Պաղեստինը և Իսրայելը նոր հակամարտության եզրին են. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ում նախազգուշացնում են պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրման վտանգի մասին և կողմերին կոչ են անում խաղաղ կարգավորման գործընթացը հանել փակուղուց, փոխանցում է ТАСС-ը:
Մերձավորարևելյան գործընթացի հատուկ համակարգող Նիկոլայ Մլադենովը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ելույթի ժամանակ նշել է, որ ժամանակ գրեթե չկա, և հստակ քայլեր են անհրաժեշտ բանակցությունների վերադառնալու պայմաններ ստեղծելու համար:
«Իրավիճակն անշեղորեն շարժվում է վտանգավոր ուղղությամբ, քանի որ իսրայելական բնակավայրերի ընդարձակման կողմնակիցները դառնում են ավելի համարձակ, պաղեստինցիների միջև տարաձայնություններն ուժեղանում են, իսկ պաղեստինյան պետության ստեղծման հեռանկարներն առավել քան երբևէ սպառնալիքի տակ են», - նշել է նա:

UN Envoy: Situation in the Middle East is Changing "Dangerously"
A UN envoy Nickolay Mladenov has warned that the situation in the Middle East is changing "dangerously" as Israel builds new Jewish settlements and Palestinians remain divided.
Nickolay Mladenov told the Security Council that Israel’s planned new settlements in east Jerusalem were part of "increasingly worrying" developments and urged Israel to halt the construction.
"The situation on the ground is changing steadily, dangerously, as proponents of Israeli settlement expansion feel emboldened, internal divisions among Palestinians flare up, and the prospect of a future Palestinian state comes under threat like never before," Mladenov said.