. «Իմ կարծիքով, արդեն պիտի հայտարարած լիներ, որ չի ուզում մասնակցի երկրորդ փուլին, ինչքան ես գիտեմ: Բայց սպասենք, կհայտարարեն, էլի»: «Ապրիլի 7-ին կհայտարարեն վերջնական արդյունքների մասին, սպասենք այդ օրվան, որից հետո կասենք՝ և՛ ընտրությունների գնահատականը կտանք, և՛ նաև կասենք մեր դիրքորոշումը՝ ում կաջակցենք կամ չենք աջակցի, թե ընդհանրապես ձեռնպահ կմնանք: Իսկ եթե լավ խելոք լինես, ձեռնպահ կմնաս, չէ՞»,- հավելել է նա: Նա նաև տեսականորեն չի բացառել խորհրդարանում կոալիցիայի հնարավարությունը «Ազատ Հայրենիք-ՔԴՄ» դաշինքի հետ. «Եթե մեր պայմաններն ու իրենցը համընկնեն՝ ոնց աշխատել, ինչպես անել, կխոսենք»:
Դավիթ Իշխանյանը, ով նախագահի թեկնածու էր առաջադրվել ՀՅ Դաշնակցության կողմից, զերծ է մնացել մեկնաբանելուց, թե ում իրենց քաղաքական ուժը կաջակցի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում: Խորհրդարանում հնարավոր համագործակցության հարցին նա անորոշ պատասխան է տվել: «Խորհրդարանը քաղաքական մարմին է, և պետք է տեսնենք օրենսդիրների, որոնք ունեն փորձ կամ փորձառություն, պետք է տեսնենք քաղաքական գործիչների։ Ցավոք սրտի, մեր խորհրդարան անցած կուսակցությունների շարքում չեմ տեսնում այն պատկերը, որ կարող է արտացոլել մեր խնդիրների հանգուցալուծման տեսլականը»,- ասել է Իշխանյանը:
Խորհրդարանում ներկայացված մյուս քաղաքական ուժը՝ Աշոտ Ղուլյանի ղեկավարած Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը, դեռևս միայն կարճ գրառում է արել ֆեյսբուքյան էջում, որում ասվում է. «Շնորհակալություն ենք հայտնում մեր բոլոր ընտրողներին և վստահեցնում, որ մենք հետամուտ ենք լինելու քարոզարշավի ընթացքում ներկայացրած ծրագրի իրականացմանը»։
Այսպիսով, քաղաքական ուժերից ոչ մեկը դեռևս չի հայտարարել նախագահական ընտրություններում այս կամ այն թեկնածուին աջակցելու հստակ մտադրության մասին, և միայն Վիտալի Բալասանյանն է միանշանակ հայտնել, որ չի աջակցի ոչ մեկին: Ինչ վերաբերում է ԱԺ-ում հնարավոր կոալիցիաներին, առաջատար, սակայն խորհրդարանական մեծամասնության համար ոչ բավարար ձայներ ունեցող «Ազատ Հայրենիք-ՔԴՄ» դաշինքը ձգտում է համագործակցության, իսկ ուժերից ոչ մեկը հստակ չի մերժել առաջարկը, բացառությամբ թերևս «Արդարություն» կուսակցության: Ուստի, Արցախում դասավորվող ներքաղաքական խճանկարը դեռ հստակ չէ, առջևում բանակցություններ են:
- Հայաստան-Արցախ հարաբերություններ. ո՞ր տարբերակն ընտրեց արցախցին Ի տարբերություն նախագահի թեկնածուների՝ Արայիկ Հարությունյանի և Մասիս Մայիլյանի՝ գրեթե նույնական մոտեցումներին,...

Внутриполитический расклад в Арцахе еще не прояснился
После состоявшихся 31-ого марта в Республике Арцах президентских и парламентских выборов ни одна из политических сил не обратилась в ЦИК для опротестования итогов выборов. Многие из кандидатов и политических партий/блоков выступили с заявлениями, к которым обратимся ниже.
