Մոլդովան էլ է նահանջո՞ւմ ծայրահեղ արևմտամետությունից
Մոլդովայի նոր նախագահ է ընտրվել Մոլդովայի Հանրապետության սոցիալիստների կուսակցության նախագահ Իգոր Դոդոնը՝ հավաքելով ձայների 52%-ը: Նորընտիր նախագահն իր նախընտրական արշավում աչքի է ընկել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ջերմացման, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացման կոչերով:
Մոլդովայի ժողովրդի ընտրությունը կարելի է դիտարկել որպես Արևելյան գործընկերության տարածքում քաղաքական վեկտորների վերադասավորման որոշակի ազդակ: Փորձենք դիտարկել նման ընտրության պատճառները, հնարավոր հետևանքներն ու ընդհանուր միտումներն ԱլԳ տարածքում:
Անձերի գործոն
Պետք է նշել, որ մոլդովական հասարակությունում եվրոպական և ռուսական ուղղությունների կողմնակիցների քանակը գրեթե հավասար է: Մոլդովայի պարագայում ընտրությունների նման արդյունքներն ու եվրոպամետ ուժերի պարտությունը որոշ չափով պայմանավորված է անձերի գործոնով: Խնդիրն այն է, որ չնայած եվրաինտեգրման բավական մեծ տեմպերին, այդ թվում վիզային ռեժիմի ազատականացմանն ու Ասոցացման պայմանագրի ստորագրմանը, եվրոպամետ ուժերի իրականացրած ներքին քաղաքականությունը հասարակության դժգոհության մեծ տեղիք է տվել: Այս ընթացքում ականատես եղեք պետական բյուջեից մոտ 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի կորստի, կոռուպցիոն մի շարք սկանդալների, օլիգարխիկ շրջանակների լիազորությունների մեծացման: Քաղաքական մի շարք գործոններ հաշվի առնելով՝ եվրոպական կողմը շատ դեպքերում զերծ էր մնում այս երևույթներին սուր արձագանք տալուց կամ մեղավորների հանդեպ պատիժներ կիրառելուց: Արդյունքում մոլդովացի ժողովրդի՝ եվրաինտեգրման և եվրոպական արժեքների հետ կապված ակնկալիքների զգալի մասն այդպես էլ չարդարացավ: Երկրում տեղի ունեցած մի շարք ցույցերի, բողոքի ակցիաների ֆոնին իշխանության եկավ ընդդիմությունը, որն ակտիվորեն քննադատում էր այսպես կոչված եվրոպամետների բացթողումները:
Քաղաքական կուրսի կտրում փոփոխությո՞ւն
Դրա հետ մեկտեղ՝ այսօր Մոլդովայում արտաքին կուրսի կտրուկ փոփոխություն ակնկալելը միամտություն է: Անկախ նրանից, որ նորընտիր նախագահը համարվում է ռուսամետ գործիչ և աչքի է ընկնում ռուս-մոլդովական հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության վերաբերյալ ելույթներով, Մոլդովան հազիվ թե շեղվի եվրաինտեգրման ուղուց: Այդ հարցում մեծ դեր են խաղում միաժամանակ մի քանի գործոններ՝ Ռումինիայի մեծ ազդեցությունը Մոլդովայի տնտեսության և քաղաքականության վրա, ԵՄ-ից ստացվող ֆինանսական և տնտեսական մեծ աջակցությունը, եվրաինտեգրման ներքո տեղի ունեցող բարեփոխումների դրական ազդեցությունը կյանքի տարբեր ոլորտների վրա, մերձդնեստրյան հակամարտության չկարգավորված լինելը և այլն:
Այս ամենը կստիպի նոր իշխանություններին հնարավորինս զգուշավոր լինել իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ և փորձել մեկտեղել իրենց «ռուսամետ» հայացքներն ու «եվրաինտեգրման» իրականությունը: Ուստի եթե Դոդոնի օրոք տրամաբանական է ակնկալել Մոսկվայի հետ հարաբերությունների կարգավորման որոշակի փորձեր և քայլեր, այնուամենայնիվ ոչ ի հաշիվ ԵՄ հետ հարաբերությունների և գրանցված առաջընթացի:
Տարածաշրջանային միտումներ
Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում տեղի ունեցած քաղաքական զարգացումները, այդ թվում Վրաստան-Ռուսաստան հակասությունները, ուկրաինական ճգնաժամը որոշակի «դաս» ծառայեցին թե՛ ԱլԳ երկրների, թե՛ Արևմուտքի և Ռուսաստանի համար: Արդյունքում՝ ակնհայտ դարձավ, որ երկու բևեռների միջև ընտրության առջև կանգնեցնելը և կտրուկ շարժումները դեպի այս կամ այն կողմ ծանր հետևանքներ են ունենում թե՛ առանձին երկրի, թե՛ ողջ տարածաշրջանի համար:
Վրաստանում ծայրաստիճան արևմտամետ Սահակաշվիլուն փոխարինելու է եկել Իվանիշվիլու հիմնադրած քաղաքական ուժը, որն իր գերակայությունը հայտարարեց Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը: Հայաստանը, անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին, այսօր շարունակում է բանակցությունները ԵՄ-ի հետ և պատրաստվում երկկողմ հարաբերությունների իրավական հիմք ապահովող նոր փաստաթղթի ստորագրմանը: Այդ մասին բարձրաձայնեցին արևմտյան որոշ գործիչներ ու տեսաբաններ, այդ թվում Հենրի Քիսսինջերը, ով իր վերջին հարցազրույցներից մեկում խոսում է այն մասին, որ Ուկրաինան չպետք է զուտ եվրոպական լինի, այլ կամուրջ ծառայի ԵՄ-ի և Ռուսաստանի միջև: Մասամբ, այդ քաղաքականությանն էր ուղղված նաև ԵՄ կողմից Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայումը՝ գործընկերների հանդեպ առավել տարբերակված մոտեցում ցուցաբերելու և գործընկերների ցանկություններն ու յուրահատկությունները հաշվի առնելու սկզբունքների խորացմամբ:
Ուստի ոչ վաղ անցյալի դասերը ցույց են տալիս, որ ԱլԳ երկրները չպետք է կանգնեն սևի և սպիտակի ընտրության առջև, հակառակ դեպքում տուժում են ոչ միայն իրենք, այլև բոլոր դերակատարները:
Ուստի ամփոփելով կարող ենք նշել, որ Դոդոնի հաղթանակը ոչ թե եվրոպամետության պարտությունն էր Մոլդովայում, այլ ռացիոնալիզմի հաղթանակը: Տարածաշրջանն ուժեղ ցնցումներից հետո ձգտում է կայունացման, իսկ բանալին հավասարակշռված համագործակցության մեջ է, այսպես կոչված՝ «և-և» սկզբունքի: Եվ այս առումով ԱլԳ անդամ երկրները մեծ անելիք ունեն փորձի փոխանակման և կատարած սխալները չկրկնելու հարցում, ինչին կարող է նպաստել նաև Մոլդովայի ԱԳ նախարարի ընթացիկ այցը Հայաստան:

