Պաղեստինը և Իսրայելը նոր հակամարտության եզրին են. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ում նախազգուշացնում են պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրման վտանգի մասին և կողմերին կոչ են անում խաղաղ կարգավորման գործընթացը հանել փակուղուց, փոխանցում է ТАСС-ը:
Մերձավորարևելյան գործընթացի հատուկ համակարգող Նիկոլայ Մլադենովը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ելույթի ժամանակ նշել է, որ ժամանակ գրեթե չկա, և հստակ քայլեր են անհրաժեշտ բանակցությունների վերադառնալու պայմաններ ստեղծելու համար:
«Իրավիճակն անշեղորեն շարժվում է վտանգավոր ուղղությամբ, քանի որ իսրայելական բնակավայրերի ընդարձակման կողմնակիցները դառնում են ավելի համարձակ, պաղեստինցիների միջև տարաձայնություններն ուժեղանում են, իսկ պաղեստինյան պետության ստեղծման հեռանկարներն առավել քան երբևէ սպառնալիքի տակ են», - նշել է նա:

ООН: Палестина и Израиль на грани нового конфликта
ООН предупредила в среду, 23 ноября, об угрозе обострения конфликта между Палестиной и Израилем и призвала страны вывести процесс мирного урегулирования из тупика, сообщает ТАСС.
Специальный координатор ближневосточного процесса Николай Младенов во время выступления на заседании Совета Безопасности ООН отметил, что "время на исходе", и необходимы конкретные действия по созданию условий для возвращения к переговорам.
"Ситуация неуклонно движется в опасном направлении по мере того, как смелеют сторонники экспансии израильских поселений, усиливаются разногласия между палестинцами, а перспектива создания палестинского государства как никогда ранее находится под угрозой", − сказал он.