Ադրբեջանում ստեղծված հարթակը խեղաթյուրում է Track 2-ի էությունը
Օրերս ադրբեջանական մամուլում լուրեր տարածվեցին, թե ստեղծվել է «Հայերի և ադրբեջանցիների միջև խաղաղության հասնելու» հարթակ՝ իբրև թե Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում դրական նպաստ ունենալու համար: Ըստ հայտարարված նպատակի՝ այս հարթակը հանդիսանում է Track 2 (քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփման) դիվանագիտության բաղադրիչ, որը պետք է խթանի հասարակությունների միջև երկխոսությունը:
Հայկական կողմերը բազմիցս են հայտարարել, որ առանց երկու հասարակությունների միջև վստահության, անհնար է խոսել Ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման մասին: Ադրբեջանի իշխանությունները, սակայն, պարբերաբար խոչընդոտել են այդ ուղղությամբ իրականացված քայլերին: Այս առումով պետք է հիշել ոչ վաղ անցյալում Ադրբեջանում տարբեր պատրվակներով խաղաղաշինական նախաձեռնություններ իրականացնելու և հայերի հետ կապ ունենալու համար հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, ակտիվիստների ձերբակալությունները:
Ադրբեջանում ստեղծված հարթակը, սակայն, որևէ կերպ չի տեղավորվում Track 2 դիվանագիտության տրամաբանության մեջ և ընդամենը դրա իմիտացիա է մի քանի պարզ պատճառով:
Նախ, Track 2-ի դերակատարները քաղաքացիական շարժումների, հասարակական կազմակերպությունների այն ակտիվիստներն են կամ մեդիա դաշտի, տարբեր think tank-երի այն ներկայացուցիչները, որոնց խոսքն ընկալելի է հասարակության կողմից, ովքեր հասարակության լայն շրջանակի վրա ունենան որոշակի ազդեցություն: Նման պարագայում հարթակի անդամ հանդիսացող Վահան Մարտիրոսյանը, Վահե Ավետյանը և Սյուզան Ջաղինյանը ոչ միայն հայ հասարակության շրջանում չունեն նման դերակատարում, այլև նրանց հանդեպ կա բավականին ցայտուն արտահայտված բացասական վերաբերմունք. մարդիկ, ովքեր հանձնվել են ադրբեջանական իշխանություններին և դարձել են նրանց քարոզչամեքենայի հերթական գործիքները:
Երկրորդ, Track 2-ը հակամարտող կողմերի միջև երկխոսության և վստահության կամուրջների ստեղծման միջոց է, որը, փոխլրացնելով Track 1-ին(միջպետական երկխոսությանը), պետք է իր նպաստը բերի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում հաջողություններ գրանցելուն: Նման անձանց միջոցով, այնուամենայնիվ, վստահության մթնոլորտ ձևավորելու, բանակցային գործընթացի վրա դրական ազդելու մասին խոսելն իրատեսական չէ:
Երրորդ, Track 2 դիվանագիտության մեջ կարևոր պայման է ներառականությունը՝ հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերի մասնակցության ապահովումը, ինչը այս հարթակի պարագայում պարզապես բացակայում է:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ «Հայերի և ադրբեջանցիների միջև խաղաղության հասնելու» հարթակ ստեղծելով՝ ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ կառուցողական երևալու իմիտացիա է անում, որն ուղղված է թե´ սեփական, թե´ միջազգային հանրությանը: Նման հարթակը խեղաթյուրում է Track 2-ի էությունը՝ խոչընդոտելով նաև նման ֆորմատով հետագա համագործակցությանը և ստեղծելով վտանգ, որ այլ հարթակներով հայերի հետ համագործակցողները կսկսեն ընկալվել որպես դավաճաններ և կենթարկվեն հալածանքների:

Созданная в Азербайджане платформа искажает сущность Track 2
На днях в азербайджанских СМИ распространилась новость о том, что создана платформа под названием "Достижение мира между армянами и азербайджанцами" - якобы для внесения положительного вклада в урегулирование карабахского конфликта. Согласно заявленным целям, эта платформа является дипломатической составляющей Track 2 (контакты между гражданскими обществами), которая должна содействовать диалогу между обществами.
Армянские стороны многократно заявляли, что без наличия доверия между обществами невозможно говорить об окончательном урегулировании карабахского конфликта. Азербайджанские власти однако периодически препятствовали предпринимаемым шагам в данном направлении. В связи с этим необходимо вспомнить, что в недалеком прошлом в Азербайджане под различными предлогами – за миротворческие инициативы, за диалог с армянами - арестовывались представители общественных организаций, активисты.
Платформа, созданная в Азербайджане, однако никоим образом не умещается в логику дипломатии Track 2 и всего лишь является его имитацией, по нескольким ясным причинам.
Во-первых, акторами Track 2 являются те активисты гражданских движений, общественных организаций, медиа-пространства, представители различных think tank-ов, чьи позиции понятны со стороны общества, кто имеет определенное влияние на широкие слои общества. В этом смысле являющиеся членами платформы Ваган Мартиросян, Ваге Аветян, Сюзан Джагинян не только не имеют какого-либо веса среди армянской общественности, но более того – по отношению к ним есть ярко выраженное отрицательное отношение. Это люди, которые отдались азербайджанским властям и стали очередным орудием их пропагандистской машины.
Во-вторых, Track 2 является средством наведения мостов доверия и диалога между конфликтующими сторонами, который, взаимодополняя Track 1 (межгосударственный диалог), должен вносить свой вклад для достижения успехов в переговорах по урегулированию конфликта. Говорить о формировании атмосферы доверия для положительного влияния на переговорный процесс посредством вышеназванных личностей нереально.
В-третьих. В дипломатии важным условием является обеспечение участия всех вовлеченных в конфликт сторон, что в данной платформе просто отсутствует.
Обобщая сказанное, должны отметить, что создавая платформу "Достижение мира между армянами и азербайджанцами", азербайджанская сторона в очередной раз имитирует свою конструктивность, что направлено как на собственную, так и на международную общественность. Подобная платформа искажает сущность Track 2, препятствуя также дальнейшему сотрудничеству в данном формате, а также создает опасность для тех, кто будет сотрудничать с армянами на других платформах. Они будут восприниматься как предатели и подвергаться гонениям.