Մոլդովան էլ է նահանջո՞ւմ ծայրահեղ արևմտամետությունից
Մոլդովայի նոր նախագահ է ընտրվել Մոլդովայի Հանրապետության սոցիալիստների կուսակցության նախագահ Իգոր Դոդոնը՝ հավաքելով ձայների 52%-ը: Նորընտիր նախագահն իր նախընտրական արշավում աչքի է ընկել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ջերմացման, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացման կոչերով:
Մոլդովայի ժողովրդի ընտրությունը կարելի է դիտարկել որպես Արևելյան գործընկերության տարածքում քաղաքական վեկտորների վերադասավորման որոշակի ազդակ: Փորձենք դիտարկել նման ընտրության պատճառները, հնարավոր հետևանքներն ու ընդհանուր միտումներն ԱլԳ տարածքում:
Անձերի գործոն
Պետք է նշել, որ մոլդովական հասարակությունում եվրոպական և ռուսական ուղղությունների կողմնակիցների քանակը գրեթե հավասար է: Մոլդովայի պարագայում ընտրությունների նման արդյունքներն ու եվրոպամետ ուժերի պարտությունը որոշ չափով պայմանավորված է անձերի գործոնով: Խնդիրն այն է, որ չնայած եվրաինտեգրման բավական մեծ տեմպերին, այդ թվում վիզային ռեժիմի ազատականացմանն ու Ասոցացման պայմանագրի ստորագրմանը, եվրոպամետ ուժերի իրականացրած ներքին քաղաքականությունը հասարակության դժգոհության մեծ տեղիք է տվել: Այս ընթացքում ականատես եղեք պետական բյուջեից մոտ 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի կորստի, կոռուպցիոն մի շարք սկանդալների, օլիգարխիկ շրջանակների լիազորությունների մեծացման: Քաղաքական մի շարք գործոններ հաշվի առնելով՝ եվրոպական կողմը շատ դեպքերում զերծ էր մնում այս երևույթներին սուր արձագանք տալուց կամ մեղավորների հանդեպ պատիժներ կիրառելուց: Արդյունքում մոլդովացի ժողովրդի՝ եվրաինտեգրման և եվրոպական արժեքների հետ կապված ակնկալիքների զգալի մասն այդպես էլ չարդարացավ: Երկրում տեղի ունեցած մի շարք ցույցերի, բողոքի ակցիաների ֆոնին իշխանության եկավ ընդդիմությունը, որն ակտիվորեն քննադատում էր այսպես կոչված եվրոպամետների բացթողումները:
Քաղաքական կուրսի կտրում փոփոխությո՞ւն
Դրա հետ մեկտեղ՝ այսօր Մոլդովայում արտաքին կուրսի կտրուկ փոփոխություն ակնկալելը միամտություն է: Անկախ նրանից, որ նորընտիր նախագահը համարվում է ռուսամետ գործիչ և աչքի է ընկնում ռուս-մոլդովական հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության վերաբերյալ ելույթներով, Մոլդովան հազիվ թե շեղվի եվրաինտեգրման ուղուց: Այդ հարցում մեծ դեր են խաղում միաժամանակ մի քանի գործոններ՝ Ռումինիայի մեծ ազդեցությունը Մոլդովայի տնտեսության և քաղաքականության վրա, ԵՄ-ից ստացվող ֆինանսական և տնտեսական մեծ աջակցությունը, եվրաինտեգրման ներքո տեղի ունեցող բարեփոխումների դրական ազդեցությունը կյանքի տարբեր ոլորտների վրա, մերձդնեստրյան հակամարտության չկարգավորված լինելը և այլն:
Այս ամենը կստիպի նոր իշխանություններին հնարավորինս զգուշավոր լինել իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ և փորձել մեկտեղել իրենց «ռուսամետ» հայացքներն ու «եվրաինտեգրման» իրականությունը: Ուստի եթե Դոդոնի օրոք տրամաբանական է ակնկալել Մոսկվայի հետ հարաբերությունների կարգավորման որոշակի փորձեր և քայլեր, այնուամենայնիվ ոչ ի հաշիվ ԵՄ հետ հարաբերությունների և գրանցված առաջընթացի:
Տարածաշրջանային միտումներ
Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում տեղի ունեցած քաղաքական զարգացումները, այդ թվում Վրաստան-Ռուսաստան հակասությունները, ուկրաինական ճգնաժամը որոշակի «դաս» ծառայեցին թե՛ ԱլԳ երկրների, թե՛ Արևմուտքի և Ռուսաստանի համար: Արդյունքում՝ ակնհայտ դարձավ, որ երկու բևեռների միջև ընտրության առջև կանգնեցնելը և կտրուկ շարժումները դեպի այս կամ այն կողմ ծանր հետևանքներ են ունենում թե՛ առանձին երկրի, թե՛ ողջ տարածաշրջանի համար:
Վրաստանում ծայրաստիճան արևմտամետ Սահակաշվիլուն փոխարինելու է եկել Իվանիշվիլու հիմնադրած քաղաքական ուժը, որն իր գերակայությունը հայտարարեց Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը: Հայաստանը, անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին, այսօր շարունակում է բանակցությունները ԵՄ-ի հետ և պատրաստվում երկկողմ հարաբերությունների իրավական հիմք ապահովող նոր փաստաթղթի ստորագրմանը: Այդ մասին բարձրաձայնեցին արևմտյան որոշ գործիչներ ու տեսաբաններ, այդ թվում Հենրի Քիսսինջերը, ով իր վերջին հարցազրույցներից մեկում խոսում է այն մասին, որ Ուկրաինան չպետք է զուտ եվրոպական լինի, այլ կամուրջ ծառայի ԵՄ-ի և Ռուսաստանի միջև: Մասամբ, այդ քաղաքականությանն էր ուղղված նաև ԵՄ կողմից Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայումը՝ գործընկերների հանդեպ առավել տարբերակված մոտեցում ցուցաբերելու և գործընկերների ցանկություններն ու յուրահատկությունները հաշվի առնելու սկզբունքների խորացմամբ:
Ուստի ոչ վաղ անցյալի դասերը ցույց են տալիս, որ ԱլԳ երկրները չպետք է կանգնեն սևի և սպիտակի ընտրության առջև, հակառակ դեպքում տուժում են ոչ միայն իրենք, այլև բոլոր դերակատարները:
Ուստի ամփոփելով կարող ենք նշել, որ Դոդոնի հաղթանակը ոչ թե եվրոպամետության պարտությունն էր Մոլդովայում, այլ ռացիոնալիզմի հաղթանակը: Տարածաշրջանն ուժեղ ցնցումներից հետո ձգտում է կայունացման, իսկ բանալին հավասարակշռված համագործակցության մեջ է, այսպես կոչված՝ «և-և» սկզբունքի: Եվ այս առումով ԱլԳ անդամ երկրները մեծ անելիք ունեն փորձի փոխանակման և կատարած սխալները չկրկնելու հարցում, ինչին կարող է նպաստել նաև Մոլդովայի ԱԳ նախարարի ընթացիկ այցը Հայաստան:

Молдова тоже отступает от крайнего прозападничества?