Получивший наибольшее количество голосов - как среди кандидатов в президенты, так и среди политических сил - Араик Арутюнян заявил о готовности сотрудничать со всеми. "В свое время я заявил, что готов сотрудничать со всеми силами, которые примут повестку социально-экономического развития Арцаха, безопасности и одно важное условие, о котором я заявил 18-ого мая 2019-ого года. В этот день я сделал несколько заявлений: что Арцах - это Армения и точка; что власти Арцаха обязаны сотрудничать с властями Армении, и только по одному вопросу могут иметь разногласия – это карабахский вопрос. Слава Богу, никаких противоречий с позиций Армении нет, по крайней мере, у нашей политической силы. С теми силами, которые готовы сотрудничать в рамках этой программы, мы будем сотрудничать", - сказал он.
Занявший второе место в президентских выборах Масис Маилян воздержался от оценки выборов и пояснения своих дальнейших шагов. В своем заявлении он отметил, что "выборы прошли в неординарных и беспрецедентных условиях". Он отметил, что сейчас их команда находится на этапе политических консультаций и в ближайшие дни они проинформируют общество о своих дальнейших шагах.
Напомним, что Араик Арутюнян и Масис Маилян должны продолжить борьбу за пост президента во втором туре выборов.
Занявший третье место Виталий Баласанян заявил, что на втором этапе выборов не будет поддерживать ни одного из кандидатов. "Во втором туре президентских выборов мы не будем поддерживать ни одного из кандидатов, потому что идеологические разногласия и типовые различия с ними очевидны. Мой пройденный путь и требование наших избирателей, доверивших нам свой голос, не подразумевают ничего другого. Мы призываем стороны предпочесть безопасность Арцаха борьбе за власть и воздержаться от шоковых ситуаций и дестабилизации. Занимаемый пост временнный, а интересы нашей страны постоянны", - сказал он.
Партия "Справедливость", которую возглавляет Баласанян, третья в парламенте по количеству полученных мандатов. В заявлении Баласаняна никак не упоминается намерение сотрудничать с другими силами.
Самвел Бабаян, который поддерживал Масиса Маиляна в первом туре президентских выборов, и чья политическая сила - вторая по количеству мандатов в новоизбранном парламенте, однозначно не ответил на вопрос о намерении поддерживать Маиляна во втором туре. "Пусть еще объявят кандидатов второго тура, посмотрим, будет ли второй тур, тогда и поговорим", - сказал он. В ответ на разговоры о том, что Масис Маилян намерен отказаться от второго тура, он заявил: "По-моему он уже должен был заявить, что не хочет участвовать во втором туре, насколько я знаю. Но подождем, объявят". "7-ого апреля объявят окончательные итоги, дождемся этого дня, после чего обнародуем и свою оценку выборов, и нашу позицию - будем поддерживать или нет, или вообще воздержимся. А если будешь умным, воздержишься, правда?" - добавил он. Он также теоретически не отверг возможность того, что может войти в состав коалиции с политическим блоком "Свободная Родина": "Если наши и их условия совпадут относительно того, как работать, что делать, тогда и поговорим".
Давид Ишханян, кандидат в президенты от партии Дашнакцутюн, воздержался от комментариев относительно вопроса, кого поддержит их сила во втором туре выборов. Относительно возможного сотрудничества в парламенте он дал неопределенный ответ. "Парламент – политический институт, и мы должны увидеть там депутатов с опытом, политических деятелей. Увы, среди политических партий, прошедших в наш парламент, я не вижу ту картину, которая могла бы отражать перспективу решения наших проблем", - сказал Ишханян.
Демократическая партия Арцаха, возглавляемая Ашотом Гуляном, признала итоги выборов, но воздержалась от заявлений о возможном сотрудничестве. "Партия выступит с дополнительным заявлением относительно второго тура президентских выборов", - говорится в релизе по итогам заседания партии.
Таким образом, ни одна из политических сил и кандидатов не выразила четкого намерения поддержать одного из двух кандидатов во втором туре президентских выборов, кроме Виталия Баласаняна. Да и вопрос второго тура пока остается неоднозначным в связи с ожидаемым заявлением Маиляна. Что касается возможной коалиции в Национальном Собрании, то "Свободная родина", которая получила большее, но недостаточное количество мандатов для формирования большинства в парламенте, будет стремиться к сотрудничеству. Однако ни одна из прошедших в парламент политических сил не выразила четкой позиции по этому вопросу, кроме партии "Справедливость". Следовательно, складывающаяся внутриполитическая картина Арцаха еще не прояснилась, ожидаются переговоры.