Դամասկոսը հաստատել է «Իսլամական պետության» կողմից Պալմիրայի գրավումը
Սիրիական իշխանությունները հաստատել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների կողմից Պալմիրա քաղաքի գրավումը: Դամասկոսում խոստացել են անել հնարավոր ամեն բան քաղաքի վրա վերահսկողությունը վերականգնելու համար:
Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդում Պալմիրայի գրավումն անվանել են «ծանր հարված»: Պալմիրայի վրա հարձակումը սկսվել է շաբաթ օրը, հարձակմանը մասնակցած գրոհայինների թիվը կազմում է շուրջ 4000:
Պալմիրան ԻՊ-ի գրոհայիններից Սիրիայի կառավարական բանակն ազատագրել էր 2016-ի մարտին: Այն ԻՊ հսկողության տակ էր 2015 թվականի մայիսից: Այդ ընթացքում գրոհայինները հասցրել են ոչնչացնել պատմական Պալմիրայի հնագույն հուշարձանները:

Сирийские власти признали захват Пальмиры боевиками ИГ
Сирийские власти признали захват Пальмиры боевиками группировки "Исламское государство". Правительство Асада обещает сделать все возможное, чтобы выбить джихадистов из этого древнего города. В российском Совете Федерации потерю Пальмиры назвали "тяжелым ударом", сообщает BBC.
В наступлении ИГ на Пальмиру, которое началось в минувшую субботу, участвовали около 4 тысяч боевиков. Базирующийся в Британии Центр мониторинга за правами человека в Сирии сообщал о применении экстремистами артиллерии и заминированных автомобилей.
Боевики "Исламского государства" удерживали Пальмиру с мая 2015 по март 2016-го. Они разрушили многочисленные памятники древности и обезглавили директора археологического музея, пытавшегося спасти культурные ценности. Джихадисты уничтожили Триумфальную арку эпохи древнего Рима, три колонны и многочисленные статуи.