Новым президентом Молдовы избран председатель Партии Социалистов Республики Молдова Игорь Додон, получивший 52 процентов голосов. Во время своей предвыборной компании новоизбранный президент отличился своими заявлениями о необходимости налаживания отношений с Россией, а также сотрудничества с ЕАЭС.
Выбор молдавского народа можно рассматривать как определенный сигнал меняющегося политического вектора на пространстве Восточного Партнерства (ВП). Рассмотрим причины такого выбора, его возможные последствия и общие тенденции в странах ВП.
Фактор личностей
Нужно отметить, что в молдавском обществе соотношение сторонников западного и российского направления внешней политики практически равное. В случае Молдовы такие результаты выборов и поражение прозападных политических сил в определенной степени объясняется личностным фактором. Дело в том, что, несмотря на довольно высокие темпы евроинтеграции, в том числе введение безвизового режима с ЕС и подписание Соглашения об Ассоциации, внутренняя политика прозападных сил вызывала недовольство населения страны. В течение этого времени из бюджета Молдовы исчезло около одного миллиарда долларов, были разоблачены несколько коррупционных сделок, увеличились полномочия олигархических кругов. Учитывая определенные политические факторы, Запад воздерживался от резкой критики этих явлений и применения санкций. В результате, ожидания молдавского общества, связанные с европейскими ценностями и процессом евроинтеграции частично так и не были реализованы. Акции протестов, митинги в конечном итоге привели к победе оппозиции, которая последовательно указывала на недостатки политики прозападников.
Резкая смена политического курса?
Вместе с тем, было бы наивно сегодня ожидать резкого изменения внешнеполитического курса Молдовы. Вне зависимости от того, что новый президент считает себя пророссийским политиком и выступает за нормализацию российско-молдавских отношений, вряд ли Молдова при нем откажется от вектора евроинтеграции. В этом вопросе определяющую роль играют такие факторы, как экономическое и политическое влияние Румынии на Молдову, финансовая и экономическая поддержка ЕС, положительное влияние реформ на различные сферы жизни, приднестровский конфликт и т.д.
Все это заставит новые власти страны быть очень осторожными в своей внешней политике и стараться совмещать свои "пророссийские" взгляды и "евроинтегрированную" действительность. При Додоне уместно ожидать определенного продвижения в налаживании и развитии отношений с Москвой, но в то же время не за счет отношений с ЕС и уже достигнутого прогресса.
Региональные тенденции
Последние тенденции на пространстве Восточного Партнерства, в том числе противоречия России и Грузии, украинский кризис, послужили определенным "уроком" как для стран Восточного Партнерства, так и для Запада и России. В результате стало очевидно, что ставить восточных партнеров перед вынужденным выбором между двумя полюсами - неправильно, а резкие повороты в ту или иную сторону имеют тяжелые последствия как для отдельных стран, так и для всего региона.
Крайне прозападного Саакашвили в Грузии сменила политическая сила, основанная Иванишвили, которая в качестве своего приоритета объявила нормализацию отношений с Россией. Армения, присоединившись к ЕАЭС, сегодня продолжает активный диалог с ЕС и готовится к подписанию новой правовой базы двухсторонних отношений. Многие политические деятели и теоретики, в том числе Генри Киссинджер в одном их своих самых свежих интервью, говорят о том, что Украина не должна быть европейской, она должна стать мостом между ЕС и Россией. Частично на это был нацелен также пересмотр политики Европейского Соседства, в том числе Восточного Партнерства, что привело к более индивидуальному подходу к партнерам и учету их особенностей.
Уроки недавнего прошлого показывают, что страны Восточного Партнерства не должны стоять перед выбором между черным и белым. В противном случае несут потери не только они, но и все игроки.
Подводя итоги, можно отметить, что победа Додона была не поражением евроинтеграторов, а победой рационализма. Регион после сильных потрясений стремится к стабилизации, а ключ - в сбалансированном сотрудничестве по так называемому принципу "и-и". В этом вопросе странам Восточного Партнерства есть чему поучиться друг у друга, чтобы не повторять чужие ошибки. И этому может служить также текущий визит главы МИД Молдовы в Армению и неформальная встреча глав МИД стран Восточного Партнерства в Ереване.