Moldova is also Retreating from Extreme Pro-Western Direction?
The new president of Moldova is the chairman of the Socialist Party of the Republic of Moldova Igor Dodon, who won the 52 percent of the votes. During his election campaign, President-elect was distinguished with his statements about the need to normalize relations with Russia, as well as cooperation with the EAEU.
The choice of the Moldovan people can be seen as a definite signal of the changing political vector in the space of the Eastern Partnership (EaP). Let’s study the reasons for this choice, its possible consequences, and general trends in the EaP countries.
Factor of Personality
It should be noted that the ratio of the Moldovan society supporters of Western and Russian foreign policy direction is almost equal. In case of Moldova, the results of elections and the defeat of the pro-Western political forces are to some extent explained by personal factors. The fact is that, despite the fairly high rate of European integration, including the introduction of a visa-free regime with the EU and the signing of the Association Agreement, the internal politics of pro-Western forces caused discontent of the population. During this time, about one billion dollars disappeared from the state budget of Moldova, several corrupt deals were exposed, the powers of the oligarchic circles have increased. Taking into account certain political factors, the West refrained from harsh criticism of these phenomena and the application of sanctions. As a result, expectations of the Moldovan society, related to European values ​​and European integration process in particular, have not been implemented. Protests and meetings eventually led to the victory of the opposition, which has consistently pointed to the shortcomings of the pro-Western policy.
A sharp change in policy?
At the same time, it would be naive to expect a sharp change in today's foreign policy of Moldova. Regardless of the fact that the new president considers himself a pro-Russian politician, and was in favor of the normalization of Russian-Moldovan relations, it is unlikely that Moldova refuses the European integration vector. In this regard, the decisive role is played by factors such as economic and political influence on Moldova by Romania, the financial and economic support of the EU, the positive impact of the reforms on various spheres of life, the Transnistrian conflict, etc.
All this will make the new government of the country to be very careful in its foreign policy and try to reconcile their "pro-Russian" attitudes and "European integration" validity. From Dodon it is appropriate to expect a certain progress in the establishment and development of relations with Russia, but at the same time not at the expense of relations with the EU and the progress already made.
Regional trends
Recent trends in the area of ​​the Eastern Partnership, including contradictions between Russia and Georgia, the Ukrainian crisis, were a "lesson" for the countries of the Eastern Partnership, and the West and Russia. As a result, it became apparent that it is wrong to make the Eastern partners choose between the two poles, and that the sharp turn-rounds in this or that direction have serious consequences both for the countries and for the entire region.
The pro-Western Saakashvili in Georgia was replaced by the political force of Ivanishvili, which has announced the normalization of relations with Russia as its priority. Armenia, joining the EAEU, today continues its active dialogue with the EU and is preparing to sign a new legal framework for bilateral relations. Many politicians and theorists, including Henry Kissinger, in one of his most recent interviews, said that Ukraine should not be European, it has to be a bridge between the EU and Russia. Partly this was mentioned in the revision of the European Neighbourhood Policy, including the Eastern Partnership, which led to more individual approach to partners taking into account their characteristics.
The lessons of the recent past show that the Eastern Partnership countries should not have to choose between black and white. Otherwise not only they, but all the players suffer losses.
Summing up, it can be noted that Dodon's victory was not the defeat of European integration but the victory of rationalism. After strong shocks the region tends to stabilize, and the key is in a balanced cooperation with the so-called principle of "and-and". In this regard, the Eastern Partnership countries have much to learn from each other, so as not to repeat the mistakes of others. And  the the visit of the Foreign Minister of Moldova to Armenia and the informal meeting of foreign ministers of the Eastern Partnership countries in Yerevan can contribute to this.